שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

התלמידים יחזרו לחוטי ברזל ובטון רופף?

בצפון ילמדו באופן זמני במבנה יביל, בכפר עארה מחכים לתאי שירותים, בנתניה בית הספר נראה כמו אתר בנייה ובבאר שבע עשרים גנים מחכים למיגון. שבועיים לפני פתיחת השנה, פועלות הרשויות להשלים את משימותיהן בזמן

דמדומי החופש הגדול מחזירים את הדגש לנעשה בבתי הספר. שם, בחצרות ובמבנים, עבודות השיפוצים וההרחבות נמצאות בעיצומן. שבועיים לפני החזרה ללימודים, וימים ספורים לאחר שמבנה קרס בחצר הריקה של בית ספר באילת, מקווים ההורים, המורים והרשויות להגיע מוכנים לתאריך היעד.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

במושב הזורעים שבגליל התחתון נדרש בדחיפות גן ילדים נוסף לשניים שכבר קיימים, שייתן פתרון ל"גלי ההגירה" שהגיעו לאזור. "היה בום של אנשים שעברו לגור כאן בשנים האחרונות. הקטע הזה שהרשות המקומית לא מוכנה לקראת פתיחת שנת הלימודים קורה כל שנה", סיפרה תושבת המקום.

 

גן הילדים במושב הזורעים. "בום של מצטרפים" (צילום: מאור בוכניק) (צילום: מאור בוכניק)
גן הילדים במושב הזורעים. "בום של מצטרפים"(צילום: מאור בוכניק)
 

לא הרחק משם, מתכננת המועצה האזורית להניח מבנה זמני למשך כחודש, שישמש כגן ילדים ארעי. "בשל התרחבות היישוב נצטרך לפתוח גן ילדים נוסף", אמר ראש אגף החינוך במועצה, יצחק אשחר. "במהלך החודש הראשון לשנת הלימודים ישמש מבנה יביל כמבנה זמני, עד שתסתיים בניית הגן הנוסף".

 

מזכיר מושב הזורעים, יוסי כהן, הביע תקווה כי "כבר בימים הקרובים יגיעו המשאיות עם הקרוואנים. בינתיים הם ישמשו כגן ילדים עד שנמצא פתרון אחר מבטון, אולי במבנה קבוע של היישוב".

 

בבית הספר היסודי "א'" בכפר עארה, השבית ועד ההורים את הלימודים כבר לפני החופש הגדול, בטענה לכשלי בטיחות וסכנה לילדים. "אחרי השביתה, המעוצה המקומית התחילה בשיפוצים, אבל אנחנו לא חושבים שהם ישלימו את תיקון כל הליקויים", סיפר חבר ועד ההורים, נסים אבו ואסל. "בבית הספר אין תאי שירותים שמספיקים לכל התלמידים ואין יציאת חירום. יש לנו שתי כיתות עם דלת כניסה אחת. אם אחד התלמידים רוצה ללכת לשירותים עליו לעבור מכיתה לכיתה. גם מתחם בית הספר מסוכן וצינורות המים מלוכלכים. אפילו השער הראשי עלול ליפול בכל רגע".

 

מוכנים לפתיחת השנה? (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מוכנים לפתיחת השנה?(צילום: חסן שעלאן)

 

ימים ספורים לאחר מותו של הנער אלון רונן מקריסת עמוד כדורסל בתל אביב, נמצאו במגרש הספורט בבית ספר נוסף בכפר שערי כדורגל שקשורים בחוטי ברזל. "המגרשים מתנדנדים ועלולים לקרוס על אחד התלמידים בכל רגע", אמר אחד ההורים.

 

בבתי הספר בעיר קלנסווה, עדיין ניתן לראות שולחנות שבורים וקירות מלאים רטיבות, אך דווקא המזגנים נעדרים. "בבית ספר אחר יכולים לראות חוטי חשמל בולטים, וגם ארון חשמל פתוח, שעוברים לידו מאות תלמידים ביום", התלונן אחד ההורים.

 

עבד אל כרים ג'מל, ממלא מקום ראש עיריית קלנסווה, אמר בתגובה כי "עשינו את כל המאמצים כדי לתקן את הליקויים ודאגנו שתהיה לנו פתיחת שנה נוחה".

 

גם בבית הספר "חיים חפר" בנתניה שולטות עבודות הבנייה. 38 תלמידים בכיתה א' ובכיתה לחינוך מיוחד אמורים לפקוד אותו בעוד כשבועיים, ולעת עתה, "'כל בית הספר נראה כאתר בנייה", כהגדרת אחד ההורים. "בחצר יש בורות. אנחנו לא יודעים מה לעשות ואיך נשלח את הילדים שלנו לבית הספר בזמן שנעשות שם עבודות", תהה, בעוד עיריית נתניה הבהירה כי המוסד יהיה מוכן לפתיחת שנת הלימודים וכי העבודות יימשכו בחלק אחר של בית הספר, ללא הפרעה.

 

דרומה משם, עוסקים ההורים בבאר שבע גם בבעיות מיגון, שמשפיעות על עשרים גני ילדים. "חשוב שהילדים לא יתחבאו מתחת לשולחנות בזמן אזעקה", ציין יו"ר ועד ההורים העירוני, אבנר כהן, שהצביע גם על בעיות אחרות במוסדות החינוך בעיר. "כל מנהל קיבל רשימה של הליקויים הבטיחותיים שהוא אחראי להם. ללא תיקון, אי אפשר לפתוח את שנת

הלימודים".

 

סיור קצר במספר בתי ספר גילה גדר היקפית מוקפת תיל, לכלוך רב, רצפה שבורה, חלודה ובאחד התיכונים אף אותרו ברחבה מרכזית עמודים מתקלפים שמחזיקים קשת בטון. חיפוי הקשת, שעשוי מבלטות, נראה רופף וחתיכות ממנו כבר נפלו. הכתובת על הקיר, במקרה זה, ברורה וגלויה לעין כול.

 

מעיריית באר שבע נמסר כי התיקונים לתחילת שנת הלימודים טרם נסתיימו, וכי "סוגיית המקלטים היא באחריות פיקוד העורף. העירייה פועלת במרץ רב ומשקיעה משאבים רבים לקראת פתיחת שנת הלימודים. מוסדות החינוך בעיר יהיו ערוכים ומוכנים לפתיחה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, מאור בוכניק, רענן בן צור וחסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיבת חשמל פתוחה מחוץ לבית הספר
צילום: חסן שעלאן
עזובה וטחב במדרגות
צילום: חסן שעלאן
מושב הזורעים
צילום: מאור בוכניק
מומלצים