שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מישהו משרבט מולך על נייר - מה הוא חושב?

  שרבוט הוא למעשה טיפ בין-אישי מאוד חשוב. מנהל שבאמת רוצה להצליח, להיות מדויק, ערני עבור החברה, עובדיו, כלפי עצמו ובכלל יכול, להשתמש בתבונה בשרבוטים שהוא רואה ולתעל אותם עבורו

  פגישת משא ומתן, דיון אסטרטגי או ישיבת הנהלה עלולים להדיר שינה מעיננו, כמובן הכל תלוי במידת חשיבותן. אך אם מדובר במשהו שעלול להשפיע על עתידנו או עתיד החברה זה בהחלט סיבה לכסוס ציפורניים.

   

   

  לא פעם עלו בראשנו המחשבות: 'אילו רק הייתי יודע מה עובר לו בראש', 'על מה הוא חושב'... השיטה היא פשוטה וכל שעלינו לעשות הוא להיות ערים למתרחש סביבנו - שירבוטים.

   

  רובנו, פתאום, מבלי שנשים לב לכך, תופסים עט או עיפרון, ומתחילים לשרבט. בדרך כלל מדובר בשרבוט מהיר, אך במקרים רבים יותר, מדובר בשרבוט מושקע במיוחד, אשר חושף הרבה על המשרבט, לפעמים אף יותר ממה שתתכנן לחשוף בפומבי.

   

  כך למשל, אם במהלך ישיבת מו"מ שלא מתקדמת לשום מקום, אחד הצדדים "נתפס" על ידי הצד הנגדי בעיצומו של שרבוט גלידה בגביע, אולי זה רמז לכך שזה בדיוק מה שהוא רוצה לעשות כעת – לעזוב את הדד-אנד הזה ו"לרדת על גלידה". תשומת לב לשרבוט זה יכולה להביא את האדם שמנגד לעצור את המו"מ באותו רגע, להשאיר את עורכי הדין ההמומים משני הצדדים בחדר הישיבות ולרדת עם יריבו/ עמיתו אל גלידה בגלידרייה הסמוכה. לפעמים גלידה קרה יכולה לקדם יותר את המו"מ מאשר אין ספור גלונים של קפה שחור.

   

  כלי מדויק

  במידה שנשכיל לשים לב לפרטים שעל גבי הדף, השרבוט יכול להוות כלי אסטרטגי מדויק ומיוחד. ניתן לשבור את הקרח ההתחלתי בעזרתו, להתקרב ליריב שיושב מולך, להביע הזדהות עימו, לפתוח בשיחה על נושא משותף, ללמוד מהן תחושותיו בעת הפגישה.ואף לדעת באיזה גישה כדאי לנקוט: אסרטיבית, קלילה או אמפאטית.

   

  אדם שיושב מול משרבט מקבל בעצם הצצה אל התת-מודע ויכול ללמוד ממנו, בין השאר על נקודות תורפה או חולשות שהמשרבט רוצה להסתיר. למשל- אקדחים וכלי נשק יכולים להעיד על תוקפנות עצורה, גם אם הדבר לא ניכר על פני המשרבט. סירות ומכוניות מצביעות על יצר נוודות, צורך בטיול או חופשה. פרצופים יפים יצוירו בד"כ על ידי אנשים חביבים, אופטימיים וחברותיים.

   

   (צילום: באדיבות חנה קורן) (צילום: באדיבות חנה קורן)
  (צילום: באדיבות חנה קורן)

   

  פרצופים מכוערים ומעוותים יצוירו על ידי אנשים ביקורתיים, צינים, ממורמרים ולא חברותיים. צורות גיאומטריות- משולשים, ריבועים וכד' - עשויים להעיד על מוח מאורגן, תהליכי חשיבה ברורים, תכנון קפדני של כל צעד, יעילות, תכליתיות, כושר ריכוז, יכולת להתעמק, גישה מעשית ופרקטית, לצד (לפעמים) רגישות נמוכה.

   

   (צילום: באדיבות חנה קורן) (צילום: באדיבות חנה קורן)
  (צילום: באדיבות חנה קורן)

   

  חיצים וסולמות מלמדים על שאפתנות רבה, דחף חזק של האדם להוכיח את עצמו, מטרה שלדעתו מקדשת את האמצעים, לצד חוסר סבלנות לתהליכים ממושכים ושאיפה להגיע למטרה בדרך הקצרה. אנשים השומרים על דיאטה ישרבטו בדרך כלל נושאים הקשורים לאכול.

   

  סוד ידוע הוא שקיימים אין ספור שרבוטים המשתרעים על פני סוגים שונים, החל מחזרה על אותיות כתובות או מודפסות בטקסט, דרך קשקושים חסרי משמעות, ועד לציורים מורכבים -תלת מימדים. תהליך השרבוט נעשה רק בחלקו באופן מודע. לא פעם קורה שהעט כאילו מתעורר לחיים מעצמו, וה"אמן" מוצא עצמו מופתע לנוכח התוצאות, כשהוא או היא קולטים איזו יצירה הצליחו להוציא מקצה העט.

   

  במקום אחר

  שרבוטים מאוד עמוסים מעידים בדרך כלל על כך שהאנרגיה של המשרבט נמצאת במקום אחר. במצב זה אולי כדאי להציע הפסקה קצרה, שינוי שיחה לנושא קליל וכד'.

   

  השחרת אותיות היא לעיתים ביטוי של שעמום וחוסר משמעת, אך התופעה יכולה להצביע גם על דאגה, חוסר בטחון עצמי, מתח, ולעיתים על כפייתיות וחוסר אמון של האדם בעצמו. במצב יש מקום להשרות ביטחון, לעורר, לנסות גישה חמה.

   

   (צילום: באדיבות חנה קורן) (צילום: באדיבות חנה קורן)
  (צילום: באדיבות חנה קורן)

   

  אם לחץ הכתיבה של השרבוט הוא חזק, הדבר יכול להביע אנרגטיות, פעלתנות ולעיתים תוקפנות. לחץ בינוני מצביע על אישיות מאוזנת בדרך כלל. לחץ קל יכול להעיד על רגישות, עדינות, רוחניות ולעיתים על שטחיות. לחץ לא סדיר יכול להצביע על אנרגיה לא לגמרי מווסתת, חוסר יציבות, שינויים תכופים במצב הרוח, חוסר מנוחה וחוסר סבלנות.

   

  מיקום השרבוט על הדף, גם הוא חשוב. שרבוט במרכז יעיד על מוחצנות, צורך בתשומת לב, רגישות לפרטיות וצורך במרחב. צד שמאל- המשרבט מונחה על ידי העבר, מצייר את העבר, יש בו חששות, רגישות ופחד מחשיפה. למעלה- התלהבות, רוחניות וגישה לא לגמרי מעשית, למטה - גישה מעשית וביקורתית, אך לעיתים גם דיכאון.

   

  ציור של בתים ובניינים, יופיע לעיתים קרובות אצל אנשים שמחפשים יציבות, ביטחון או תחושת שייכות או כאלה שהמשפחה היא בראש מעיניהם או תלות באישה .ניתן לייצר שיחה על כמה ילדים יש לך, אתה עומד להתחתן, איפה אתה גר, הזמנה לארוחת ערב עם המשפחה והאישה להמשך משא ומתן וכד'.

   

  ציור של פרצופים, מעיד על אנשים שזקוקים לאנשים סביבם. כלומר ככל הנראה שהמעמד, אחד על אחד, מלחיץ אותם. בשלב הזה כדאי לקום ולהציע לו סיור במשרד, היכרות עם האנשים או להכניס גורם נוסף לשיחה. החשיפה לאנשים תותיר בו תחושת ביטחון.

   

  שרבוט הוא למעשה טיפ בין-אישי מאוד חשוב. מנהל שבאמת רוצה להצליח, להיות מדויק, ערני עבור החברה, עובדיו, כלפי עצמו ובכלל יכול, להשתמש בתבונה בשרבוטים שהוא רואה ולתעל אותם עבורו.  

   

  הכותבת הינה גרפולוגית הפעילה בתחום למעלה מ-30 שנה. לפרטים נוספים ואבחונים: www.annakoren.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים