שתף קטע נבחר

1.4 מיליארד שקל ערבות מדינה לחברת החשמל

ועדת הכספים אישרה בדיון חריג ודחוף את בקשת שר האוצר למתן ערבות מדינה נוספת לחברת החשמל על הנפקת אג"ח בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. בתשובה ליו"ר הוועדה ששאל איך עולה מצוקת המזומנים עם חשמל חינם לעובדים, גילה יו"ר חברת החשמל: "נפרד מזה במסגרת הרפורמה במשק החשמל"

ועדת הכספים נתנה היום (ד') אישור חריג ודחוף לבקשת שר האוצר למתן ערבות מדינה נוספת לחברת החשמל בסך 1.5 מיליארד שקל, לטובת הנפקת אגרות חוב (אג"ח) בהיקף של 1.4 מיליארד שקל.

 

ההנפקה דרושה לגיוס המימון החסר לרכישת הסולר והמזוט, כתחליף למחסור בגז טבעי זול כתוצאה מהפסקת האספקה של הגז ממצרים, והידלדלות מאגר הגז הימי של ים תטיס. הוועדה כבר אישרה השנה 2 ערבויות מדינה על סך 1.5 מיליארד באפריל ו-3 מיליארד שקל במאי.

 

ערבות מדינה היא גיבוי והביטחון האולטימטיבי לפירעון האג"ח, בשונה מהנפקות אחרות, בהן המנפיק חייב לספק את הערבויות בעצמו.

 

תשכחו מהנחה: צריכת החשמל זינקה כבר ב-11%

ח' החשמל מבקשת לשוב לדלק מזהם ברידינג

 

מנכ"ל האוצר דורון כהן הסביר את דחיפות הנפקת האג"ח הנוספת בגיבוי של ערבות המדינה, בסכנה המיידית המאיימת על החברה של הורדת דירוג האשראי שלה שיעלה במיליונים רבים בתשלומי הריבית. לדבריו בדיקת האוצר העלתה כי ההנפקה והערבות הם חלופה טובה יותר לפתרון מצוקת תזרים המזומנים של החברה שמחריפה והולכת. הוא ציין בהקשר זה את חוב הרשות הפלסטינית לחברה בסך 720 מיליון שקל שטרם נפרע.

 

בוועדה התקבל הרושם (מבלי שהדבר יאמר במפורש) כי ההנפקה עשויה למנוע התייקרות של תעריפי החשמל עד סוף השנה. יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, אמר כי הדחיפות היא כה גדולה מכיוון שההנפקה מתוכננת לצאת לדרך כבר בראשית השבוע הבא. בתשובה ליו"ר משה גפני ששאל איך עולה מצוקת המזומנים עם חשמל חינם לעובדים, גילה רון-טל, "נפרד מזה במסגרת הרפורמה במשק החשמל"

 

בבקשת הערבות ציין השר שטייניץ כי מסכומי הערבות שאושרו נוצלו 4.4 מיליארד שקל. לכן, ההנפקה השלישית תהיה בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, כולל 100 מיליון השקלים שטרם נוצלו מהערבויות הקודמות. לדבריו נראה כי אין זה הסכום הסופי הדרוש. זאת, מאחר שבדיקת הנזילות הנוכחית והצפויה של החברה שנעשתה במשרדו העלתה כי עד סוף השנה היא תאלץ לגייס עד 2 מיליארד שקל, מתוכם 1.5 מיליארד בחודש הקרוב.

 

בקשת שר האוצר לוועדה נועדה לעלות לדיון ואישור ביום ב' הבא אבל היא נדרשה אמש להקדים אותו לפני סוף החודש. היו"ר ח"כ משה גפני מחה על הדחיפות הפתאומית. "אנחנו לא יכולים לקבל את בקשות הממשלה מהיום למחר. ישיבות הוועדה בפגרת הכנסת אינן תכופות, וגם לנו יש מה לומר", אמר והודיע כי אם תהיה התנגדות לבקשה, ההצבעה תידחה לשבוע הבא.

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין תמך בהקדמת הדיון ובא לוועדה לחזק את הביקורת של גפני. "הממשלה צריכה לשכוח מהיחס שלה לכנסת כסרח עודף שלה. אי אפשר לקחת את ועדת הכספים כדבר מובן מאליו", אמר ועם זאת הדגיש כי אישור הערבות איננו פורמאלי וחברי הוועדה צריכים לשקול אם עיכוב האישור לא יפגע בציבור שבחר בהם לכנסת. "מילא אם לא יהיה אור בבתים, אבל אם לא תהיה טלוויזיה לא יבחרו בנו", הוא הוסיף בצחוק.

 

בהצבעה לא היו מתנגדים לבקשה. ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) אמר כי במקום להתנגד הוא דורש בדיקה חיצונית של מצבה הכספי של חברת החשמל. היו"ר גפני תמך בבקשה והודיע שהתנאי לאישור ערבות נוספת על חצי מיליארד שקל (כפי שרמז שר האוצר בבקשתו) הוא בהצגת תכנית התייעלות של החברה. "נעניתי לבקשה לקיים את הדיון הדחוף כי לא רציתי לקחת על עצמי את האחריות שהציבור יאשים את הכנסת בהפסקות חשמל או בעליית התעריפים" אמר גפני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
יו"ר ועדת הכספית, משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים