שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוך שנתיים על המדף: תרופה למניעת הקרחה

  החוקרים מדווחים כי מצאו תמיסה שמפסיקה את פעולתו של אנזים הגורם לזקיקי השיער להפסיק לצמוח - ובכך מוביל להקרחה. כעת הם מנסים לחבור לחברת תרופות במטרה לשווק אותה לקהל הרחב. היעד: מכירת התרופה בתוך כשנתיים

  האם בקרוב הקרחת תיעלם מן העולם? חוקרים אמריקנים מאמינים שהדבר אפשרי, ושזה יקרה בתוך שנתיים. החוקרים הצליחו למצוא אנזים שלטענתם מורה לזקיקי השיער להפסיק לצמוח ולגרום להקרחה, כך מדווח היומון "הטלגרף" הבריטי.

   

  האנזים שגורם לשיער להפסיק לצמוח 

  החוקרים האמריקנים, רופאים מומחים לרפואת עור, הודיעו כי גילו הצליחו לפתח תמיסה המונעת את פעולתו של האנזים הקרוי פרוסטגלנדין D2, המורה לזקיקי השיער להפסיק להצמיח שיער. האנזים זוהה לפני מספר חודשים באמצעות סקירת 250 גנים המעורבים בנשירת שיער והקרחה. לדעת החוקרים מתוך גנים אלה הגן המקודד לאנזים הוא בעל התפקיד המשמעותי ביותר בתהליך ההקרחה.

   

  החוקרים החלו לשאת ולתת עם מספר חברות תרופות במטרה להוציא אל השוק בתוך שנתיים את התמיסה. לדעתם היא תשים קץ להקרחה ולנשירת שיער.

   

  ההקרחה הגברית, הקרויה גם אלופסיה אנדוגנטית, היא נשירת שיער שנובעת משילוב גורמי תורשה והשפעות הורמונאליות. היא מתבטאת תחילה במפרצים בקדמת הקרקפת או בקודקוד, שהולכים ומתפשטים וכוללים בסופו של דבר את מרבית הקרקפת. נשירת השיער אינה מתקדמת בדרך כלל לעורף מסיבה לא ברורה, אך מדובר בעובדה חשובה שמנוצלת להשתלות שיער.

   

  לא רק יתרונות: תרופות ההקרחה שקיימות כיום בשוק

  כיום קיימות שתי תרופות רפואיות לטיפול בהקרחה, לבד מהשתלת שיער, כשהיעילה ביותר היא הפרופסיה. הגלולה החומה הקטנה מכילה את החומר פינאסטריד, שמעכב את הפיכת ההורמון הגברי טסטוסטרון לחומר דהידרוטסטוסטרון בקרקפת. במחקרים שבוצעו בתרופה נמצא שאצל 90% מהמשתמשים נבלמה נשירת השיער, וכ-60% זכו בצמיחה מחודשת של השיער.

   

  כאחוז אחד מהמשתמשים מדווח על ירידה זמנית בחשק המיני, אך השיעור הזה דומה לשיעור הדיווחים על ירידה בחשק המיני בקרב כלל הגברים באוכלוסייה. החיסרון הבולט של הפרופסיה הוא מחירה הגבוה: כ-250 שקלים בחודש. חיסרון נוסף: המשתמש נדרש להמשיך להשתמש בה עד סוף ימיו. הפסקת השימוש תחזיר את נשירת השיער בתוך כמה חודשים.

   

  התכשיר הרפואי השני הוא מינוקסידיל, תרופה ששימשה בעבר לטיפול ביתר לחץ דם. אלא שתופעת הלוואי שלה – שיעור יתר אצל נשים – הפכה את החיסרון ליתרון. חברת התרופות ראתה כי טוב ומיהרה לייצר תרסיס לקרקפת, שמסייע לעצירת הנשירה ובמקרים נדירים יותר להצמחת שיער. מנגנון הפעולה של התכשיר הוא הרחבת כלי הדם – מה שמגביר את זרימת הדם לקרקפת. הזרימה הזאת מובילה יותר מינרלים לזקיקי השיער ומונעת את גוויעתם ואת נשירת השיער.

   

  לתכשיר כמה חסרונות בולטים: הוא יקר ועוצר את הנשירה רק אצל כ-40% מהמשתמשים. באשר להצמחת השיער – זו מתרחשת במקרים נדירים יותר ויוצרת פלומה דקיקה, שלא דומה כלל לרעמת השיער שבה התפארתם. אלה שזכו בעצירת הנשירה ייאלצו להמשיך להשתמש בתכשיר לנצח: הפסקת השימוש תחדש את הנשירה בתוך שבועות ספורים.

   

  השיטה היעילה ביותר לטיפול בהתקרחות היא השתלת שיער, פרוצדורה יקרה מאוד (כ-16 אלף שקלים) האורכת מספר שעות, במהלכה משתילים את זקיקי השיער התקינים שנותרו מפס בעורף שנחתך ומופרד לזקיקים. אלה מושתלים בחזרה וצומחים בתוך מספר חודשים לכדי שיער. גם לשיטה זו מספר חסרונות. הראשית - השיטה מותירה צלקת על העורף, שהיא מעין "חותמת הגומי" של מושתלי שיער. השניה - במקרים רבים חוזר השיער ונושר, או שמתברר לאחר ההשתלה שהושתלו זקיקים במרווחים גדולים מידי, ולפיכך ההשתלה אינה נראית כשיער מלא.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרחת. מתחילה במפרצים בקדמת הראש
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים