שתף קטע נבחר

הבזאר של שטייניץ: קנה את ש"ס ואת אהוד ברק

שרי ש"ס והעצמאות התנגדו בממשלה לקיצוץ בתקציב ולגזירות הכלכליות, אך במשא ומתן לפני האישור בכנסת סוכם כי יבוטלו הקיצוצים במשרדי הפנים, השיכון ותמ"ת. המשמעות: הדיור הציבורי ומעונות היום לא ייפגעו, וגם "הקנס" של ברק יבוטל. העלות הכוללת של הדילים הפוליטיים - 263 מיליון שקל

כאשר משרד האוצר רוצה, מתברר שהוא יכול להגמיש את הקיצוצים. שר האוצר, יובל שטייניץ, הגיע להסכמות עם יו"ר ש"ס, אלי ישי, שבמסגרתן יופחת הקיצוץ במשרדים של שרי ש"ס. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם עם סיעת העצמאות של אהוד ברק כי תקציב הביטחון והתמ"ת יוחרג מהקיצוץ הרוחבי. בעקבות ההבנות, יצביעו שרי ש"ס והעצמאות בעד הגזירות הכלכליות שהתנגדו להן בממשלה. במקביל, ועדת הכספים אישרה היום (ד') את העלאת המע"מ באחוז, ברוב של 11 תומכים מול 6 מתנגדים.

  

עוד בנושא הגזירות והקיצוצים ב-ynet:

 

בתמורה לתמיכה בחבילת הגזירות, יזכה משרד הפנים של ישי להקלות משמעותיות בקיצוץ בתקציב המשרד. הקיצוץ בפעילות המטה של המשרד צומצם מ-37 מיליון שקל ל-23 מיליון. בנוסף, יוסיף האוצר 60 מיליון שקלים לתוכנית הבראה לכיסוי גירעונות הרשויות המקומיות, העומד כיום על 1.3 מיליארד שקל.

 

משרדי הממשלה קיבלו הנחה, אך האזרח הקטן ישלם יותר מע"מ ומס הכנסה ()
משרדי הממשלה קיבלו הנחה, אך האזרח הקטן ישלם יותר מע"מ ומס הכנסה

 

בנוסף, תקציב משרד השיכון יקוצץ ב-5 מיליון שקל בלבד במקום 21 מיליון שקל שתוכננו. הכסף שייחסך, 16 מיליון שקל, יועבר לשיפוץ דירות ישנות ורכישת דירות חדשות עבור הדיור הציבורי. בש"ס התנגדו גם להעלאת המע"מ, צעד שיישומו נדחה בחודש. בסביבתו של ישי אומרים כי בהתבסס על הסיכומים, ש"ס צפויה להצביע בעד.

 

תקציב הדיור הציבורי לא ייפגע

לפי המתווה המתגבש, שטייניץ וישי סיכמו כי תקציבי הדיור הציבורי לא ייפגעו ואף יוקצו תקציבים להגדלת מלאי הדיור הציבורי. כמו כן, הסיוע בשכר דירה, שהוגדל לפני כשלושה חודשים ל-3,000 שקלים לכל היותר – לא ייפגע. עוד הוסכם שיוקצו תקציבים לפיתוח קרקעות המשווקות על-ידי משרד השיכון, כספים שמשקיע המשרד עוד לפני שהקבלן מתחיל לבנות, כדי לקצר במספר חודשים את בניית הדירות,

 

השר ישי אמר לאחר הסיכום כי "הרשויות המקומיות בישראל, ואלפי נזקקי הדיור הציבורי, ניצלו היום מקיצוץ חד, בזכות עמדתנו הבלתי מתפשרת למענם". גם שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "נקבל תקציבים גדולים באופן משמעותי, להגדלת מלאי הדיור הציבורי ושדרוגו. ושלא יהיה לכם ספק, אמשיך להיאבק לקידום הצעת החוק המחייבת הקצאה של 5 אחוז לדיור הציבורי".

 

על פי הסיכום בין ראש הממשלה נתניהו לסיעת העצמאות, המחזיקה בתיקי הביטחון, התמ"ת והחקלאות, תבוטל תוספת הקיצוץ בהיקף של 100 מיליון שקל שהשית שר האוצר על משרד הביטחון, ומתקציב המשרד יקוצץ סכום של 18 מיליון שקל בלבד. חלק מהכסף שהיה אמור להילקח ממשרד הביטחון נועד למימון מיגון חדר המיון בבית החולים ברזילי, אך תהליך המיגון לא צפוי להיפגע בעקבות ביטול ה"קנס" של ברק.

 

בנוסף, הוסכם כי בתקציב משרד התמ"ת יבוטל קיצוץ של 67 מיליון שקל, והקיצוץ הכולל במשרד יעמוד על 170 מיליון. בין היתר, לא יקוצצו תקציבי מעונות היום והחינוך הטכנולוגי הנכללים במשרד התמ"ת. בתמורה, יתמכו חברי הסיעה בחבילת העלאות המס והקיצוצים הרוחביים.

 

העלות הכוללת של השינויים, 257 מיליון שקל, לא צפויה לגרום להטלת גזירות נוספות בשלב זה. במשרד האוצר העריכו מראש שהדרג המדיני יצטרך לתת הנחות למשרדים מסוימים כדי לקנות את תמיכתן הפוליטית של סיעות הקואליציה. ראש אגף התקציבים, גל הרשקוביץ, התייחס להסכמים ואמר כי הוא "מרוצה ושלם עם התוצאות".

  

הקיצוץ קוצץ, ש"ס וסיעתו של ברק קיבלו הקלות משמעותיות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הקיצוץ קוצץ, ש"ס וסיעתו של ברק קיבלו הקלות משמעותיות(צילום: רויטרס)

 

ההסכם הושג לאחר שביום שני "קנס" שטייניץ את ברק בתגובה להתנגדות חברי סיעת העצמאות לחבילת הגזירות. השר ברק הצדיק אז את התנגדותו לחבילת הגזירות בפערי ההשקפה בינו לבין ראש הממשלה בסוגיות כלכליות. "בזמן צמיחה תפקיד הממשלה הוא לא להפריע ליוזמות ולתנופה של הכלכלה החופשית, להוריד חוב ולצבור יתרות ליום סגריר",

אמר ברק. "לעומת זאת במיתון עולמי מחריף והולך, תפקיד הממשלה הוא קודם כול למנוע את קריסת הרקמה האנושית והמערכות המשקיות. מדובר בבני אדם שעובדים קשה בעסקים קטנים ובינוניים, ובאנשים שנושאים על גבם את המדינה".

 

שר הביטחון הוסיף כי "יש לפעול באחריות, בשיקול דעת, אך על פי העיקרון הזה. הצרה היא כי העיקרון הפשוט הזה לא מקובל על האוצר ועל חלק גדול משרי הממשלה וזה עלול להוביל לשגיאה קשה.התוצאה היא שהממשלה מחמירה את המיתון שבפניו אנחנו ניצבים במקום להקל אותו,

ולכן היא לא תעמוד ביעדי הגבייה שהיא מציבה כעת".

 

ביום שני תתכנס מליאת הכנסת כדי לדון בשורת הגזירות והקיצוצים שאושרו בממשלה. באותו היום אמורות להגיע הגזירות לאישור בוועדת הכספים ומשם יכינו אותן להצבעה במליאה. פרט לקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, בין הגזירות העלאת המע"מ באחוז אחד, העלאת מחיר הדלק, הסיגריות והבירה, והעלאת מס ההכנסה לבעלי משכורת של 8,800 שקלים ומעלה.


פורסם לראשונה 01/08/2012 10:47

 

בהכנת הכתבה השתתפו כרמית ראובן ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלם לשרי ש"ס. שטייניץ
צילום: אוהד צויגנברג
אלי ישי. יצביע בעד?
צילום: עטא עוויסאת "ידיעות אחרונות
"הקנס" בוטל. אהוד ברק
צילום: AP
מומלצים