שתף קטע נבחר

יפו: דיור בר-השגה לאוכלוסייה הערבית בלבד

עיריית ת"א-יפו פרסמה מכרז להקמת בניין בן 3 קומות שיכלול 24 דירות ברות-השגה ביפו - המיועדות לזכאים מהאוכלוסייה הערבית בלבד. הקריטריונים טרם נקבעו, אך יכללו מאפיינים ספציפיים לקהילה הערבית-יפואית כגון מספר שנות מגורים בעיר

נראה כי פרויקטים לדיור בר-השגה בדרום תל-אביב מתחילים לתפוס תאוצה. אחרי שפרסמה מכרז לפרויקט מגורים בשוק העלייה לפני כחודש, הודיעה היום (ד') עיריית ת"א-יפו על פרסום מכרז להקמת פרויקט מגורים לדיור בר-השגה ביפו - המיועד לאוכלוסייה הערבית בעיר בלבד.

 

כתבות נוספות על יפו בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר במכרז להקמת 24 דירות בבניין בן שלוש קומות על מגרש בשטח של 900 מ"ר. לדברי כמאל אגבריה, יועץ ראש עיריית ת"א-יפו לקהילה הערבית, מדובר במגרש שנשתלה בו צמחייה על מנת שלא תהיה השתלטות על הקרקע. על פי תנאי המכרז, שיימשך עד אמצע נובמבר, גודלן הממוצע של הדירות יעמוד על כ-65 מ"ר.

 

אף שהמכרז כבר פורסם, טרם נקבעו הקריטריונים לזכאות לדיור בר-השגה לאוכלוסייה הערבית. לדברי אגבריה, הקריטריונים ייקבעו בחודשיים הקרובים. "אנחנו לא הולכים להמציא את הגלגל, ובעקרון הקריטריונים לדיור בר-השגה לאוכלוסייה הערבית יהיו דומים לאלה של זכאי המדינה", הוא אומר.

 

אך לדבריו, "בכל זאת יהיו כאן מאפיינים ספציפיים עבור האוכלוסייה הערבית-יפואית, כמו למשל כמה שנים מתגורר המבקש בעיר". כלומר, ככל הנראה, תושב יפו ממוצא ערבי יהיה זכאי לדיור בר-השגה אם הוא מתגורר בעיר מספר מכובד של שנים.

 

אגבריה מוסיף כי "לפרסם מכרז המיועד רק לאוכלוסייה הערבית זה ממש לא מובן מאליו. אנחנו לא יכולים לעבור לתוך תל-אביב, וכשהעירייה מחליטה לבנות בנייני מגורים ליד המסגדים - זה מראה שהיא תומכת באוכלוסייה הערבית-יפואית. זוהי לא רק אמרה אלא עשייה להלכה למעשה - שראש העיר תומך באוכלוסייה הערבית בעיר".

 

מעיריית ת"א-יפו נמסר כי ההשקעה העירונית בפרויקטים של דיור בר-השגה בעיר מגיעה ל-10% מהתקציב העירוני. לדברי ראש העיר, רון חולדאי, "לפני מספר שנים יזמנו וביצענו, יחד עם מינהל מקרקעי ישראל, פרויקט עבור זוגות צעירים תושבי יפו. כעת, על רקע מצוקת הדיור המיוחדת של האוכלוסייה הערבית ביפו, אנחנו מקדמים פרויקט דומה על קרקע עירונית".

 

מגדל השעון ביפו. קריטריונים לאוכלוסייה הערבית-יפואית ()
מגדל השעון ביפו. קריטריונים לאוכלוסייה הערבית-יפואית

 

בקרוב: דיור בר-השגה בשוק העלייה ובשכונת שפירא

בעיר ללא הפסקה מקודמים פרויקטים נוספים לדיור בר-השגה. בין היתר, מקודם פרויקט שוק העלייה שיכלול שני בניינים בני תשע קומות מעל קומת מסחר, ובניין נוסף יכלול שבע קומות. בסך הכל יכילו הבניינים, שיוקמו על שטח בן 12 דונם שבו פעל בעבר שוק העלייה (ובחודשים האחרונים עבדו על הריסתו), 147 יחידות דיור, חלקן לדיור בר-השגה.

 

על פי המכרז שפורסם, כמחצית מיחידות הדיור יושכרו לזכאים לדיור בר-השגה, על פי הקריטריונים של העירייה. יצוין כי כאשר הוועדה המקומית תל-אביב אישרה את הקמת הפרויקט ב-2010, רק 30% מיחידות הדיור הצפויות להיבנות בו היו מיועדות לדיור בר-השגה.

 

אולם, עם הוצאת המכרז מעל 70 דירות (כ-50%) יהיו מיועדות לדיור בר-השגה. בנוסף, דורשים מתכננים בעייריה להקים במקום מרכז ספורט קהילתי וגינה ציבורית גדולה בגודל של כחמישה דונם.

 

פרויקט נוסף לדיור בר-השגה מקודם בשכונת שפירא בדרום-מזרח העיר ונקרא "גני שפירא". על פי התוכניות, הוא יכלול 45 יחידות דיור בר-השגה (מתוך 69 יחידות דיור) והוא יבוצע במימון עירוני מלא באמצעות החברה העירונית עזרה וביצרון.

 

לפי הקריטריונים, מי שיוכל ליהנות מההטבה, שאמורה להניב הנחה של כ-160 אלף שקל ממחיר השוק, יהיה חייב להיות תושב העיר בחמש השנים האחרונות, בני הזוג (או רווק) עם הכנסה מצטברת של עד כ-14 אלף שקל נטו, לא להיות נתמך מקצבת קיום וכן מגבלת גיל המכוונת את הפרויקט לזוגות צעירים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפו. מכרז לאוכלוסייה הערבית בלבד
צילום: דודו אזולאי
מומלצים