שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  מיט רומני: הכלכליסט
  לא תשמעו בקמפיין על המורמוניות שלו, ואם תרצו לדבר על רגשות הוא יפנה אתכם לאשתו הכריזמטית. ברזומה של הרפובליקני המולטי-מיליונר והפרו-ישראלי רשומים כמה הפסדים במערכות בחירות, אבל בגלל המצב הכלכלי הקשה, הוא מרגיש שהפעם יש לו הזדמנות לקבל את המפתח לבית הלבן. דיוקן
  המועמד הרפובליקני הוכיח כי בטלוויזיה יש לו מה למכור מול הנשיא הדמוקרטי המכהן וגם בסקרים מצבו משתפר פלאים, אבל האם הוא מסוגל ללכת עד הסוף - עד לשדרות פנסילבניה 1600 בוושינגטון הבירה, מקום מושבו של הבית הלבן? מיט רומני כבר היה בסרט הזה לפני ארבע שנים. הוא היה המועמד האחרון שעמד מול הסנאטור ג'ון מקיין בדרך למועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית ב-2008, אבל למרות הפסדו, האש להתמודד על התפקיד החשוב ביותר בעולם לא כבתה. למולטי-מיליונר, המשוחרר מטרדות קיום, היה כל הזמן שבעולם לתכנן את הקמפיין הנוכחי שלו כמו שצריך.

   

  בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

   

  המרוץ לבית הלבן - כתבות נוספות:

  למה מתחלקים האמריקנים לחמורים ולפילים?

  כל קול חשוב? לא באמריקה. כך עובדת השיטה

  התגרשו, נרצחו וזה שקטף בוטנים. הצצה לנשיאים

  תשכחו מניו יורק: המדינות שיכתירו הנשיא הבא

   

  רומני הוא אדם יסודי ומעמיק ומאורגן כמו רובוט. כרטיס הביקור שלו הוא לא ארבע השנים (2007-2003) שבהן כיהן בתפקיד מושל מדינת מסצ'וסטס, שאותן הוא די מסתיר, אלא ניסיון החיים שלו בניהול קונצרן הענק "ביין קפיטל" וההבנה הכלכלית הראויה להערצה שלו. "אני מסוגל לשקם את הכלכלה" - זה הרזומה שהוא מציג לציבור האמריקני בראיון הקבלה לעבודה כנשיא.

   

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

  כל יועץ פוליטי מתחיל היה אומר לרומני לשחרר לפרסום, מוקדם ככל האפשר, את דו"חות החזרי המס שלו ולהשתחרר מה"מורסה" הזו. הוא היה צריך לשים הכול על השולחן עוד לפני שנה ויותר, לספוג ביקורת אם צריך, כמה כותרות לא נעימות, "לנגב את הרוק" ולהמשיך הלאה. אולם הוא לא עשה זאת עד לאחרונה ואפשר ליריביו בפריימריז הרפובליקניים להלום בו בחורף האחרון ובאביב. במקום להיפתח בפני הציבור, רומני נסגר, לא הסיר את העננה הכלכלית הזו מסדר היום וגרר אותה עמו לתוך המרוץ לנשיאות נגד הנשיא ברק אובמה.

   

  מה הוא מס-תיר?

  מה היה נורא כל כך בדו"חות המס של רומני? אם למועמד הרפובליקני לנשיאות לא היה מה להסתיר מבחינה חוקית ואם תשלום המסים שלו אינו אפס כפי שטען בזמנו מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט הארי ריד (טענה הנשמעת דמיונית), הרי שהחלטתו הראשונית שלא לפרסם את החזרי המס שלו הייתה טעות שעלולה לעלות לו בנשיאות. 

  במשך כל הפריימריז הרפובליקניים, יריביו של רומני הלמו בו בשתי נקודות: 1) הוא אינו שמרן מספיק, 2) הוא הנהיג בחברת "ביין" קפיטליזם חזירי - קנה חברות, פיטר את עובדיהן ושלשל רווחים נאים לחברה ולכיסו הפרטי.

   

  למרבה האירוניה, אביו של המועמד - מושל מישיגן לשעבר ג'ורג' רומני - היה המועמד הראשון לנשיאות ארה"ב שהכריז בשנת 1975 שהציבור זכאי לשקיפות מלאה בנוגע לרקע הכלכלי של המועמדים לנשיאות ושחרר לפרסום החזרי מס של 12 שנים. לאחר לחץ כבד, פרסם רומני שנת מס אחת, שבה שילם 14 אחוזים מס - פחות מחצי מהאמריקני הממוצע. למעשה, שיעור המסים ששילם רומני דומה יותר לזה שמשלמים העניים. איך זה קרה? הוא פשוט מנצל את כל הפרצות האפשריות בחוק ומשלם מסים על רווחי הון ולא מסים על שכר. הכול חוקי למהדרין, אבל "מסריח" מבחינה תדמיתית.

   

  43 שנות נישואים באושר ובהרבה עושר. הזוג רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
  43 שנות נישואים באושר ובהרבה עושר. הזוג רומני(צילום: AP)

   

  גורם רפובליקני בכיר אמר ל-ynet בשיחה שאם למפלגתו היה מועמד חזק, הוא היה דורס את הנשיא אובמה בקלפי. עם זאת, למרות העובדה שרומני הוא אדם בעל יכולות רציניות, הוא לא הוכיח עד כה שהוא מועמד חזק לנשיאות. גם על רקע שיעור אבטלה גבוה של כשמונה אחוזים, מושל מסצ'וסטס לשעבר לא מצליח בינתיים להפוך את מערכת הבחירות הנוכחית למשאל עם על המדיניות הכלכלית של אובמה ועל כך שבארבע שנות כהונה הוא לא הצליח לייצר מספיק מקומות עבודה כדי להוריד את האבטלה לשישה-שבעה אחוזים.

   

  כמו צילום פוסטר של החלום האמריקני

  אובמה מקבל אמנם ציון נמוך מהציבור האמריקני על מצב הכלכלה, אבל מסתבר שהאזרח הקטן לא סומך על כך שלרומני אכפת ממנו.

  בעוד רומני ניהל קמפיין זהיר ושמרני, אובמה "שטף" את תחנות הטלוויזיה ב-12 מדינות מתנדנדות והצליח להחדיר לראש של רבים את הנרטיב של רומני המיליארדר המנותק מהעם, שלא יילחם למען האמריקני הממוצע.

   

  רומני בן ה-65 נראה כמו צילום פוסטר של החלום האמריקני - איש יפה תואר שחי זה 43 שנה לצד ידידת נעוריו היפה ואשתו אן. אן היא הנשק הסודי של רומני, אשה חמה שמנסה לרכך את הדימוי הקר והנוקשה שלו. הם הביאו יחד לעולם חמישה בנים ובנו לעצמם שלושה בתים מפוארים - שניים באזור ניו אינגלנד שבצפון-מזרח ארה"ב (במסצ'וסטס ובניו-המפשייר) ובית חלומות בסן דייגו במערב המדינה.


  נוסכת רוך ורגש בבעלה הרובוט. אן רומני מלהיבה את הקהל בוועידה הרפובליקנית (צילום: AP) (צילום: AP)
  נוסכת רוך ורגש בבעלה הרובוט. אן רומני מלהיבה את הקהל בוועידה הרפובליקנית(צילום: AP)

   

  אף על פי שהוא ידע שהוא רץ לנשיאות, פעל רומני באטימות כששיפץ בשנה האחרונה את הבית שקנה לפני ארבע שנים ב-12 מיליון דולר והכפיל את שטחו פי ארבעה למגינת לבם של השכנים, שהנוף שלהם לאוקיינוס השקט נחסם. הוא בנה מעלית למכוניות שלו ושל אן, שנכנסה לרפרטואר הבדיחות עליו במערכת הבחירות. נושא נוסף שהפך לבדיחה על חשבונו של רומני היה כשהוא סיפר שנסע עם משפחתו לחופשה בקנדה וקשר את כלב המשפחה על הגג במהלך כל הנסיעה.

   

  אולי הפעם ינצח במערכת בחירות

  רומני מציג את עצמו כאאוטסיידר שבילה את חייו בעולם העסקים ובא להציל את וושינגטון. אולם, האמת היא שרומני חלם להיות פוליטיקאי עשרות שנים, ורק בגלל הפסדיו במערכות בחירות נכון יותר להציג אותו - לפחות עד היוודע תוצאות הבחירות הנוכחיות - כאנטי-פוליטיקאי.

   

  רומני רץ בשנת 1994 לסנאט מטעם מדינת מסצ'וסטס, אבל לא הצליח במשימה הקשה - להדיח את אדוארד (טד) קנדי, בן לשושלת קנדי שהיה נערץ מאוד על המקומיים. ב-2008 הוא נכשל כאמור בניסיונו להיבחר לנשיא ארה"ב ולא עבר את המשוכה האחרונה במפלגתו - הסנאטור ג'ון מקיין מאריזונה. בתווך, הוא כיהן ארבע שנים כמושל מדינת מסצ'וסטס, עובדה שהוא לא אוהב להזכיר הרבה בהופעותיו. הסיבה לכך היא שהוא היה אנוס לנהל מדיניות מתונה במדינה הליברלית, שהכעיסה שמרנים רבים.

   

  רומני עשה צעד אמיץ כשבחר בשמרן לסגנו. ראיין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  רומני עשה צעד אמיץ כשבחר בשמרן לסגנו. ראיין(צילום: EPA)

   

  למי שבמקרה לא יודע, רומני היה אבי רפורמת הבריאות במסצ'וסטס שהייתה המודל לחיקוי של אובמה כשיצא ברפורמת הבריאות הכוללת בארה"ב. אלא שבמערכת הבחירות הנוכחית, המועמד הרפובליקני דווקא נשבע לבטל את רפורמת הבריאות ביומו הראשון כנשיא ארה"ב.

   

  מזגזג בעמדותיו, מצניע דתו

  דבר נוסף שעומד בעוכריו של רומני - ב-1994 הוא הציג עצמו בבחירות לסנאט כמי שתומך בזכותה של אישה להפיל, אך בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות ב-2008, הוא הציג פתאום עמדה הפוכה.

   

  השמרנים לא רצו את רומני ותמכו בכל מועמד אחד שאיננו הוא במשך חודשים ארוכים, עד שהבינו שאין להם ברירה אלא לתמוך במועמד הטוב ביותר שעומד לרשותם. עובדת היותו מורמוני פגעה ברומני קשות בקרב האוונגליסטים, שמחשיבים את המורמונים ככת ולא כחלק מהנצרות. למרות היותו מורמוני נאמן, למרות העובדה שבצעירותו היה שליח של המורמונים בצרפת ולמרות העובדה שהוא תורם מיליוני דולרים לכנסיה המורמונית, המועמד הרפובליקני לנשיאות דאג להוריד פרופיל בסוגיה זאת.

   

  השנאה הרבה אליו תדחוף מצביעים רבים מהימין להצביע לרומני. אובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
  השנאה הרבה אליו תדחוף מצביעים רבים מהימין להצביע לרומני. אובמה(צילום: AP)

   

  רומני הוא פרו-ישראלי מובהק והצהרותיו בנושא ישראל וביקורו האחרון בה היו טבעיים, אבל נועדו בעיקר לאוזניים של מצביעים אוונגליסטים ותורמים יהודים.

   

  עד מתי יתמוך ב"ירושלים בירת ישראל המאוחדת"?

  מרגע שייכנס לבית הלבן, ילמד רומני שהחיים בחדר הסגלגל מורכבים מאוד, פתאום "ישכח" מ"ירושלים בירת ישראל המאוחדת" ויתחיל להתרגז על הבנייה בהתנחלויות, כשאר נשיאי ארה"ב בין שהם היו דמוקרטים ובין שהיו רפובליקנים.

   

  אם יגיע רומני לבית הלבן, לא יהיה זה מאהבה גדולה של הציבור אליו. סקרי דעת קהל בארה"ב מלמדים שרק השנאה של הימין לאובמה גוברת על הסלידה מרומני, ושנאה זו היא שתדחוף רבים מאנשי הימין לקלפיות להצביע למועמד הרפובליקני.


  בעל רקורד עשיר בתחום הכלכלי ומועט בתחום הפוליטי. רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
  בעל רקורד עשיר בתחום הכלכלי ומועט בתחום הפוליטי. רומני(צילום: AP)

   

  בקיץ נכשל רומני להשכיב ב"נוקאאוט" נשיא מכהן עם כלכלה רעועה, אבל מאז הוא מנסה לתקן ולהשתמש בכמות הכספים האדירה שברשותו מתרומות - פי שניים מאובמה - כדי "להפגיז" את השטח בתשדירי בחירות, בדיוק כפי שעשה בפריימריז הרפובליקניים ו"מחק" בזה אחר זה את יריביו מבלי למצמץ.

   

  בחודש אוגוסט הלך רומני על צעד פוליטי אמיץ כשבחר לסגנו את פול ראיין השמרן והמבריק. אחרי שהבטיח את אגף ימין, הוא לחץ על כפתור האתחול לקראת ועידת המפלגה שנערכה בטמפה שבפלורידה ובעיקר לקראת שלושת העימותים - הראשון מהם החל בשבוע שעבר - שעשויים להכריע את המרוץ. בעימותים אלה יצפה בו הציבור האמריקני ויחליט אם הוא רוצה לראות את האיש הזה בבית הלבן. ולפחות ממה שראינו בעימות הראשון בדנבר, למועמד הרפובליקני לנשיאות יש הכלים לגבור על אובמה בטלוויזיה, אך השאלה הגדולה היא אם הוא יוכל לתרגם את הניצחון הזה ואת העימותים הבאים לניצחון בקלפי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מסוגל לשקם את הכלכלה". רומני
  צילום: AFP
  רומני לא הצליח לעבור אותו ב-2008. מקיין
  צילום: AP
  מקבל פחות תרומות מיריבו הרפובליקני. אובמה
  צילום: AP
  המכשול של רומני במסצ'וסטס. קנדי
  צילום: AP
  מומלצים