שתף קטע נבחר

עסקת הגזירות: הדיל הסודי של ש"ס והליכוד

מיליארד שקלים יועברו להגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי ולהאצת בנייה, בתמורה לתמיכת ש"ס בקיצוצים. הדיל הוסתר מישראל ביתנו, כדי שזו לא תדרוש הטבות נוספות - ולכן הוא נחשף רק אחרי ההצבעה במליאת הכנסת

הדיל הסודי של ש"ס והליכוד הוסתר מישראל ביתנו: היום (ג') מתברר כי התמיכה של ש"ס בקיצוצים ובגזירות, שאושרו בכנסת, הושגה כנראה בעסקה מצוינת מבחינתה. לפי סיכום בין ש"ס למשרד האוצר, תמורת תמיכתה של הסיעה בקיצוצים בכנסת יועבר סכום נוסף של כמיליארד שקלים לפרויקטים של דיור ציבורי, ופיתוח תשתיות לבנייה. ש"ס והאוצר סיכמו ביניהם בעת השגת ההסכמות כי פרטי הסיכום לא יפורסמו עד לאחר ההצבעה במליאת הכנסת על הגזירות. באוצר אישרו את הסיכום עם ש"ס.

 

כתבות נוספות על הגזירות

הגזירות אושרו: "נתניהו רוקן את הקופה"

שטייניץ: סומכים רק על עצמנו, ועל אבינו שבשמיים

הבזאר של שטייניץ: קנה את ש"ס ואת אהוד ברק

 

על פי ההסכם בין הצדדים, "משרד הבינוי והשיכון יפעל להגדלת מלאי הדירות של הדיור הציבורי בהיקף של כ-260 מיליון שקל (כשהכסף יבוא מהחברות הממשלתיות עמידר, עמיגור, שקמונה - א.ש)". בנוסף, סוכם על הקדמת המימון לעבודות פיתוח שהמשרד מבצע באזורי הביקוש (גדרה-חדרה), בהיקף של 750 מיליון שקל להאצת בנייה. כבר בעתיד הקרוב יוקצו כ-200 מיליון שקל לעבודות פיתוח במודיעין, עבודות שעל פי גורמים במשרד השיכון יקצרו את זמן בניית הבתים בכ-10 חודשים.

 

750 מיליון השקל שמיועדים להאצת הבנייה יגיעו מקופת הפיתוח של המדינה, 260 מיליון השקל הנוספים יגיעו מקופות הפירוק של חברת פרזות וכן מחברת חלמיש. הדיל שהושג להעברת הכסף למשרד השיכון הוסתר מישראל ביתנו, כדי שזו לא תדרוש הטבות נוספות בתמורה הצבעתה בכנסת בעד הגזירות. גורם בכיר באוצר אישר כי הכוונה הייתה לשמור על העסקה בשקט, כדי לא להגדיל עוד את הדרישות של השותפות הקואליציונית, ובראשן ישראל ביתנו, שהסתפקה רק בעשרות מיליונים תמורת תמיכתה בקיצוצים.

 

שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס אמר כי "הקיצוצים הרוחביים היו אמורים לפגוע בדיור הציבורי ובסיוע בשכר דירה, שמוענקים על ידי משרד הבינוי והשיכון ומיועדים לחלשים ביותר בחברה, ולכן התנגדנו להם בממשלה. ההישגים שלנו בהיקף של מיליארד שקל יש בהם חמלה ועידוד צמיחה. הן בהשקעה של 260 מיליון שקל לשם שדרוג מלאי הדיור הציבורי ורכישת מאות דירות חדשות, והן בהשקעה של 750 מיליון שקל שיזרזו התחלות בנייה לזוגות הצעירים ויעודדו צמיחה ותעסוקה". 

 

שר השיכון אטיאס: "חמלה ועידוד צמיחה" (צילום: עומר מירון) (צילום: עומר מירון)
שר השיכון אטיאס: "חמלה ועידוד צמיחה"(צילום: עומר מירון)

 

אתמול אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הגזירות הכלכליות. 28 חברי כנסת תמכו בקיצוצים, 16 התנגדו. לאחר אישור הגזירות והקיצוצים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אישרנו צעדים שימנעו מאיתנו להיכנס לגירעונות ענק, במטרה לשמור על הכלכלה הישראלית ועל מקומות העבודה של האזרחים בישראל".

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר בעקבות ההצבעה כי "אני מברך על ההחלטה האמיצה והאחראית שהתקבלה כאן. אנחנו נביא את התקציב לממשלה עוד לפני ראש השנה". לפי ההצעה שאושרה במליאה, מס הכנסה יועלה באחוז אחד על הכנסות החל מדרגת המס הרביעית - משכר של 14,000 שקל ומעלה, יוטל מס יסף על הכנסה שנתית מעל 800 אלף שקל ויוגדל מס המעסיקים על חלק השכר שעולה על 60 אחוז מהשכר הממוצע במשק.

 

לפני ההצבעה תקף יו"ר האופוזיציה ח"כ שאול מופז (קדימה) את נתניהו ואמר כי "הקופה ריקה אדוני ראש הממשלה כי רוקנת אותה, כי סדר העדיפויות שלך מוטעה, כי פיזרת צ'קים ללא כיסוי. אומרים 'בור תקציבי' ואני חושב שזה תהום. איש לא ידע לומר במדויק אם זה 15, 20, או 30 מיליארד, אבל פיזרתם כסף ללא אחריות וללא סדרי עדיפויות. ארבע שנים אין למדינת ישראל תוכנית לאומית ארוכת טווח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וישי. דיל סודי
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: חגי אהרון
מיליארד שקל לפרויקטים של דיור ציבורי
צילום: חגי אהרון
28 ח"כים תמכו בגזירות, 16 התנגדו
צילום: מורן אזולאי
מומלצים