שתף קטע נבחר

גפני דרש הקלות במס העשירים - וקיבל

יו"ר ועדת הכספים לדרש לבטל את הטלת מס היסף - 2% נוספים על הכנסה שנתית מעל 800 אלף שקל - על מי שקיבלו הכנסה חד-פעמית מפיצויים, קופת גמל או מכירת דירה, ובאוצר מצאו פיתרון יצירתי. גפני עדיין דורש לצמצם את העלאת מס ההכנסה ובמקום זאת להעלות את מס החברות ב-1%

האוצר קיבל את דרישתו של יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה) למנוע את הטלת מס היסף (2% נוספים על הכנסה שנתית מעל 800 אלף שקל) על מי שקיבלו הכנסה חד-פעמית כגון מפיצויים, פדיון קופת גמל או מכירת דירה שאיננה פטורה ממס שבח. באוצר מצאו פיתרון והסכימו לראות את בעלי ההכנסה כאילו קבלו אותה בפריסה על פני 4-6 שנים, כך שהסכום השנתי ירד מתחת לסף מס היסף.

 

גפני הודיע אחר הצהרים, לאחר סבב התייעצויות, כי הוא לא נסוג מדרישתו הנוספת שלא להעלות את מס הכנסה ב-1% לבעלי הכנסות מ-8,800 עד 14,200 שקל, ובמקומה להעלות את מס החברות ב-1%. גפני מסר, כי והוא עדיין מקווה שהאוצר יציע פשרה שתהיה מקובלת עליו. "אני לא מבקש להשיג זאת במלחמה", הוא חזר ואמר היום.

 

מוקדם יותר היום אמר מנכ"ל האוצר, דורון כהן, כי העלאת מס החברות ב-1% תפגע בעסקים במשק. כהן הוסיף, כי השפעת העלאת מס ההכנסה לא תהיה משמעותית על מעמד הביניים.

 

הממשלה רוצה לסיים מחר את החקיקה

האוצר טרם הגיב על דרישה נוספות של גפני נגד הצעת המשרד להגדיל את הפרשת המעסיקים לביטוח הלאומי החל משכר חודשי של 4,800 שקל (60% מהשכר הממוצע) בהוראת שעה לשנים 2013/14. גפני אמר שהוא מחכה לה "עד סוף היום, כי מחר לא תמצאו אותי". כוונת האוצר היא להגדיל את ההפרשה ל-6.5% עד 7% והיא אמורה להכניס 4.7 מיליארד שקל בשנתיים.

 

נציג הביטוח לאומי נימק את התוספת בצורך "לייצב את מצבו הפיננסי של המוסד בתקופה של אי וודאות כלכלית". ההצעה נתקלה בהתנגדות התעשיינים, הקבלנים ורואי החשבון. הם טענו שזו הטלת קנס על המעסיקים שתגדיל את האבטלה ולא תוסיף הכנסות לאוצר.

 

גפני ניצל את ההזדמנות לבקש הקלה בחישוב המס לבני זוג שעובדים בעסק משותף, כך שהוא לא יהיה משותף אלא נפרד. רשות המסים הודיעה לו על הסכמתה להקים ועדה שתבדוק את הפרדת החישוב.

 

הוועדה תמשיך לדון בנושאים השנויים במחלוקת מחר (ב') בבוקר. לאחר מכן חקיקת הגזירות של הממשלה תעלה להצבעה במליאה בקריאה ראשונה, במושב פגרה מיוחד של מליאת הכנסת. אם וכאשר החקיקה תאושר, הוועדה תשוב ותתכנס אחר הצהרים כדי להכין את הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית.

 

המליאה לא תתפזר לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה, והיא תשוב ותתכנס מיד לאחר שוועדת הכספים תסיים להכין את החוק. זו כוונת הממשלה – לאשר סופית את החקיקה בהליך לפני סוף היום.

 

ההסכמות שמבקש גפני להשיג נועדו לקצר מחר בוועדה את משך הכנת החקיקה הממשלתית לקריאה שנייה ושלישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים