שתף קטע נבחר

קלאסיקו בין ברזיל לארגנטינה - לא רק בכדורגל

שתי היריבות המושבעות יתמודדו היום ברבעי הגמר של הטורנירים בכדורסל וכדורעף בלונדון 2012. היריבות הגדולה בין השתיים קיימת גם שם

נבחרת הכדורגל של ברזיל לאולימפיאדת לונדון 2012 תתמודד בשבת בגמר מול מכסיקו ותנסה לזכות לראשונה במדליית הזהב. התרגשות אמנם תהיה במדינה במקרה של זכייה, אבל בשום אופן לא ניתן להשוות זאת לניצחון על ארגנטינה, גם אם מדובר במשחק ידידות.

 

 

מול הארגנטינים לא התמודדה ברזיל בטורניר הנוכחי, מהסיבה הפשוטה שהאלביסלסטה כלל לא העפילה אליו. בשל העובדה שמפגש רשמי בין הנבחרות הבוגרות יכול להתרחש רק במונדיאל הבא אותו תארח ברזיל, נאלצות שתי המדינות להסתפק בינתיים בעימותים בענפי ספורט אחרים.

 

ברזיל חוגגת עלייה לגמר. בכדורגל היריבה המושבעת נותרה בבית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ברזיל חוגגת עלייה לגמר. בכדורגל היריבה המושבעת נותרה בבית(צילום: רויטרס)

 

על היריבות הגדולה והשנאה הספורטיבית חסרת הגבולות בין ארץ הסמבה למדינת הטנגו נאמר ונכתב די והותר במהלך השנים. אבל, היריבות הזו גולשת גם לתחומים אחרים של החיים ובוודאי לענפי ספורט אחרים.

 

חגיגה אולימפית ב-ynet ספורט:

 

היום (ד') זימן היומן האולימפי שני מפגשי קלאסיקו יוקרתיים בין שתי המדינות הגדולות בדרום אמריקה - ברבע גמר טורניר הכדורסל (22:00) ורבע גמר טורניר הכדורעף (16:00). "לנצח את האחים", קראו כותרות העיתונים והאתרים בשתי המדינות.

 

מאנו ג'ינובילי. קלאסיקו ברבע הגמר של הכדורסל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאנו ג'ינובילי. קלאסיקו ברבע הגמר של הכדורסל(צילום: רויטרס)

 

ג'ינובילי: "את ברזיל אנו חייבים לנצח אפילו בפינג פונג"

"בכל פעם שאנחנו מתמודדים מול ברזיל יש תחושה שאנחנו חייבים לנצח, לא משנה באיזה ענף מדובר. גם בפינג פונג". את הדברים האלה אמר אחד מכוכבי נבחרת הכדורסל של ארגנטינה, מאנו ג'ינובילי, לקראת המפגש היום והבהיר שאין צורך בהחדרת מוטיבציה.

 

"למשחקים האלה יש טעם מיוחד", הוסיף הגארד של סן אנטוניו ספרס. "הם יפים, קשים, קשוחים וחשובים". ארגנטינה זכתה במדליית הזהב באתונה 2004, אבל ברור שיהיה לה קשה מאוד לעשות זאת שוב אחרי שהובסה על ידי הדרים טים האמריקנית.

 

רובן מניאנו. ארגנטינאי שמאמן את נבחרת ברזיל בכדורסל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רובן מניאנו. ארגנטינאי שמאמן את נבחרת ברזיל בכדורסל(צילום: AFP)

 

על כל פנים, ניצחון על היריבה הגדולה מהיבשת הדרום אמריקנית יגרום לסיפוק רב. הארגנטינים מקווים לחזור על היכולת שהציגו בניצחון 75:80 על ברזיל בטורניר הקדם אולימפי בנובמבר האחרון ובניצחון 89:93 בשמינית גמר מונדובסקט 2010 (37 נקודות של לואיס סקולה).

 

לפיקנטריה נוספת העובדה המעניינת שאת ברזיל מאמן הארגנטיני רובן מניאנו, שהוליך את נבחרת ארצו לזכייה בזהב ב-2004 ולכסף במונדובאסקט ב-2002. "אי אפשר להפריד את הרגשות מהמשחק הזה", אמר מניאנו, "כי אף אחד לא יכול לשכוח את מה שיש לו בלב. מה שמדאיג אותי זה שאני רואה את הרעב הגדול בעיניים של שחקני ארגנטינה".

 

ברזיל מקווה לרשום העפלה לרבע הגמר לראשונה מאז עשתה זאת במכסיקו 68'. בשלב הבתים ניצחו הברזילאים בארבעה משחקים והפסידו לרוסיה, בעוד שארגנטינה הפסידה גם לצרפת מלבד לארה"ב. כעת הברזילאים בטוחים בעצמם. הגארד לאנדריניו ברבוסה: "היו שנים שארגנטינה היתה שד מפחיד, אבל היום היא ברמה של כל היתר. נכון שיש להם יותר ניסיון, אבל אנחנו משתפרים".

 

אוהדים ארגנטינאים בלונדון. לא רוצים לחשוב על הפסד לברזיל (צילום:  gettyimages) (צילום:  gettyimages)
אוהדים ארגנטינאים בלונדון. לא רוצים לחשוב על הפסד לברזיל(צילום: gettyimages)

 

כדורעף: ברזיל חזקה יותר, אבל מתקשה מול השכנה

מאזן המשחקים בין שתי הנבחרות בכדורעף מצביע על יתרון לברזילאים, אבל ארגנטינה נחשבת להפתעה הגדולה של הטורניר הנוכחי ומאז ומתמיד נחשבה לכבשה השחורה של יריבתה.

 

ארגנטינה הצליחה לעלות שלב מהמקום השלישי בבית 1, אחרי שניצחה את בולגריה החזקה ואת אוסטרליה ובריטניה, שנחשבות לפחות טובות ממנה. ברזיל לעומתה, נוצחה עד כה רק פעם אחת, מול ארצות הברית, והניצחון על גרמניה בשלוש מערכות (21:25, 22:25 ו-19:25) הבטיח לה את המקום ברבע הגמר.

 

נבחרת ברזיל בכדורעף. החיוכים יישארו גם הערב? (צילום:  gettyimages) (צילום:  gettyimages)
נבחרת ברזיל בכדורעף. החיוכים יישארו גם הערב?(צילום: gettyimages)

 

נבחרת ברזיל, סגנית האלופה בבייג'ינג 2008 (גם אז הפסידה לארה"ב בגמר), זכתה בעבר פעמיים במדליית הזהב האולימפית, בברצלונה 92' ואתונה 2004. כעת מקווים שחקניה לעשות זאת בפעם השלישית.

 

לעומת ברזיל, הנחשבת לאחד הכוחות הגדולים בענף, ארגנטינה היא נבחרת צנועה יותר, שמלבד זכייה במדליית ארד בסיאול 88' לא הגיעה להישגים מיוחדים. שני שחקנים של הנבחרת הנוכחית, פקונדו קונטה וניקולאס אוריאטה, הם בנים של שני שחקנים מאותה נבחרת של 88'.

 

ארגנטינה. ניצחה כבר את ברזיל 3 פעמים בטורניר האולימפי (צילום:  gettyimages) (צילום:  gettyimages)
ארגנטינה. ניצחה כבר את ברזיל 3 פעמים בטורניר האולימפי(צילום: gettyimages)

 

בארגנטינה זוכרים לא פחות את הזכייה במקום הרביעי בסידני 2000, מכיוון שאז הם ניצחו את ברזיל ברבע הגמר. ארגנטינה גברה עד היום שלוש פעמים על ברזיל בטורניר האולימפי. מלבד 2000 זה קרה גם במשחק ההכרעה על מדליית הארד ב-88' ובשלב הבתים באטלנטה 96'.

 

בשל העובדה שארגנטינה אינה אחת הגדולות בענף, נחשבת דווקא איטליה החזקה ליריבה המושבעת של ברזיל. ניצחון על ארגנטינה יעלה את ברזיל לחצי הגמר מול המנצחת בין ארה"ב לאיטליה ואז אמור המשחק להיות לוהט הרבה יותר.

 

אוהדי ברזיל. החגיגה תהיה מושלמת עם ניצחון כפול על השכנה (צילום:  gettyimages) (צילום:  gettyimages)
אוהדי ברזיל. החגיגה תהיה מושלמת עם ניצחון כפול על השכנה(צילום: gettyimages)

 

מאמן ברזיל, ברנארדיניו, הזהיר מהשחקנים הצעירים של היריבה: "שחקני ארגנטינה מתכוונים לצאת גדולים מהטורניר אליו באו קטנים. יש להם סבלנות ומעכשיו לא יהיה קל נגדם. מהבחינה המסורתית הם לא נחשבים לאחת החזקות ואנחנו מכירים אותם היטב ממשחקי פאן אמריקה".

 

לפני שנה, כאשר הצעירים של ארגנטינה היו צעירים עוד יותר, הם היקשו מאוד על הכוכבים הוותיקים הברזילאים בעת שהתמודדו מולם בליגה העולמית, בטרם הפסידו בשלוש מערכות. כעת הם מקווים לספק הופעה טובה יותר ואפילו להפתיע.

 

למרות השוני ברקורד ובגיל השחקנים, שתי הנבחרות נחשבות לאטרקטיביות והתקפיות, מה שצפוי לגרום לכך שהמשחק ילהיב את הצופים. אגב, ברנרדיניו מאמן את הנבחרת הברזילאית כבר 11 שנה וכעת רמז שהוא עשוי לעזוב את תפקידו, למרות שהאולימפיאדה הבאה תיערך בריו דה ז'ניירו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  gettyimages
אוהדים ברזילאים בלונדון
צילום: gettyimages
מומלצים