שתף קטע נבחר

גם הגברים נפלו קורבן להלכות צניעות

אחרי שנים שהתרגלנו לפסיקות רבניות הנוגעות לטשטוש גופן של נשים, הנה הגיע תור הגברים - שנדרשים לא ללבוש מכנסיים צמודים מטעמי צניעות. עכשיו הם מתחילים להבין איך פסקי ההלכה הפכו לאמצעי שליטה

כשהגוף תוקף את עצמו, אנחנו יודעים שמשהו דפוק בו. נדמה שאין מטאפורה טובה יותר מזו כדי להגדיר את הגזירה החדשה שניחתה בימים האחרונים על בחורי ישראל, שמעתה לא יוכלו ללבוש מכנסיים צמודים. רבנים בכירים חתמו על קריאה שהתפרסמה השבוע בעיתונות החרדית ולפיה "כל איש ישראל חייב על פי-דין התורה הקדושה להתלבש בצניעות בבגדים רחבים וצנועים".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

  

ברבות השנים כבר התרגלנו לפסיקות רבניות הנוגעות לטשטוש גופן של נשים - כיסוי הזרועות עד כפות הידיים, שמלות ארוכות במיוחד, השאלים כמובן, אבל כעת הגיעה העת שבה גם גברים מתחילים לסבול מן ההזיות ההלכתיות, שנראות כפרי מוחם הקודח של עסקנים החוברים לרבנים ופועלים כגוף אחד.

 

"כל כבודו בן מלך פנימה"

זו הזדמנות פז של הגברים החרדים לחוש מעט כיצד מערכת הפסיקה החרדית הכה משומנת פוגעת בנשים. אותם רבנים המתקוטטים מדי שנה על "מכסת" הכניסה של תלמידים ספרדים לבתי ספר אשכנזיים החליטו לשתף פעולה כדי לבער את נגע המכנסיים הצמודים. לצורך העניין אף נשלף מן הבוידעם הטיעון הישן על "חוקות הגויים" ולאחת המודעות צורפו תמונות של רבנים יהודים מן העבר, שלבשו שמלות ארוכות או חליפות (וזה לא חוקות הגויים? מהי שמלה ארוכה אם לא לבוש שמאפיין אוכלוסיות לא-יהודיות מאוד מסוימות?)

 

תאוות השליטה של העסקנים והרבנים כה גדולה, עד שכעת הגיעה הנקודה שהם מוכנים לגדוע את הברית הסמויה בינם לבין הציבור הגברי. השליטה הרבנית בצניעות הנשית הרי זקוקה לאישור הגברי, ומצב זה מתערער עכשיו. אם עד היום היה האיש שורר בביתו, אך משועבד לרבניו ברשות הרבים, כעת יכולה לבוא האישה החרדית ולתבוע מבעלה ללבוש מכנסיים צנועים שאינם צמודים - "כי הרב אמר".

 

הריכוזיות רעה לא רק לשוק העבודה, אלא גם לשליטה הרבנית-ממסדית בשוקיים הגבריות. אם הרבנים החרדים רוצים לשמר את השליטה התודעתית בקרב האוכלוסייה החרדית, עליהם להכיר גם במגבלות הכוח שלהם. שכרון כוחם עשוי לגרום לריסוק טוטאלי של מעמדם.

 

האם הגברים החרדים יסכימו להפוך אף הם לאובייקט מיני, כפי שנשותיהם מרגישות יום יום? ימים יגידו, אך בינתיים הטוקבקיסטים ב"חדרי חרדים" ו"כיכר השבת" מעידים שהגברים מבינים על בשרם מעט מהמציאות הנשית. תגובות דוגמת "כל כבודו בן מלך פנימה" או "מה עניין צניעות למכנסי גבר" עשויים לייצג את ההבנה המחלחלת: פסקי הלכה הפכו לאמצעי שליטה רבני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים