שתף קטע נבחר

חוף המריבה באשדוד: הדתיים לא רוצים קשר עין

תושבים בעיר יצאו למאבק נגד "שטח הפקר" שנועד למנוע קשר עין בין המתרחצים בחוף הדתיים למתרחצים החילונים. "זה נעשה כדי להסית ולהתסיס", טוענת אחת ממובילות המאבק, אבל מתרחץ דתי מסביר: "זה כדי שלא נסתכל על הרוחצות"

רצועת חוף של 200 מטר הפכה בשבועות האחרונים למוקד למחלוקת קשה בין הדתיים והחילונים בעיר אשדוד, לאחר שהכניסה אליה נאסרה - ככל הנראה כדי למנוע קשר עין בין מתרחצים חילוניים לבין המתרחצים ב"חוף הדתיים" בימי הקיץ שבהם החוף מלא במבקרים. כך נודע ל-ynet.

 

עוד בערוץ החדשות:

ניסוי ההתרעה הסלולרי: לא למנויי אורנג'?

הערבים יבקשו הכרה לפלסטינים במקום הרשות?

 

החוף המוקדש לדתיים אמנם מגודר, אבל לפני מספר שבועות הוקמה דרומית אליו גדר והוצבו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "על פי הוראת בית דין צדק אשדוד, השהות באזור זה אסורה בהחלט". בצדו הצפוני של חוף הדתיים אין נכון לעכשיו הפרדה נוספת, אולם כאשר הפקחים מבחינים במתרחצים שיושבים סמוך לגדר הם מבקשים מהם לעזוב את המקום. 

 

"נוצרה רצועת חוף חדשה, סמוך לחוף הדתיים, והכניסה לשם אסורה", סיפרה אליזבט קדוש, בת 26 מאשדוד. "פקחי העירייה מגיעים לשמור על הכניסה לחוף ומקפידים בעיקר לא להכניס גברים כשהרחצה בחוף הדתיים מותרת לנשים דתיות ולהפך, לפי זמני הרחצה של הדתיים. אין שום חוק בעולם שמאפשר סגירת חוף ציבורי ואנחנו נלחמים נגד הסגירה הלא חוקית הזו".

 

אין כניסה. שטח ההפקר בחוף אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אין כניסה. שטח ההפקר בחוף אשדוד(צילום: אבי רוקח)

 

"מפריעה לי הכפייה הדתית", הוסיפה קדוש, "אם היו מגדילים להם את החוף בגלל עומס בחוף שנסגר וגודר עבורם זה לא היה מפריע לי. אבל הסגירה החדשה נעשתה דווקא בכדי להסית ולהתסיס. יש פה רכב משטרתי שעומד כל היום ודואג שנשים לא ייכנסו לחוף. עכשיו בחוף הדתיים זה זמן רחצה לגברים וכשניסיתי להיכנס הפקחים באו להוציא אותי. גם המציל מהסוכה בחוף הדתיים כרז לי להתרחק משם".

 

ליאת, תושבת נוספת, אמרה כי אין לה בעיה עם העובדה שלדתיים יש חוף מסודר משלהם, "אבל מה שמפריע זה שהם מנסים להשתלט על רצועת חוף גדולה יותר רק בגלל שהם עצמם לא שולטים ביצרים שלהם ומציצים עלינו. אם הם היו מבקשים להגדיל את החוף שלהם לא היה אכפת לי, אבל מעבר לתחום המוגדר אי אפשר להגיד לי, בחוף ציבורי, איפה לשבת. מישהו בכלל חשב כמה משאבים מתבזבזים על ההפרדה הזו? על הצבת השלטים, על ניידת השיטור שעומדת פה כל היום? אני באופן אישי לא מבינה את זה".

 

מתרחצת דתייה: לא רוצה שיראו אותי 

הדתיים, מנגד, מתעקשים שהצורך בהפרדה הנוספת בין החופים לא נובע מהצורך למנוע מציצנות מצדם - אלא מזכותם לכבוד ופרטיות. "ההפרדה הנוספת נועדה כדי שלא יהיה ניתן

לזהות את מי שרוחץ בתוך החוף", אמרה אסנת עוזיאל, "אני כאשה דתייה שרוחצת שם לא מעוניינת שיראו אותי כך - למרות שאני נכנסת לים עם בגדים".

 

"מה מפריע לשאר הרוחצים הגידור הזה?", שאלה עוזיאל, "כולם בטח חושבים שרק בגלל החרדים חשוכי האופקים סגרו עוד רצועה קטנה בחוף, אבל רק כך יש לכל אדם שחפץ בכך זכות לרחוץ בים וזכות לחיות באמונתו".

 

עם זאת, משה גרשון, שהגיע לרחוץ בחוף הדתיים עם שלושת ילדיו, הודה: "ההפרדה נועדה בכדי לעזור לנו לא להיכשל באמונתנו, ולא להסתכל על הרוחצות מהחוף הסמוך. אין לכם מושג כמה ההפרדה הזו טובה עבורנו וחבל שהיא לא הייתה יכולה להיות יותר גדולה. שמירה על צניעות רק מעשירה את חיי הנישואים, ואני שמח שהמציל עושה מעבר לעבודתו ושומר עבורנו על ההפרדה הזו. החופשה של הילדים מהלימודים כל כך קצרה ואם מתאפשר להם לבלות בים בצורה שלא תפגע בהם, מה רע?". 

 

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה כי "בשל בעיית הזרמים והבורות המהווים סכנת נפשות בחלקו הצפוני של החוף הנפרד, המצילים דוחקים את המתרחצים לחלקו הדרומי ובעיית הצפיפות והבטיחות מתגברת. עקב כך, העירייה התירה להרחיב את החוף הנפרד לתקופה זו בלבד, כ-50 מטר מצפון וכ-80 מטר מדרום". בעירייה ציינו גם ועדת הגיוי תבחן את העתקת החוף הנפרד ממקומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"השהות באזור זה אסורה בהחלט"
צילום: אבי רוקח
מומלצים