שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קרקס פוליטי, שואו טלוויזיוני. תולדות הוועידות

מאבקים במסדרונות, נאומים קרביים וויכוחים קולניים. ועידות המפלגות בארה"ב, שתחילתן במאה ה-19, הן כבר מזמן לא רק מפגן פוליטי אלא גם הפקה לכל דבר - למה שרואים יש משמעות לא פחות קטנה ממה ששומעים. בקרוב בטמפה ובשרלוט

כשמצלמות טלוויזיה הוצבו לראשונה בוועידות הלאומיות של המפלגות האמריקניות ב-1940, יש שהתלוננו שנוכחותן הופכת את האירוע לקרקס. העיתונאי אד מורו העיר אז בעוקצנות: "הקרקס תמיד היה שם, הטלוויזיה רק מוכיחה שלא כל המשתתפים בו מוכשרים כהלכה".

 

הבחירות לבית הלבן - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בעבר, ועידות המפלגות בארצות הברית היו אירוע פוליטי לגמרי. מה לא היה בהן? מאבקים במסדרונות ומאחורי הקלעים, נאומים "קרביים" על הבמה לקביעת המועמדים לנשיאות ובעיקר ויכוחים קולניים לעיצוב מצע המפלגה. כשהרפובליקנים מתכוננים לוועידה שתיפתח מחר (יום ג') בטמפה שבפלורידה, והדמוקרטים כבר נרגשים לקראת הכנס שלהם בשרלוט שבצפון קרולינה בשבוע הבא, זה הזמן להיזכר ב"קרקס" הפוליטי האמריקני של "הפילים הרפובליקנים" ו"החמורים הדמוקרטים".  

 

לא הצליח להדיח את הנשיא קרטר. אדוארד קנדי בוועידת 1980

 

הביס את מונדייל הדמוקרטי. רייגן בוועידה הרפובליקנית ב-1984 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הביס את מונדייל הדמוקרטי. רייגן בוועידה הרפובליקנית ב-1984(צילום: Gettyimages)

 

ועידת המפלגה הדמוקרטית בשנת 1980 בניו יורק הייתה הפעם האחרונה שבה התנהל קרב פוליטי אמיתי עד הרגע האחרון בין שני מועמדים, אז ניסה הסנאטור אדוארד קנדי להדיח את הנשיא המכהן ג'ימי קרטר - ונכשל.

 

1988: התגוששות אידיאולוגית בוועידה הרפובליקנית

ועידת המפלגה הרפובליקנית ביוסטון ב-1988 הייתה זירת התגוששות אידיאולוגית בין סגן הנשיא ג'ורג' בוש האב לבין פט ביוקנאן שביקש מפלגה יותר שמרנית ובדלנית.

 

בוועידה הדמוקרטית ב-1952 בשיקגו התמודדו 11 פוליטיקאים על מועמדות המפלגה לנשיאות ואדלי סטיבנסון נבחר אחרי שלושה סבבי הצבעה. הארי טרומן מונה למועמד הדמוקרטי בוועידה בפילדלפיה ב-1948, שבה פרש המועמד הדרומי סטרום ת'ורמונד בעקבות לחץ של צירים דמוקרטיים להעניק זכויות אזרחיות לשחורים בארה"ב.

 

ג'ון פיצג'רלד קנדי הביס את לינדון ג'ונסון בוועידה הדמוקרטית בלוס אנג'לס ב-1960. ג'ונסון מונה לסגנו של קנדי, אך מצא עצמו מושבע לתפקיד הנשיא לאחר רצח קנדי בטקסס ב-1963.

 

רק שמזג האוויר לא יהרוס לרפובליקנים את החגיגה. טמפה, פלורידה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רק שמזג האוויר לא יהרוס לרפובליקנים את החגיגה. טמפה, פלורידה(צילום: רויטרס)

  

גם אנשי תנועת "מסיבת התה" הגיעו לוועידה בטמפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם אנשי תנועת "מסיבת התה" הגיעו לוועידה בטמפה(צילום: AFP)

  

הפריימריז וההצבעה המוקדמת על מצע המפלגה "גנבו" את הפוליטיקה מהוועידות. בשני העשורים האחרונים שימשה הוועידה בעיקר כתוכנית הפקה של המפלגה, שבה מוצגים צירים מאושרים ומלוכדים מאחורי מועמד מושלם לנשיאות.  

 

זוויות הצילום סגורות מראש. ומה עם הפרשנים?

מצעי המפלגות, כאמור, נקבעים מראש, ורק מובאים להצבעה אוטומטית בוועידות. אפילו זוויות הצילום בוועידות כבר סגורות. מה עוד יש בוועידות? בעיקר אירועים חגיגיים בשוליהן עם הרבה אוכל ושתייה כדי לשמח את הצירים.

 

ועידת המפלגה היא הפקה של המפלגה - מההתחלה ועד הסוף. היא כוללת שליטה במצלמות ובניתובי התמונות ובכל מה שיועבר בשידור חי בכל רשתות הטלוויזיה. כתבים ופרשנים מכובדים יעמדו בעמדות השידור וילהגו, אבל מי שתשלוט על המצלמות תהיה המפלגה.  

 

המצע נסגר מראש. הוועידה הרפובליקנית ב-2004, ניו יורק (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
המצע נסגר מראש. הוועידה הרפובליקנית ב-2004, ניו יורק(צילום: Gettyimages)

 

בוועידה הרפובליקנית הקודמת, התמקדו המצלמות בפרצופיהם של צירים שחורים - למרות מספרם האפסי באולם. גם הדמוקרטים יראו לציבור רק את מה שנראה להם חשוב לשיווק. במהלך הוועידות, מועמד לנשיאות לא ייתפס בפוזה לא מחמיאה. הצירים והתומכים יעטפו אותו בחיבוקים ובמחיאות כפיים נלהבות כשברקע צלילי מוזיקה קצבית ובלונים בשלל צבעים.  

 

מסע יחסי ציבור משומן ביותר

רשתות הטלוויזיה הגדולות של ארה"ב יהיו מחר בפלורידה ליומיים-שלושה של הצגה רפובליקנית וכעבור שבוע יעברו להצגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה. כלי התקשורת ישמשו כלי לקידום מכירות של מסע יחסי ציבור משומן שנועד להציג אחדות מדומה ואופטימיות מעושה.

 

בהצגה זו בוחר כל צד את הנואמים המרכזיים. בוועידה הרפובליקנית, שבה הכוכב הגדול יהיה מיט רומני, יהיה זה מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי. בוועידה של הרפובליקנים, שבה יככב הנשיא ברק אובמה, הנואם המרכזי יהיה הנשיא לשעבר ביל קלינטון, הוא ולא אחר.  

   

הגיע לתת יד לנשיא בוש. שוורצנגר בוועידה ב-2004 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הגיע לתת יד לנשיא בוש. שוורצנגר בוועידה ב-2004(צילום: Gettyimages)

  

האישים שינאמו בוועידות חשובים ביותר, אך גם מי שנעדר חשוב לא פחות. הנשיא הרפובליקני האחרון ג'ורג' בוש הבן וסגנו דיק צ'ייני לא יגיעו לוועידה הרפובליקנית בטמפה. רומני לא רוצה להצטייר כממשיך דרכם של מי שהטביעו את ארה"ב בביצה העיראקית ובמשבר כלכלי חמור. שרה פיילין, מושלת אלסקה לשעבר ומי שהייתה לפני ארבע שנים מועמדת לסגן הנשיא ו"כוכב נולד", הפכה כמעט לפרסונה נון גרטה בסביבתו של רומני בשל התבטאויותיה המביכות ודעותיה הקיצוניות.

 

1840: פחות מ-1,000 מילה במצע הדמוקרטי

ועידות המפלגות החלו במאה ה-19. המפלגה הדמוקרטית קיימה את הוועידה הראשונה שלה ב-1832 בבולטימור והמפלגה הרפובליקנית קיימה את הוועידה הראשונה שלה ב-1865. בשנת 1840 כלל המצע הדמוקרטי פחות מאלף מילים.

 

פרנקלין דלנו רוזוולט היה הפוליטיקאי האמריקני הראשון שעלה על מטוס כדי להגיע לוועידת המפלגה הדמוקרטית ב-1932 כדי לקבל באופן אישי את המינוי למועמדות המפלגה לנשיאות. אותה ועידה נערכה בשיקגו, עיר פוליטית בנשמתה שאירחה יותר ועידות מכל עיר אחרת בארה"ב - 14רפובליקניות ו-11 דמוקרטיות. ב-1944 הלך המועמד הרפובליקני תומס דיואי בדרכו של רוזוולט והגיע לוועידה כדי לקבל את המינוי באופן אישי.  

 

טרומן זכה במועמדות אחרי 3 סבבי הצבעה. הוועידה הדמוקרטית ב-1948 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
טרומן זכה במועמדות אחרי 3 סבבי הצבעה. הוועידה הדמוקרטית ב-1948(צילום: Gettyimages)

 

ניסה לרוץ פעמיים וכשל. תומכיו של תומס דיואי בוועידה הרפובליקנית ב-1948 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
ניסה לרוץ פעמיים וכשל. תומכיו של תומס דיואי בוועידה הרפובליקנית ב-1948(צילום: Gettyimages)

 

בעיתון הוא הפסיד. טרומן עם הכותרת השגויה של "שיקגו טריביון", 1948 ()
בעיתון הוא הפסיד. טרומן עם הכותרת השגויה של "שיקגו טריביון", 1948

 

דיואי ניסה להגיע פעמיים לבית הלבן. בפעם השנייה שהתמודד לנשיאות הוא קיבל כותרת גדולה ב"שיקגו טריביון" כאילו ניצח בבחירות: "דיואי מביס את טרומן". הכותרת השגויה הפכה לאחת הפאשלות המפורסמות ביותר בתולדות התקשורת האמריקנית והעולמית, בעיקר לאור העובדה שביום למחרת הפרסום הניף טרומן הצוהל את העיתון ובו הוכרז על הפסדו.

 

1924: 17 ימי ועידה ו-103 סבבי הצבעה

ב-1924 נערכה בניו יורק ועידת המפלגה הדמוקרטית והיא ארכה 17 יום ו-103 הצבעות עד שג'ון ו. דייויס נבחר למועמד המפלגה לנשיאות. באותה שנה בחרו הרפובליקנים בקלווין קולידג' בוועידה שנערכה בעיר קליבלנד, אוהיו, והייתה הראשונה שהועברה בשידור חי ברדיו. אגב, הוועידה הקצרה ביותר מבחינת אורכה הייתה הדמוקרטית ב-1872. היא נמשכה שש שעות בלבד, בסיומה נבחר הוראס גרילי למועמד המפלגה לנשיאות.

 

הוועידה הרפובליקנית בפילדלפיה ב-1940 הייתה הראשונה שהועברה בשידור טלוויזיה על ידי רשת NBC. רשת CBS הצטרפה כעבור שמונה שנים לחגיגה ושידרה את ועידות שתי המפלגות. באותה עת היו בארה"ב כולה פחות מחצי מיליון מקלטי טלוויזיה שרוכזו בצפון-מזרח המדינה.  

 

הכוכבים הגדולים של הוועידות. רומני ואובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
הכוכבים הגדולים של הוועידות. רומני ואובמה(צילום: AP)

 

מי הכיר אותו ב-2004? אובמה הצעיר מלהיב את קהל הוועידה בבוסטון 

 

בוועידה הדמוקרטית בשיקגו ב-1968 מילאה הטלוויזיה תפקיד משמעותי. היא הביאה בפעם הראשונה לא רק שידורים חיים מתוך אולם הוועידה אלא בעיקר הפגנות נגד המלחמה בווייטנאם שדוכאו על ידי המשטרה. 1968 הייתה שנה אלימה בארה"ב, שנה שבה נרצחו המועמד לנשיאות רוברט קנדי ומנהיג השחורים מרטין לותר קינג. 

 

אובמה WHO?

האישה הראשונה שנבחרה למועמדת לסגנית הנשיא הייתה ג'רלדין פרארו וזה קרה בוועידה הדמוקרטית בסן פרנסיסקו ב-1984.

וולטר מונדייל נבחר אז למועמד המפלגה לנשיאות ויותר מאוחר הובס על ידי רונלד רייגן הרפובליקני.

 

בשנת 2004, אדם צעיר ולא מוכר נשא נאום מלהיב בוועידה הדמוקרטית שהתכנסה בבוסטון כדי לבחור בג'ון קרי כמועמד לנשיאות. הצעיר הלהיב את צירי הוועידה וכולם היו תמימי דעים שנכון לו עתיד מזהיר. אולם הנואם, ברק אובמה שמו, דווקא חשב שהעתיד כבר נמצא כאן וארבע שנים מאוחר יותר זכה במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות בוועידה שנערכה בעיר דנבר, קולורדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
טמפה מתמרקת לקראת הוועידה הרפובליקנית
צילום: MCT
מופע חימום לפני אובמה. קלינטון
צילום: ברברה קיני, הבית הלבן
ילהיב את הרפובליקנים? כריסטי
צילום: MCT
פרסונה נון גרטה. פיילין
צילום: EPA
צילום: אי פי איי
ניצח בוועידה ב-1960 ונרצח כעבור שלוש שנים. קנדי
צילום: אי פי איי
גבר על המועמד שביקש מפלגה יותר בדלנית. בוש האב
צילום: AFP
מומלצים