שתף קטע נבחר

מקנא באיראן? גם מורסי רוצה אנרגיה גרעינית

נשיא מצרים אמר בביקורו בסין כי ארצו תחזור לפתח אנרגיה גרעינית למטרות שלום - פרויקט שנזנח בימי קודמו מובארק

אחרי איראן, מצרים? נשיא המדינה הגדולה באזור, מוחמד מורסי, מתכנן לפתוח מחדש את סוגיית האנרגיה הגרעינית של מצרים, שנעצרה בתקופה של קודמו, חוסני מובארק. מורסי, המבקר בסין, אמר את הדברים ביום שני מול הקהילה המצרית בבייג'ינג, שם הגדיר את היעד כיצירת "אנרגיה נקייה".

 

בחודש אפריל השנה הזהיר שר הביטחון אהוד ברק כי מצרים, טורקיה וסעודיה עלולות להצטרף למרוץ הגרעיני באזור. בעבר כבר ניסה הנשיא לשעבר מובארק לפתח אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות ואף ציין כי הכור יוקם באזור א-דבעה, כחלק מהאסטרטגיה הכוללת בנושא האנרגיה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"אספקת האנרגיה למצרים היא יסוד עיקרי בבניין עתידה של המולדת וחלק בלתי נפרד מביטחונה הלאומי של מצרים", אמר מובארק בשנת 2010, "אנו ממשיכים בביצוע התוכנית הזאת ללא היסוס, כשאנו דבקים בזכויותיה האיתנות של מצרים, בהתאם לאמנה לאי הפצת נשק גרעיני, ומצפים לעבוד עם כל מי שיגשים את האינטרסים שלנו

ברמות הגבוהות ביותר של טכנולוגיה ובטיחות גרעינית".

 

כמו במקרה של איראן, גם כאן מוגדר הכור הגרעיני למטרות שלום. אחרי שמובארק הוחלף הפכה הסוגיה למוקצית, בעיקר בשל הרתיעה ממרוץ חימוש אזורי, אולם כעת מתכוון מורסי לחדש את התהליך כשהוא מכנה אותו ל"צורכי אנרגיה".

 

יש לציין כי כבר בשנת 2009 נמצאו במצרים שאריות של אורניום מועשר ברמה צבאית, בעיקר ליד כורי מחקר צפונית מזרחית לקהיר. גורם בסוכנות לאנרגיה אטומית ציין אז כי מדובר בחומר שיכול להרכיב פצצת אטום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי. משנה טקטיקה
צילום: רויטרס
מומלצים