שתף קטע נבחר

רופאי ילדים למוהלים: הפסיקו למצוץ הדם בברית

ל-ynet נודע כי לאחר שנדבקו 11 ילדים בהרפס בעקבות מציצת הדם בפי המוהל בברית, ולאחר שמתו שישה מהם, דורש איגוד רופאי הילדים ממשרד הבריאות להורות להפסיק את הפעולה ולשאוב את הדם בשפופרת, המותרת על ידי הרבנות

האם ייפסק נוהג מציצת הדם בפה על ידי המוהלים? ל-ynet נודע כי באחרונה פנה איגוד רופאי הילדים למנכ"ל משרד הבריאות בדרישה להורות על הפסקת הנוהג בטקס ברית המילה, והחלפתו בשאיבת הדם באמצעות שפופרת, פעולה המותרת על פי ההלכה ושאושרה על ידי הרבנות הראשית לישראל.

  

לצד היתרונות הרבים של ברית המילה בהקטנת הסיכון לזיהומים בטווח הארוך, ובהם הדבקה ב-HIV ובנגיף הפפילומה האנושי (HPV), קיים סיכון להדבקה ישירה של היילוד בנגיף ההרפס מפעולת המציצה בפיו של המוהל.

 

סכנת ההדבקה בהרפס בברית:

 

ביוני 2012 דיווחו רשויות הבריאות בארצות הברית על 11 יילודים יהודים שחלו בשנים 2011-2000 בעיר ניו יורק בזיהום HSV (הרפס) בתוך מספר ימים לאחר ברית המילה. עשרה מהיילודים אושפזו, ושישה מהם נפטרו. בשישה מהיילודים דווח על ביצוע מציצה ישירה בפי המוהל, ובשאר המקרים הועלה חשד כי הדבר נגרם כתוצאה מהמציצה.

  

בחלק מהמקרים נמצא כי המוהלים היו נשאים של נגיף ההרפס HSV, ונשללה האפשרות שהיילודים נדבקו מאמם.

 

בעקבות המקרים נקטו רשויות הבריאות בניו יורק פעולות מנהלתיות והסברתיות בקרב מוהלים, רבנים והציבור היהודי למניעת ביצוע ברית מילה עם מציצת הדם בפה.

 

על פי ההערכות, שיעור הזיהומים בהרפס ביילודים יהודים שנימולו עם מציצת הדם גבוה פי 3.4 בהשוואה ליילודים שלא עברו ברית מילה עם מציצת הדם.

  

גם בישראל אירעו מקרים של זיהום קשה ביילודים בעקבות מציצת הדם בפה בברית המילה. הרבנות הראשית לישראל הנחתה את המוהלים להודיע להורים לפני הברית כי נהוג ומקובל לבצע מציצה בפה, אך אם ההורים מתנגדים לכך קבעו ברבנות כי ניתן לעשות זאת באמצעות שפופרת.

 

"למיטב ידיעתנו היו מקרים בארץ של זיהומים כתוצאה ממציצה", אומר ל-ynet פרופ' יונה אמיתי, יו"ר החברה הישראלית לרפואת ילדים, "הברית היא חשובה ועם יתרונות בריאותיים חשובים מאוד, אך אסור להתפשר בריאותית, ועל ההורים לעמוד על זכותם שהמוהל יבצע את הברית ללא מציצה ישירה אלא באמצעות כלי מתווך. גם על המוהלים ליידע את ההורים שיש אופציה המותרת הלכתית שלא באמצעות מציצה תוך דאגה על היגיינה לילוד".

 

במכתב שנשלח מאיגוד רופאי הילדים למנכ"ל משרד הבריאות ציינו המומחים כי "בהכירנו את המציאות היומיומית, אנו מעריכים כי רק אחוז קטן מהציבור ומהורי התינוקות הנימולים יודעים כי קיימת אפשרות לביצוע מציצה באמצעות שפופרת, המותרת על פי ההלכה והרבנות הראשית לישראל, אשר מונעת כל סיכון של הדבקת הילוד על ידי המוהל העת הברית בזיהום מסוכן.

 

"אנו פונים אליך בבקשה לפעול ליידוע הורי היילודים לפני המילה על האפשרות של ביצוע ברית המילה ללא מציצה ישירה, באמצעות הפצת מידע זה להורי התינוקות לפני ברית המילה באמצעות מחלקות התינוקות וטיפות החלב בישראל, ובהודעות לציבור".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "נושא טקס ברית המילה מפוקח על-ידי הוועדה הבינמשרדית לפיקוח על המוהלים, כאשר נציג משרד הבריאות חבר בוועדה זו. לא ידוע על תופעה חדשה ו/או חריגה של היפגעות ילודים עקב ביצוע ברית מילה. במקרים חריגים פועלת הוועדה המקצועית ובאופן פרטני, במטרה להביא לחקר הענין, ומניעת הישנות מקרים דומים. באשר למכתב של יו"ר איגוד רופאי הילדים, יו"ר חיפ"א ויו"ר האיגוד הישראלי לנאונטולוגיה, מנכ"ל משרד הבריאות יפנה למרכז הוועדה לפיקוח על המוהלים, על מנת למצוא דרכים ליידוע המוהלים וההורים על דרכי המניעה מכל היפגעות, בזמן קיום המילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיעור הזיהומים בהרפס ביילודים שנימולו עם מציצת הדם גבוה פי 3.4
צילום: ישראל ברדוגו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים