שתף קטע נבחר

עוד בברצלונה - הנקודה היהודית

הלב היהודי חי ופועם בברצלונה. ברחבי העיר יש כמה מרכזים קהילתיים פעילים, וגם נקודות היסטוריות המספרות את סיפור היהודים החל מהמאה ה-11. לטייל בקטלוניה ולהרגיש בבית

גם אם כבר הייתם בברצלונה, וגם אם סימנתם "וי" על אתרי החובה בעיר – המלאכה לא הושלמה. מטיילים רבים מישראל ומרחבי העולם מתעניינים בנקודה היהודית, ומתברר שיש מקומות רבים בעיר שבהם תוכלו להתחבר לשורשים היהודיים.

 

הקהילה היהודית בברצלונה היא מהעתיקות והמפוארות שבקהילות ספרד, וייתכן שראשיתה בגלות שלאחר חורבן בית המקדש השני. על ימיה כקהילה קטנה טרם המאה ה-11 ידוע מעט מאוד, אך לקראת סוף המאה, ולאחר שממלכת אראגון תפסה את חבל קטלוניה מידי המוסלמים, גדלה הקהילה ושגשגה מבחינה חברתית וכלכלית. היהודים התרכזו ברובע תחום בלב העיר שכונה "קאל", שיש סברה שהמקור הוא המילה העברית "קהל" (Call).

 

כיום מונה הקהילה היהודית בברצלונה כ-6,000 איש, ורובם משתייכים לאחת מארבע קהילות המחולקות לפי הזרמים השונים בדת היהודית:

 

  • מרכז הקהילה הקונסרבטיבית ברחוב 24 Avenir (טל' 93-200-8513). במקום פועלים גם בית כנסת ומקווה.
  • מרכז הקהילה הרפורמית ברחוב 5 Santíssima trinitat del mont (טל' 93-417-37-04).
  • קהילה אורתודוכסית שמרכזה הוא בית חב"ד ברחוב 27 Joan Gamper (טל' 93-410-0685, אתר אינטרנט). במקום פועל גם בית כנסת.
  • קהילת "בית שלום" היא קהילה אלטרנטיבית, המהווה מרכז חברתי גם לאוהדי יהדות. חבריה אינם מקפידים על כשרות (טל' 696-810-863, אתר אינטרנט).

 

אתרים יהודיים במרכז העיר

"בית האלכימאי" (La Casa de l'Alquimista) הוכשר לשמש כמרכז המידע של ה"קאל", והוא נמצא ברובע היהודי שבמתחם הרובע הגותי. במקום תוכלו לבקר בתערוכה קבועה של חפצי יומיום מהמאות ה-13 וה-14, בהם חנוכיות, קערה מעוטרת באותיות עבריות, שני לוחות קבורה עם כתובות עבריות ועוד. כמו כן, מוצעות במקום פעילויות שונות וסיורים מודרכים ברובע היהודי.

 

בית הכנסת העתיק (l’Antiga Sinagoga Major de Barcelona) נמצא בלב העיר העתיקה, ברובע הגותי. הפרעות ביהודי העיר בסוף המאה ה-14 הובילו לסגירתו, ולאחר מאות שנים שבהן הפך למבנה חסר ייחוד ועבר מיד ליד, שוחזר לפני למעלה מעשרים שנה בידי עמותה פרטית שבראשה עמד יהודי תושב העיר. ההוכחה המשמעותית היחידה לעברו של המקום היתה תעודה בלטינית בחתימת המלך ז'אומה הראשון משנת 1267, שבה הוא מאשר ליהודים להגביה את תקרת המבנה.

 

בית הכנסת העתיק בעיר  (צילום: מאיה מאהלר) (צילום: מאיה מאהלר)
בית הכנסת העתיק בעיר (צילום: מאיה מאהלר)

 

גבעת מונז'ואיק (Montjuïc)

מעל דרום העיר מתנשאת לגובה של 200 מטרים גבעה שמספקת תצפית נהדרת לעיר ולים. פירוש השם מונז'ואיק הוא "הר היהודים", ומקורו בבית הקברות היהודי ששכן מהמאה ה-14 בראש הגבעה. לקראת סוף המאה ה-19 סופח שטח הגבעה אל תחומה העירוני של ברצלונה,

וחלק ניכר מגינותיו עוצב בתקופה זו. התערוכה העולמית ב-1929, שהביאה גל של בנייה ופיתוח למקום, קבעה במידה רבה את אופיו של האזור והעניקה לו את חשיבותו.

 

הטיפוס על גבעת מונז'ואיק וההליכה בשביליה המעוקלים אינם קלים לכל אחד. אפשר להיעזר בתחבורה ציבורית או להעפיל אל הגבעה (מכיוון צפון) בפוניקולר (Funicular), קרונית הנגררת בעזרת כבל המיועדת להובלת נוסעים במדרונות תלולים במיוחד. 

 

מידע על אתרים נוספים באתר שיחור .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המזרקה במונז'ואיק
צילום: Brian K
מומלצים