שתף קטע נבחר

יצאת צדיק? תעביר את זה הלאה - ברוח אלול

אנשים טובים באמצע הדרך? אנשים טובים מאוד. ניר מנוסי ניצל מדו"ח כאשר בחור חרדי שלשל מטבעות למדחן שלו, ביחד עם הפקח, והמשיך הלאה לסייע לנהגים אחרים. אם גם לכם יש סיפור מחמם לב, שתפו אותנו, כי למעשים טובים יש פוטנציאל מדבק

אולי זו אווירת החגים המתקרבת, ראש חודש אלול שחל השבוע – או סתם הקלה רגעית במזג האוויר. כך או כך, לפעמים אגדות אורבניות מתגשמות. זה קרה לניר מנוסי, שהחנה את רכבו ברחוב סואן-פקחים בירושלים, ומצא עצמו נפעם ומתרגש מול המדחן ומול שני צדיקים נסתרים שהצילו אותו מדו"ח. מנוסי עשה כמנהג ישראל והעמים, ורץ לכתוב על זה סטטוס בפייסבוק. כמה שעות אחר כך רחשה הרשת, ומנוסי מצא עצמו נפעם בשנית – הפעם מול כל החשדנים שניסו לפקפק באמיתות הסיפור.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

ובכן, יש מלאכים בירושלים, וניר מנוסי (38), הבן החוזר בתשובה של דידי, פגש בהם ביום ראשון, בשעות הבוקר: "חניתי ברחוב סואן בירושלים, שידוע בפטרול האינטנסיבי של הפקחים בו", הוא מתאר. "מקבלים שם דו"חות כבדים. והנה אני מגיע לרכב שלי, ורואה בחור חרדי ליטאי משלשל מטבע למדחן של רכבי.

 

"אני שואל אותו: אתה מודע לכך שאתה מכניס כסף למדחן לא שלך? והוא עונה: תראה, עוד שנייה אתה מקבל דו"ח. ואכן, אני רואה שבמרחק שני מטרים מאתנו מתקדם לעברנו פקח עירייה שרושם דו"חות. אשריך! אני קורא לחרדי הצעיר, אך הוא כבר רץ לרכבים הבאים, להכניס מטבע לכל רכב שפג מדחנו".

 

"הייתי מופתע", מנוסי מודה. "זה לא מחזה שבשגרה. אבל ההפתעה הגדולה יותר, מבחינתי, הייתה שהפקח, במקום להתרגז עליו – הצטרף אליו. זה ממש מילא אותי באור".

 

שני צדיקים: הפקח החילוני והצעיר החרדי

בסטטוס שמיהר להעלות בפייסבוק, מתאר מנוסי את הסיטואציה בלשון ציורית: "הפקח – גבר ירושלמי מוצק, גלוי-ראש ועתיר-זיפים – משיג את הבחור ומתחיל לתקן אותו: לא, תראה, לרכב הזה יש מדחן תקף בחלון, להוא שם אין כסף. וכך הם הולכים ביחד, והפקח מראה לבחור היכן להוסיף כסף.

 

"אני לא יכול להתאפק, הולך אליהם ואומר: עשיתם לי את היום, אתם פשוט שני צדיקים, שירבו כמותכם בישראל! אני? משיב הפקח, אני לא צדיק. הוא הצדיק, אני רק עוזר לו".

 

 

במרחק של 12 שעות מרגע עליית הסטטוס, אתמול (יום ב') בבוקר – הופתע מנוסי לגלות מאות שיתופים ואלפי לייקים. "הבנתי שאנשים רוצים נורא לשמוע חדשות טובות. ממש צמאים לזה. כנראה שגם נגעתי לאנשים באחד הדברים הכי מעצבנים בחיים העירוניים - אתה עוזב לרגע את הרכב, ומחייבים אותך במאה שקלים. אנשים מרגישים איזו שותפות גורל אל מול עריצות העיריות".

 

אבל מנוסי, מנהל אתר "גל עיניי" ומורה לחסידות, הופתע גם ממבול התגובות החשדניות שטענו כי מדובר בכלל באגדה אורבנית. "יש המון ציניקנים", הוא נאנח. "אני כתבתי את זה בשיא התמימות על הדף שלי, ולא חשבתי שייחשפו לזה יותר ממעט חבריי שעושים חמישה לייקים על מה שאני כותב. הנקודה שהבחור הוא חרדי, עוררה המון תגובות חשדניות. אבל אני הייתי שם, וראיתי את זה קורה".

 

לצד התגובות החשדניות, היו רבים שפתחו את לבם וספרו על אנשים טובים שפגשו בחיים, ועל חסדים שביומיום. העיתונאי אבי גז, למשל, כתב בתגובה: "חשבתי לכתוב סטטוס נפרד, אבל לא יצא לי בימים האחרונים, אז הנה ההזדמנות: לפני כשבוע באתי לקנות פלאפל איפשהו באזור רחוב הנביאים, והבנתי מהמוכר שהוא לא מקבל אשראי... התבאסתי. השוטר שלידי, אילן לוי שמו, אמר למוכר מיד: 'פנק אותו, עלי!' אמרתי בתחילה, כמו אשכנזי (למחצה) טוב, שאין מצב. השוטר התעקש, וכך קיבלתי את ארוחת הצהריים שלי".

 

מעשה טוב? תעביר את זה הלאה

ישיבת "אש התורה" העולמית, שמרכזה בירושלים - הפיקה קליפ בהשראת הרעיון של "תעביר את זה הלאה", שגולם

בקליפ אמריקני חינני. הקליפ הישראלי צולם בירושלים, לשיר של מייקל הר-פז. "בסופו של יום, זה לא משנה אם אתה אשכנזי או ספרדי, חרדי או חילוני - כולנו משפחה אחת", אומר הרב נחמיה קופרשמיט, עורך אתר "אש התורה".

 

"במשפחות יש גם ויכוחים וחוסר הסכמות, אבל חייבים לחיות ביחד. דווקא בימים אלה, כאשר יהודים בישראל ומסביב לעולם נמצאים תחת איום - עלינו להיות חזקים ומאוחדים. אם אנחנו יכולים להילחם פיזית – אנו יכולים להילחם גם בחזית הרוחני, וזה חשוב באותה המידה".

 

אם גם אתם מכירים אנשים טובים באמצע הדרך, אם נתקלתם במלאכים אנושיים – אתם מוזמנים לשתף אותנו בסיפורים שלכם, על דף הפייסבוק שלנו. לחצו על הקישור, ושרשרו את הסיפורים שלכם . ברוח ימי הרחמים והסליחות - נעביר את זה הלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהירות, זה מדבק
"זה קרה לי אישית". ניר מנוסי
מומלצים