שתף קטע נבחר

פסטיבל מטאורים בערבה: הוודסטוק של הכוכבים

אחת לשנה באוגוסט נופלים אלפי כוכבים בליל מטאורים מיוחד. הערבה היא בין האזורים הטובים לצפות בהם, ובה מתכננים לכם הפנינג של 3 ימים מרתקים בנושא. אל תשכחו לבוא עם משאלה

אם תרצו לברר מה שלום קסיופאה ולהביע משאלות כשתראו כוכב נופל, תוכלו לעשות זאת ב"פסטיבל כוכבים בערבה 2012".

 

שלושה לילות של אוויר צונן, סיורים, תצפיות, מופעים ושמים זרועי כוכבים בין התאריכים 15-12 באוגוסט, כששיאו ב"לילה של מטאורים" ב-12 באוגוסט בשני מוקדים בפארק תמנע ובעין חצבה. במהלך הפסטיבל יתקיימו הפעלות משפחתיות, הופעות, מוסיקה, סרטים וסיורי שקיעה בנופי המדבר.

 

עוד טיולים בערבה בערוץ התיירות:

 

המומחים מכנים את תופעת ליל המטאורים "מטר פרסאידים" שמתרחש פעם בשנה. בלילה אחד נכנסים לאטמוספרה של כדור הארץ 40 אלף טונות של אבק כוכבים כשהוא חולף על פני זנבו של כוכב השביט פרסאוס. עשרות מטחים של גשם כוכבים יחצו את האטמוספרה במהירות של 60 קילומטרים בשנייה בליל ה-12 באוגוסט, כשעיקרו מתמקד אחרי חצות.

 

התיאור הקרוב ביותר למה שמתרחש בלילה הזה בפארק תמנע, מזכיר את פסטיבלי האהבה הגדולים של שנות ה-60, כמו ה"וודסטוק": מחצלות, מזרונים, סלי פיקניק, בקבוקי יין ובירה, כריות ושמיכות. ההבדל היחידי הוא שכולם שוכבים פרקדן בחשיכה ומביטים אל השמים בציפייה.

 

גם אם אינכם מכירים את השכנים השרועים לצידכם, כולם הופכים לחברים למשימה. קריאות ואצבעות שנשלחות אל השמים - פירושם שמישהו צפה בשובל אור בשמים, ויתר הצופים מנסים לאתר במהירות היכן זה קרה לפני שההבזק יעלם.


שוכבים ומחפשים כוכבים. מטיילים בתמנע (צילום: באדיבות פארק תמנע)

 

לגעת בכוכבים

פארק תמנע הוא המקום המתאים ביותר לערוך בו תצפיות אסטרונומיות. שמי הערבה החשוכים אינם מופרעים על ידי אורות הכרך, וכך ניתן לראות כמויות של כוכבים שלא ניתן לראות במקומות אחרים בארץ. לאירוע חברו מומחי האגודה הישראלית לאסטרונומיה ו"הדובה הגדולה" שפועלת בערבה ויסבירו על התופעות השמימיות לציבור.

 

הפעילות תחל בפארק תמנע בשעה 19:00 ברחבת האגם, עם סיורי שקיעה וסיורים ליליים שיודרכו על ידי מדריכי הפארק. תחנות הפעלה שונות יוצבו סביב אגם תמנע והקהל יוכל לעבור ביניהן במהלך הלילה. סדנאות יצירה לקטנטנים במתחם ח'אן המלך שלמה.

 

תחנת היכרות עם כיפת השמיים באמצעות מפות וסיפורי כוכבים. טלסקופים ענקיים ומשקפות רבות עוצמה יוצבו בשטח ובאמצעותם תיערך תצפית בכוכבים. ניתן לראות את מכתשי הירח, כוכבי הלכת, טבעות שבתאי, ערפיליות, גלקסיות וירחי צדק.

 

המומחים יסבירו על ה"דובה הגדולה" ויפעילו סמני לייזר ש"נוגעים בכוכבים". בתחנת הפעלה נוספת יסופרו "סיפורי כוכבים" שקשורים במיתולוגיה היוונית, באגדות עם ומדרשי חז"ל.

 

בתחנה "מסע אל היקום" יוקרנו צילומים וסרטונים קצרים על המפץ הגדול, ידברו על אסטרולוגיה וגלגל המזלות בתחנת "איך שגלגל מסתובב". כוכבים נופלים נקשרים עם אמונות תפלות, יש שמבקשים משאלות, אחרים מרימים אבן או קושרים קשר בחוט.

 

בתום ההפעלות, הסיורים וההופעות תתקיים שירה בציבור בבמה המרכזית "שרים עם כוכבים", שירי ארץ ישראל ושירים עבריים. במקביל תיערך הרצאה על תופעת המטאורים והפרסאידים. בחצות יכבו את האורות בפארק וכל אחד מהנוכחים יוכלו להביע משאלות. גם לאחר חצות ימשיכו לפעול טלסקופים שיהיו פתוחים לצפייה ויתקיימו פעילויות המתאימות למבוגרים.


תחנות הפעלה שונות יוצבו סביב אגם תמנע. מתקינים טלסקופים

 

"עיר האורות" של המדבר

פארק תמנע שוקם וטופל על ידי קק"ל במהלך השנים, ובעשור האחרון נוספה לו תאורה מיוחדת שהופכת אותו ל"עיר האורות" של המדבר. עמודי שלמה, הספינקס העצום, הפטריה, ציורי הקיר והאגם נראים כמו מתוך סיפור אגדה.

 

אגם תמנע אף הוא מואר באור זרקורים שצובעים את המים בגווני זהב. זהו אגם מלאכותי שמעניק לאתר מראה של נווה מדבר. הוא מהווה מקור שתייה לבעלי החיים שנמצאים בשטח הפארק. על הצוקים הנישאים מוקרנות דמויות מהעולם הקדום ובאגם משייטים בסירות פדאלים.

 

סיורי הלילה בפארק תמנע עוברים דרך מערת הקשתות ופירי הכרייה. משם אל מערת הכורה המצרי, מטפסים אל מרפסת תצפית וזוחלים בפירי הנחושת העתיקים. המסלול ממשיך דרך הפטריה הענקית שנוצרה בשטח כתוצאה מבלייה של אבני חול אדומות. הרוחות והמים הפרידו את גוש הסלע מן המצוק שהיה חלק ממנו. חלקה התחתון של הפטריה התפורר וכך נוצרה כיפה שעומדת על רגל אחת.

 

המצוקים האדירים של עמודי שלמה נצבעים באור לבן וצהוב ולצדם סלעים חשוכים שעליהם מוקרנים סמלים ודמויות מהתקופה המצרית. לשיטה קוראים "גובו" והיא מעין שבלונה המורכבת על זרקור התאורה ומקרינה את הדמויות על גבי ההרים החשוכים.

 

כך נראים בגודל עצום שיירות גמלים וחמורים, ציור קיר של האלה חתח'ור, סצנת ציד והדמיית ציורי הקיר שהתגלו באתר. ציורי הקיר המקוריים חקוקים בתוך נקיק קטן וחבוי בסמוך לעמודי שלמה ובהם מופיעים מרכבות, בעלי חיים ודמויות מהעולם המצרי הקדום.


"גובו" - שבלונה על זרקור שמקרינה דמויות על גבי ההרים

 

פוייקה לכל המשפחה

פעילויות נוספות במסגרת הפסטיבל יערכו בערבה התיכונה. ביום ראשון ה-12 באוגוסט יצאו סיורי שקיעה אל גבעת חצבה והדיונה האדומה, יערך סיור מודרך בחוות התנינים "קרוקולוקו" ובסיום יתקיימו תצפיות כוכבים. ביום שני, 13 באוגוסט, תיערך פעילות לילית במתחם "ימי מדבר" של שכשוך בבריכות המים וארוחת פוייקה לכל המשפחה.

 

לאחר מכן, תתקיים במתחם "מדברא" ביישוב "צוקים" הופעה משותפת של מאור כהן ופיטר רוט ולסיום מסיבת ריקודים שתתקלט טינקרבל. ביום שלישי, ה-14 באוגוסט, יוקרן הסרט "הוגו" בפארק ספיר תחת כיפה של כוכבים. אורחי הערבה הדרומית יוכלו להשתתף בשחייה לילית ביום שני, 13 באוגוסט בקיבוץ לוטן ולאחריה יוקרן הסרט "הוגו". ביום רביעי, 14 באוגוסט יערך סיור מודרך בחי בר יטבתה.

  

מחיר הפעילות: 69 שקל למבוגר, 59 שקל לילד (הנחה לתושבי אילת) ארוחת ערב צמחונית במחיר 50 שקל לאדם. הסעות מיוחדות יצאו מת"א לאירוע המרכזי בפארק תמנע ביום ראשון בשעה 14:00 בהזמנה מראש. מחיר פעילות כולל הסעה הלוך חזור מתל-אביב - 179 שקל למבוגר, 169 שקל לילד (עד גיל 12). לפרטים, הזמנות והסעות לפסטיבל - תיירות בערבה - 1-800-225-007.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות פארק צמנע
לראות עם הכוכבים. טלסקופ בפארק תמנע
באדיבות פארק צמנע
מומלצים