שתף קטע נבחר

מהומת אלוהים: פייסבוק תחת השם י-ה-ו-ה

דף פייסבוק חדש ובועט, שנפתח תחת שם האל המפורש, מגחיך את הדת ומרגיז לא-מעט מאמינים ברשת. מנהל הדף: "הכי מצחיקים אלו שמאחלים לי שאלוהים יעניש אותי. איך?! זה אני"

פחות משבועיים ברשת הספיקו לדף הפייסבוק "י-ה-ו-ה" לחולל מהומת אלוהים ברשת. הדף, שמנוהל כביכול על-ידי האל בכבודו ובעצמו, גורר תגובות נזעמות (ולא פעם אלימות) ממאמינים שרואים בדף זילות בלתי-נסבלת כלפי שם השם המפורש, ומן הצד השני תגובות מעודדות מאתאיסטים שמזדהים עם האמירות ועם ההומור העוקצני כלפי הדת.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

יותר מ-5,000 איש כבר סימנו "לייק" לעמוד שעוסק בעיקר בהגחכת האמונה באמצעות השאלת אמרות ידועות מהתנ"ך ומההלכה - והפיכתן למושא ללעג. מספיק מבט להצהרה שבכותרת הדף של "אלוהים", כדי להבין במה מדובר: "אני נמצא בכל מקום, ואני יכול לעשות הכל! כן, גם לברוא אבן שאני לא יכול להרים - ולהרים אותה".

 

והנה דוגמה לפוסט שנכתב על-ידי "אלוהים" לפני כמה ימים, ועניינו - מצוות התפילין: "כדי לקרב אתכם עוד אלי, יש לי ציווי חדש: 'וּקְשַׁרְתָּם לְאות עַל יָדֶךָ. וְהָיוּ לְטטָפת בֵּין עֵינֶיךָ.'", נכתב ב-17 באוגוסט - ומיד הובהר: "מה זה אומר? אתם לוקחים פרה מתה, פושטים אותה מהעור שלה, מקרצפים אותו, ואז - חותכים לרצועות ארוכות וצובעים בשחור. אחר כך לוקחים עוד חתיכות עור ולוחצים אותן במכונה לצורת קוביה עם ארבעה תאים ומעצבים את האות ש'.

 

"אחרי שהכל מוכן ויש לנו שתי רצועות עם שתי קוביות, מלפפים את העור של החיה המתה על היד ואת העור השני על הראש, מתנדנדים תוך אמירת פסוקים מוזרים וזהו.. אתם מוכנים לעבוד אותי".

 

מתוך דף הפייסבוק ()
מתוך דף הפייסבוק

 

בפוסט אחר נכתב מעל תמונה של אנשים מתפללים בכותל המערבי "1,2,3 דג מלוח" - ו"אלוהים" מעדכן: "אני וילדיי משחקים".

 

ואם התכנים הללו הצחיקו אתכם, כנראה שאינכם שייכים לאלו שהגיבו למנהל הדף את אחת מהתגובות הללו: "אני אדקור אותך", "עוכר ישראל", "ניאו נאצי", "אסור לפתוח דף על ה'!! זה חילול ה'!! מה אתם מפגרים?!?!" או "מזעזע, אין מילה אחרת לתאר את הקבוצה הזו. פשוט דוחה".

 

"לא מבין ממה נעלבים"

כתבת מגזין מוצש, רחלי מלק-בודה, ראיינה את מנהל הדף, שבאופן לא מפתיע התברר כדתל"ש, הנמנה גם בין מנהליו של דף הפייסבוק "אתאיסטים נעים להכיר".

 

מדוע לפתוח דף פייסבוק שנושא את שם ה' המפורש?


 

"ההחלטה על כך התקבלה לאחר שעמוד בעל שם דומה נסגר על-ידי פייסבוק, בעקבות דיווחים של משתמשים על תוכן פוגעני. זה נורא הכעיס אותי והחלטתי למחות על כך".


 

אתה מודע לכך שאתה מצליח להרגיז ולהעליב לא-מעט אנשים מאמינים?

 

"האמת שאני לא מבין ממה הם כל-כך נעלבים. ניסיתי כמה פעמים לשאול אותם, ועד עכשיו לא קיבלתי תגובות ענייניות". 


 

אולי משום שאתה עושה צחוק מהאמונה שלהם?

 


"זו דרכי להעביר את המסרים שלי. אני נלחם בדת בכלים שלה. אני לא מכיר דרך אחרת שבה ניתן להתמודד עם טענות דתיות, שאינן רציונליות בעיניי. אני לא מסתיר את הכוונות שלי - אני באמת מאמין שללא דת, יהיה לנו עולם טוב יותר".


 

איזה תגובות אתה מקבל?

 


"קיבלתי לא מעט איומים על חיי. הכי מצחיקים אלו האנשים שמאחלים לי שאלוהים יעניש אותי. איך הוא יעניש אותי? אני אלוהים".

 

התגובות הקשות, כך נראה, לא משפיעות על מנהלו יתר על המידה. באחד הפוסטים הוא פנה לאותם גולשים: "שאלה לכל המאמינים שמקללים אותי, למה אתם לא מאמינים שאני י-ה-ו-ה האל האחד והיחיד? בתורה אתם הרי לא מטילים ספק, דוגמות: נחש מדבר עם חוה, ים נחצה לשניים, יונה ישן בבטן דג שלושה ימים, כדור הארץ נוצר לפני השמש, השמש נוצרה אחרי הצמחים.. ועוד ועוד.. לסיפורי ילדים מצוצים מהאצבע - כן. אבל עמוד של יהוה, מדבר איתכם - לא. הסבר, מישהו?"

הפרופיל של מנהל הדף (mצילום מסך) (mצילום מסך)
הפרופיל של מנהל הדף
 

 

הסיכויים של דף הפייסבוק להאריך ימים אינם גדולים מדי. כמו גורלו של הדף שקדם לו, ייתכן שגם זה ייסגר בעקבות דיווח של גולשים על תוכן פוגעני. אבל כל עוד הוא חי ובועט, הוא ממשיך להעלות פוסטים ובדיחות על חשבון המאמינים והדת. "אלוהים" בפייסבוק, כך מתברר, אפילו עונה לשאלות הגולשים. פנינה מירושלים, למשל, ביקשה להבין למה משה רבנו לא נכנס לארץ ישראל, והתשובה הייתה ברורה: "למה? עונש! אני נותן לו כוחות והוא מתחיל לעשות שטויות..."

  

ייתכן שעומס הפניות הוא גם זה שגרם ל"אלוהים" לנעוץ לאחרונה בקיר הודעת דרושים ל"מלאכים", שיעזרו לו לנהל את העמוד - כמובן במקביל לתפקידם לנהל את העולם ולהספיק לקרוא פתקים בכותל.

 

דומיין עם השם המפורש

זו לא הפעם הראשונה שהשימוש בצירוף האותיות של שם השם המפורש גורם לסערה במרחב הווירטואלי. בחודש מרץ פורסם כי הוועדה

לבחינת שמות מתחם (דומיין) פוגעניים אישרה את רישום כתובת "co.il.יהוה", לאחר שהתברר שאין רוב המתנגד לכך בקרב חבריה. שניים מחברי הוועדה סברו כי אין לפסול שם דומיין שכזה, ואילו שניים אחרים החזיקו בעמדה נגדית.

 

יש לציין כי על-פי דעות רבות בהלכה, הדפסת (ואף מחיקת) שם השם המפורש במחשב מותרת במקרה הצורך, ושלא לצחוק.

 

חילופי הפוסטים בין מאמינים לאתאיסטים ברשת הפכו לזירת התגוששות שתופסת מקום נכבד המרחב הווירטואלי. 
שני הדפים שנמצאים במרכז הזירה הזו הם עמוד "חרדים נעים להכיר", המונה כ–7,000 חברים והדף "אתאיסטים נעים להכיר", שהוקם בעקבותיו כמעט עשרת אלפים. הדפים חולקים ביניהם לא-מעט חברים משותפים, ובהתאמה - גם לא מעט שרשורי התנצחויות וויכוחים הדדיים, שלא ייגמרו לעולם. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים