שתף קטע נבחר

רגע לפני שיעורי הבית: כך תעצבו את חדר הילדים

ממש לפני שהילדים חוזרים לביה"ס אחרי חופשת הקיץ, הצרכים בבית מתחילים להשתנות. מעצבי פנים מסבירים איך אפשר לסדר מחדש את החדרים שלהם, כך שמצד אחד עדיין יהיו מקום שכיף לשחק ולארח בו ומצד שני ישמשו גם כאזור נוח ללימודים

כחלק מההכנות לקראת העלייה לכיתה א' או למעבר לבית הספר התיכון, מחליטים הורים רבים להחליף את הריהוט בחדר הילדים ולעצב את החדר מחדש. אך אחרי חופשת הקיץ הארוכה קשה לילדים לחזור לשגרת הלימודים ולכן צריך ליצור סביבת לימודים בבית.

 

עוד על עיצוב חדרי ילדים בערוץ הנדל"ן :

 

"המעבר מהגן לכיתה א' הוא שלב שבו מתרחש השינוי משמעותי בחיי הילד, והפונקציונליות של חדר הילדים משתנה. הכניסה לבית הספר מחייבת להכניס לחלל החדר שולחן כתיבה ואמצעי לימוד, אבל עדיין נותר הצורך לספק לילד מרחב שבו הוא יכול לאזן בין הכנת שיעורי בית לבין המשחקים, שעדיין מהווים חלק משמעותי מחייו", מסבירה מעצבת הפנים קארין טפר. לכן בצד שולחן הכתיבה ומדפי הספרים, חשוב להוסיף גם אזור בחדר שיאפשר לילד לארח את החברים.

 

לדבריה, "החדר צריך להיות מתוכנן כך שהאוויר והאנרגיות יזרמו בו באופן חופשי. תחושה זו אפשר להשיג עם רהיטים קלים, צבעים בהירים וקווים פשוטים. מומלץ להשאיר את החלל המרכזי של רצפת החדר ריק, כדי שיהיה פנוי לפעילות, ומרחב זה תורם לתחושת האווריריות בחלל".

 

טפר מוסיפה כי רצוי שהצבעים יהיו עדינים ופסטלים כדי למשוך אור ואנרגיה טובה. צבעים חזקים מדי יכולים לעודד חוסר שקט ובעיות שינה. "את המיטה מומלץ למקם כך שראש המיטה יפנה לקיר. יש להקפיד שהמיטה לא תהיה מוצבת בקו ישר עם דלת הכניסה לחדר", היא אומרת.

 

גם מעצבת הפנים אורנה רז מתייחסת לצבעי החדר ומבהירה כי חשוב להתייעץ עם הילד בהחלטות לגבי צבע החדר. "החיבור האינואטיבי של הילד לצבע אינו מקרי ומעיד לעתים על הצורך שלו", היא אומרת.

 

חדר ילדים בעיצוב חברת פיטרו. כדאי להתייעץ איתו לגבי צבע החדר ()
חדר ילדים בעיצוב חברת פיטרו. כדאי להתייעץ איתו לגבי צבע החדר

 

רק בלילה ישנים: מי צריך מיטה ביום?

חדרי הילדים הפכו יותר קטנים יותר, ולכן רצוי להשתמש בריהוט מודולרי שמנצל את החלל בחוכמה. אם יש יותר מילד אחד בחדר, הדרישות והאילוצים רק מחמירים. לתוך החלל, מסבירה טפר, מומלץ להכניס ארון קיר, מיטה ושולחן מבלי להפוך את החדר לצפוף. זאת על ידי שימוש ביחידות אחסון מודולריות, כמו קוביות שיכולות לעמוד אחת על השנייה או אחת לצד השנייה.

 

כתבות נוספות בנושא חזרה ללימודים

 

כך, למשל, רשת האוס-אין, המתמחה בעיצוב וייצור רהיטים לילדים ולנוער מעץ מלא, יצרה קולקציית חזרה ללימודים שכוללת ספסלי אירוח רב שימושיים שמכילים ארגזי אחסון וספסלים בעיצוב מודרני וצבעוני המכילים קופסאות אחסון נשלפות לצעצועים - המשמשות גם ככיסאות.

 

צילום: אייל קרן, רשת האוס אין

 

 

פתרונות חכמים נוספים בחללים קטנים בהם התקרה גבוהה, הם רהיטים חכמים שמנצלים את יתרון הגובה ולא מבזבזים שטח יקר מרצפת החדר. דרך אחת לעשות כן היא להגביה את המיטה באמצעות מיטת קיר, אחד הפטנטים המובילים כיום בתחום הריהוט, וליצור בחלל שמתחתיה חלל אחסון או אירוח.

 

באירופה נהוג להשתמש ביחידות שמשנות את יעודן על ידי פתיחת מסילות. כך, למשל, שולחן כתיבה במשיכה אחת יכול להפוך למיטה. "ריהוט אינטגרלי כזה אפשר להשיג במחירים סבירים לכל כיס על ידי תכנון אצל נגר. בשימוש ביחידות מודולריות אנו משיגים חלל פתוח במרכז החדר שמאפשר לילדים לשהות בו ולא לשהות בסלון - שהוא החלל הגדול ביותר בדירות הישראליות", טוענת טפר.

 

שולחן הכתיבה צריך להיות בעל ממדים המתאימים לגובה הילד ולגובה הידיים שמונחות על השולחן (70-75 ס"מ). הכלל הבסיסי הוא "לא נמוך מדי ולא גבוה מדי". המשטח, לדבר טפר, צריך להיות בעומק מינימלי של 60 ס"מ כדי שיוכל להכיל את המחשב האישי ואת המחברות והספרים. בנוסף, צריך לקחת בחשבון שילדים מבלים בימינו שעות מול המחשב לכן יש לספק להם כסא נוח. חשוב שרגלי הילד יגיעו לרצפה בעת הישיבה וכן שגובה הכיסא יותאם לממדי השולחן.

 

מיטה שיש בה גם מקום לאחסון של רשת האוס אין. יש יותר מקום לאירוח וללימודים (צילום: שי אפגין) (צילום: שי אפגין)
מיטה שיש בה גם מקום לאחסון של רשת האוס אין. יש יותר מקום לאירוח וללימודים(צילום: שי אפגין)

 

ויהי אור: כך תתאימו תאורה נכונה לילד

רז מתייחסת לנושא התאורה וסבורה כי כדאי שהיא תגיע מכמה כיוונים. להערכתה, מומלץ לתלות מנורה עם תאורה רכה על התקרה, ולצד המיטה להתקין מנורת קריאה שתקנה את ערך הקריאה לילד מגיל צעיר. "תאורת קיר רכה תהווה פתרון נפלא לשעות הלילה לילד שזקוק לכך וגם כתאורת רקע כשצופים בטלוויזיה או במחשב", היא אומרת.

 

טפר מחזקת את הדברים ואומרת כי חשוב להתקין תאורה מתאימה בחדר. ראשית כדאי למקם את שולחן הכתיבה בסמוך לחלון, כך שהחדר יואר בתאורה טבעית ככל הניתן. במקביל, מומלץ להתקין תאורה ייחודית לשולחן הכתיבה ולא להסתפק בתאורת החדר. לילד שכותב ביד ימין יש למקם את התאורה בצד שמאל ולהיפך.

 

מעבר לנקודות המעשיות, לממד התאורה תפקיד חשוב בעיצוב החדר, כאשר שימוש נכון בתאורה זה שם המשחק. פינות חשוכות בחדר מקטינות את החלל וגורמות לאיבוד ויזואלי של מקום, ולכן חשוב לדאוג לחלל מואר היטב.

 

לדברי אדריכלית הפנים איריס שמיר, מומלץ לפזר גופי תאורה קיריים up-down, שמרחיקים את התקרה ויוצרים תחושת חלל גדול יותר, משום שכך מבצבץ האור מגופי התאורה ולא רואים את הנורות - האור מתפזר בחדר בצורה טובה מאוד".

 

מנורת קריאה שתקנה את ערך הקריאה לילד מגיל צעיר (צילום: אילן עמיחי) (צילום: אילן עמיחי)
מנורת קריאה שתקנה את ערך הקריאה לילד מגיל צעיר(צילום: אילן עמיחי)

 

כל הבית טפטים

שרית קרייתי-גולדשטיין, מבעלי גולדשטיין גלרי טפט, סבורה שסוגיית הטפטים חשובה לא פחות מסוגיית התאורה בחדר הילדים. לדבריה, אפשר לבחור קיר דומיננטי ובולט בחדר ולהפוך אותו למיוחד על ידי טפט עם טקסטורה מעניינת ומומלץ לבחור את הקיר מול הכניסה לחדר או מאחורי המיטה.

 

"כדי להעניק לילדים תחושת מרחב מרבית בחדרם, האווירה לרוב מתחילה בעיצוב הקירות, שמקיפים את החדר ומשמשים מעטפת", היא אומרת. לדבריה, מעבר לאפקט העיצובי הטפט משמש להסתרת פגמים בקירות. כיום קיימים טפטים באיכות גבוהה שהם רחיצים ואינם פוגעים בקיר לאחר הסרתו.

 

גולדשטיין גלרי טפט

 

 

חדר הילדים צריך, בסופו של דבר, להסב לילד רוגע וסדר ולהוות סביבה שבה חוץ מלשחק אפשר גם ללמוד. כלומר החדר צריך להרגיש "גדול" גם אם הוא קטן, וחשוב ליצור הפרדה בין סביבת הלימוד לסביבת השינה והמשחק.

 

"שילוב של מראות בחדר תורם לתחושת המרחב, בשל אפקט השיקוף שיוצר אשליה של מקום נוסף בחדר ומפזר טוב יותר את האור", אומרת שמיר. לדבריה, הנחת שטיח אחד גדול בחלל החדר, במקום אוסף של שטיחים קטנים, תיצור אווירה פחות עמוסה בחלל מבחינה ויזואלית, וכך גם שילוב של וילונות מבדים חצי שקופים, נשפכים ורכים.

 

האדריכלית ענבל ברקוביץ' ממליצה ליצור חדר משפחה, שמהווה את "הסלון הלא יצוגי" של הבית. היתרון הוא שהילדים יעדיפו לשחק בחדר המשפחה ויוכלו להשתמש בחדר שלהם בעיקר כדי ללמוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדר ילדים בעיצוב חברת פיטרו. כדאי ליצור סביבת לימודים
מומלצים