שתף קטע נבחר

התפוצץ ההסדר בדלק נדל"ן: "ניקח אותה לפירוק"

כל מחזיקי האג"ח, למעט הראל, מנורה וילין לפידות, התנגדו למתווה ההסדר בטענה שתשובה לא מזרים מספיק כסף במסגרתו. "אנחנו הולכים עד הסוף. ניקח את החברה לפירוק", אמר אחד המשקיעים הגדולים

התפוצץ ההסדר בדלק נדל"ן , כך עולה מספירה ראשונית של קולות מחזיקי האג"ח. אתמול (ו') בערב התקיימה הצבעה בקרב מחזיקי האג"ח של החברה שבשליטת יצחק תשובה לאישור מתווה ההסדר שגיבשה נציגות המחזיקים עם החברה. 

 

נראה כי הגופים המוסדיים הגדולים שאישרו את הסדר החוב הם מנורה מבטחים והראל ביטוח, אליהם הצטרף ככל הנראה גם ילין לפידות. מנגד, נרשם קו התנגדות רחב שכולל בין היתר את קבוצת מגדל, בית ההשקעות מיטב, כלל ביטוח, פסגות וככל הנראה גם אנליסט ואפסילון.

 

 

הספירה הראשונית של הקולות העלתה כי באסיפה של סדרה ה' הושג רוב של 51%, הרבה פחות מהרף הנדרש על פי סעיף 350 לחוק החברות שקובע כי נדרש רוב של 75% לטובת אישור הסדר חוב. באסיפה של סדרה כ"ה, בה יושבים אדוארד קלר ועו"ד גיא גיסין, הושג רוב מתנגד בשיעור הגבוה מ-50%, כצפוי.

 

לפיכך, בשתי הסדרות הגדולות לא הושג הרוב הנדרש, ולכן הסדר החוב שהוגש לאישור האסיפות נופל. אולם, נראה כי זאת לא המילה האחרונה. יצחק תשובה, שהוכיח בתקופה האחרונה כי הוא נחוש העביר הסדר חוב בדלק נדל"ן, עשוי להעלות הצעה חדשה ומשופרת בימים הקרובים, שתצטרך לעבור גם את ההליכים הביורוקרטיים והמשפטיים כדי להגיע מחדש להצבעות.

 

עם זאת אחד ממחזיקי האג"ח הגדולים נשמע לוחמני. "השבט אמר את דברו", אמר לכלכליסט אחד המחזיקים הגדולים, "אנחנו הולכים עד הסוף. ניקח את החברה לפירוק". מבחינת תשובה פירוק החברה משמעותו פגיעה חמורה במוניטין שלו, והדבר יקשה עליו לגייס כסף ממוסדיים לפרויקט הגז שלו, תמר.

 

במסגרת הסדר החוב התבקשו בעלי האג"ח לספוג תספורת של 56%, והיא אף יכולה להגיע גם ל-75%. בתמורה למחיקת החוב בהיקף כולל של כ-2 מיליארד שקל, הציע תשובה שתי סדרות אג"ח חדשות בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקל, אולם היקף הביטחונות וההזרמות מצד תשובה לחברה ולבעלי האג"ח היה נמוך יותר והסתכם בכ-600 עד 800 מיליון שקל. סכום זה גם הותנה במספר תנאים בהסכם, והדבר החדיר חשש שמא בעלי האג"ח לא יוכלו לקבל גישה לאותם סכומים בעת הצורך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים