שתף קטע נבחר

שבע שנים להתנתקות: הרב, האמונה והקדיש

פרויקט ייחודי, שהחל בפינוי גוש קטיף, מתעד את סיפור חייהם של תושבי חבל הארץ שנעזב. עד כה נאספו כבר כ-600 ראיונות אישיים מצולמים, שחלקם הפכו לסרטונים. לרגל יום השנה להתנתקות, קבלו שלושה מהם

ב-15 באוגוסט 2005 תכנית ההתנתקות יצאה לפועל. עשרות אלפי תושבים מגוש קטיף והשומרון נאלצו לעזוב את בתיהם - ולהתחיל את חייהם מחדש, במקום אחר. אצל רבים מהם - הפצע עדיין לא הגליד.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מאז ההתנתקות מתנהל ב"מרכז קטיף" פרויקט ייחודי בשם "שימור הזיכרון של אנשי גוש קטיף". במשך שבע שנים רואיינו לפרויקט כ-600 מפונים שסיפרו את סיפור חייהם, כפי שהם חוו אותו. במרכז אומרים כי עבור התושבים, הראיון הוא הזדמנות לפרוק

את המשא, לשמר את הזיכרון ולהעלות נקודות למחשבה עתידית.

 

"ברבים מהראיונות יש מעין סגירת מעגל עבור המרואיין, ומתן פניוּת לנפש לעסוק בשיקום ובבנייה העתידית, תוך ידיעה שיש מי שמשמר עבורם את הזיכרון", אומרים במרכז. "כמו כן, מעבר לחשיבות של הראיון, ברמה האישית, מדובר למעשה בארכיון עדויות ממקור ראשון, שיוכל לשמש חוקרים מתחומים שונים, כותבים עורכי סרטים, וכל מי שבעתיד ירצה להכיר את הסיפור האמיתי של גוש קטיף". 

 

מנכ"ל מרכז קטיף, מוכי בטר: "פרויקט הסרטים וסיפורם האישי של מפוני גוש קטיף באים למעשה לשרת את ייעודו של 'מרכז קטיף' – שימור הזיכרון וההמשכיות של תושבי גוש קטיף וצפון השומרון גם בתקופה הנוכחית, שלאחר העקירה. אני מאוד נרגש לראות את תהליך השיקום של הקהילות המפונות ברחבי הארץ, ואני מאמין כי גם פרויקט זה של תיעוד והנצחה נתן ונותן להם את הכוחות להיות עם הפנים קדימה ולהמשיך בפעילות ההתיישבותית החדשה ברחבי הארץ".

 

לרגל יום השנה להתנתקות, הנה שלושה סרטים מתוך הפרויקט:

 

ארץ האמונה

אוסף של קטעי ראיונות עם אנשי גוש קטיף המתארים את הדרך האמונית שבה התמודדו עם האתגרים השונים שניצבו לפניהם. בסרט מתארים המרואיינים את האמונה שהובילה אותם בעת התיישבותם, ועל הניסיון האמוני שאיתו התמודדו לאחר העקירה מגוש קטיף. לצד הכאב וחוסר ההבנה על התנהלות העולם, מתגלית גם קבלת המציאות, התחזקות ושאיפה להמשיך את ההתיישבות בארץ. 

 

הרב של גוש קטיף

הסרט מספר את סיפורו האישי של הרב יגאל קמינצקי, הרב של גוש קטיף. הרב קמינצקי מספר על הקמת עולם התורה בחבל ארץ חדש בתחילה, בניית החוסן האמוני אל מול גלי הטרור בהמשך, וההתנהלות כשחרב הפינוי מרחפת מעל הראש. הרב מספר גם על התמודדות מול שאלות הלכתיות בכל הנוגע להתנתקות.

 

קדיש אחרון

מקבץ של ראיונות אישיים מתוך פרויקט שימור הזכרון של מרכז קטיף, המאפשר מבט לפן האישי של ההתנתקות. תקצירים של סרטים נוספים המוקרנים במרכז ניתן למצוא באתר "מרכז קטיף".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מראות ההתנתקות
צילום: רויטרס
מומלצים