שתף קטע נבחר

צילום: AFP

חפש את הנשים: אן רומני מול מישל אובמה

נראה שנשות המועמדים לנשיאות עומדות לבחירות לא פחות מבעליהן. האם אמריקה תבחר באם הרפובליקנית למופת שנולדה עם כפית זהב בפה אך סבלה ממחלות, או שתיתן שוב אמון בצאצאית העבדים שהפכה לאשת קריירה מצליחה וחושפת כתפיים?

לעתים נראה כאילו ארה"ב לא עומדת לבחור נשיא חדש, אלא גברת ראשונה חדשה. העיסוק היומיומי במישל אובמה, רעייתו של הנשיא ברק אובמה, והעניין הגובר באן רומני, אשתו של המועמד הרפובליקני מיט רומני, עלול להיראות טפל למתבונן מן הצד. אך עבור האמריקנים, מוקירי "ערכי המשפחה", זהו עניין שאין להקל בו ראש. ייתכן שהצדק בידיהם. בסופו של דבר, הגברת הראשונה היא הקרובה ביותר לאוזנו של האיש החזק בעולם, השותפה שלצדה הוא מתעורר כל בוקר. בהתחשב בכך שהיא האדם שהנשיא הנבחר בחר בו, אין פלא שהיא במידה רבה מככבת בבחירות.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לעמוד המיוחד ב-ynet

 

המרוץ לבית הלבן - כותרות נוספות:

מיט רומני: אובמה זרק את ישראל מתחת לגלגלים

רייס ומקיין תקפו את אובמה: ידידינו איבדו אמון

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

המגזין "טיים" היטיב לתאר את דימויה הציבורי של רומני: "השואפת לתפקיד הגברת הראשונה היא אכן רפובליקנית של קאנטרי קלאבים מושלמת למראה – קורנת ומושכת בגיל 63, עם בעל עשיר ונאה וחמישה בנים מצליחים, המון נכדים, כמה בתים, סוסים מלוא האורווה, ובמילותיו של בן זוגה השאפתן - 'איזה שני קדילקים'.

ככזו, היא מטרה מפתה למבקריה הליברלים שבוחנים את ייחוסה המשפחתי ואת תחביב הרכיבה שלה ומציירים אותה כבעלת פריבילגיות מנותקת, או כפי שניסחה זאת בהתנשאות הלוביסטית הדמוקרטית הילרי רוזן שנאלצה להתנצל – 'אישה שלא עבדה אפילו יום בחייה'".

 

אך במאמר, שכותרתו "עלייתה של אן רומני", מנסה המגזין לחדור מעבר לציפוי המוזהב, ולהציג תיאור אנושי יותר של מי שאמורה לחשוף לציבור את הצד האנושי יותר של איש העסקים המחושב שלצדה. גם רומני מבינה שעליה להתנער מעט מהדימוי שדבק בה וחושפת לאחרונה יותר מעברה המשפחתי ומהתיק הרפואי שלה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

את הסיפור המשפחתי של רומני ניתן לראות כחלום האמריקני במיטבו. סבה, דייויד דייויס, נאלץ להתחיל לעבוד ככורה פחם בויילס כשהוא בן שש בלבד. הוא נפצע בתאונת עבודה, כשעגלה פגעה בו במכרה, ואז החליט להגר לעולם החדש, ולנסות את מזלו באמריקה. המשפחה יכלה להרשות לעצמה לשלוח רק אחד מארבעת ילדיה לקולג', ואדוארד, אביה של רומני, נבחר. הוא הקים את "ג'רד תעשיות" והיה לאיש עסקים מצליח ועשיר.

 

אן ומיט התחילו לצאת כשהיו בתיכון. לעורכות ספר המחזור שלה בבית הספר לבנות בלבד נראה גורלה ברור והן כתבו לצד תמונתה: "הגברת הראשונה". לאחר שסיים את התיכון יצא רומני הצעיר לשליחות מיסיונרית, על פי מסורת הכנסייה המורמונית, ועשה שנתיים וחצי בצרפת. באותה תקופה אן הצטרפה לכנסייה המורמונית. לטענתה לא היה זה כדי למצוא חן בעיני בעלה לעתיד, אלא מתוך מסעה הרוחני. היא בחרה באביו של רומני, שהיה מושל מישיגן, להטביל אותה.

 

הזוג הצעיר בנשף הסיום של רומני. בקושי התראו כשמיט יצא לשליחות מיסיונרית בצרפת  (צילום: AP) (צילום: AP)
הזוג הצעיר בנשף הסיום של רומני. בקושי התראו כשמיט יצא לשליחות מיסיונרית בצרפת (צילום: AP)

 

יום הולדת 16 לאן. בספר המחזור נכתב: "הגברת הראשונה" (צילום: AP) (צילום: AP)
יום הולדת 16 לאן. בספר המחזור נכתב: "הגברת הראשונה"(צילום: AP)

 

רומני לצד ג'נה ראיין, רעייתו של המועמד לסגן הנשיא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רומני לצד ג'נה ראיין, רעייתו של המועמד לסגן הנשיא(צילום: EPA)

 

לקול מחאותיה של הוריה, שטענו לדבריה שהיא צעירה מדי, נישאה אן למיט כשהייתה בת 19 בלבד. את נישואיה והפיכתה לעקרת בית היא מציגה כהחלטה מרדנית ויוצאת דופן, על רקע התנגדות משפחתה והאווירה של שחרור האישה שגרמה לחברותיה לספסל הלימודים להביט בה בבוז. בחתונה נכח הנשיא לעתיד ג'ראלד פורד והנשיא המכהן ריצ'רד ניקסון שיגר ברכות.

 

לאחר שחמשת בניה פרחו מן הקן, החלה רומני לסבול משיתוק ועייפות ואובחנה כחולה בטרשת נפוצה ב-1998. לדבריה, בעלה התייצב לצדה במסירות ונטע בה ביטחון. היא מייחסת את דיכוי המחלה לרופאיה, לרכיבה על סוסים ולשיטות ריפוי אלטרנטיביות, אך סירבה לומר אם היא נוטלת את התרופות היקרות מאוד נגד טרשת, כנראה כדי להימנע מדיון על סוגיית ביטוח הבריאות בארה"ב. כיום היא אישה פעילה ונמרצת, אך אין לדעת אם ומתי המחלה תכה שוב. רומני סבלה גם מגידול לא ממאיר בשד. לאחרונה סיפרה רומני גם על כאבה כשהרתה בפעם האחרונה, אך איבדה את הוולד בהפלה טבעית.

 

רפלקה, סוס הרכיבה האמנותית של רומני, באולימפיאדת לונדון 2012 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רפלקה, סוס הרכיבה האמנותית של רומני, באולימפיאדת לונדון 2012(צילום: EPA)

 

רומני וחברותיה, בעלות הסוס גם כן, מעודדות אותו בלונדון (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני וחברותיה, בעלות הסוס גם כן, מעודדות אותו בלונדון(צילום: AP)

 

בהופעתה החיה הראשונה על במה לאומית, בוועידת המפלגה הרפובליקנית השבוע, סיפקה רומני את הסחורה. בשמלה אדומה ומהממת של מעצב אמריקני, היא ביקשה לדבר על ואל לבם של האמריקנים. בתקשורת היו שכינו אותה "הקמפיינרית הטובה ביותר של רומני", אך ימים יגידו אם הדבר מספיק כדי להביא את בעלה לבית הלבן.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בניגוד בולט לאן רומני, הגברת הראשונה השחורה הראשונה היא אשת קריירה בעלת מקצוע, בוגרת מצטיינת של שתיים מהאוניברסיטאות הטובות בעולם. אבל גם היא רוצה שיראו אותה כאשת משפחה. "כשאנשים מבקשים מהגברת הראשונה לתאר את עצמה, היא לא מהססת לומר שבראש ובראשונה היא האימא של מליה וסשה", מצהיר אתר הבית הלבן וממשיך: "אבל לפני שהיא הייתה אם, אשת איש, עורכת דין או פקידת ציבור – היא הייתה הבת של פרייז'ר ומריאן רובינסון".

 

בדומה לרומני, שורשיה המשפחתיים של אובמה מגויסים כדי לצייר אותה כאמריקנית מבית טוב – אך פשוט. אביה היה מפעיל משאבה במחלקת המים של עיריית שיקגו, שסבל מטרשת נפוצה, ואמה הייתה עקרת בית שטיפלה במישל ובאחיה קרייג. היא גדלה בדרום העני יחסית של שיקגו. אך החלום האמריקני של משפחתה של אובמה מקבל גוון אחר כשמעמיקים בעברה – סבו של סבא-רבא שלה מצד אביה, ג'ים רובינסון, היה עבד בדרום קרוליינה, והסבתא של סבא-רבא שלה מצד אמה, מלביניה שילדס, הייתה שפחה שלא ידעה קרוא וכתוב והרתה לגבר לבן בנסיבות לא ידועות.

 

אובמה במשחק נבחרת הכדורסל של ארה"ב באולימפיאדת לונדון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה במשחק נבחרת הכדורסל של ארה"ב באולימפיאדת לונדון(צילום: רויטרס)

 

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

אובמה הרבתה לעסוק במעמדם של שחורים בארה"ב. התזה שלה בפרינסטון הייתה על שחורים שרכשו השכלה במוסד היוקרתי ויחסיהם עם הקהילה השחורה. בהקדמה היא חלקה את ניסונה האישי: "החוויה האישית שלי בפרינסטון עשתה אותי מודעת ל'שחורות' שלי יותר מתמיד. גיליתי שבפרינסטון, לא משנה עד כמה ליברלים ופתוחים עמיתיי ומוריי מנסים להיות כלפיי, אני לעתים קרובות מרגישה כמו אורחת בקמפוס".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

גם במהלך מסע הבחירות של בעלה שאליו נרתמה שיחק הצבע שלה תפקיד. היא ספגה ביקורת קשה מהתקשורת בעקבות התבטאויות על כך שלראשונה היא חשה גאווה בארצה. בהמשך היא ניסתה להתנער מכך והדגישה את מימוש החלום האמריקני של משפחתה. אך התקשורת הימנית כינתה אותה בעקבות כך "מרירה וכועסת" ותיארה אותה כמתנשאת.

 

לאחר שנבחר בעלה לנשיא ב-2008 הצהירה אובמה כי בכוונתה להתמקד בלהיות "המפקדת העליונה של בנותיי", במשחק מילים על תפקידו של הנשיא כמפקד העליון של הצבא האמריקני. אך מאז היא מככבת מדי יום בתקשורת האמריקנית – לטובה ולרעה. שני המיזמים הבולטים שלה הם תמיכה במשפחות אנשי צבא ומאבק במגמת ההשמנה בקרב הילדים האמריקנים. במסגרת פעילות זו היא שתלה גן ירק בבית הלבן וקבעה מסורת חדשה – ארוחת ערב רשמית לילדים, בהשראת ארוחות הערב הרשמיות של הבית הלבן. היא גם מרבה להצטלם כשהיא עוסקת בספורט.

 

ארוחת הערב לילדים בבית הלבן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ארוחת הערב לילדים בבית הלבן(צילום: MCT)

 

במגרש עם דייויד בקהאם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
במגרש עם דייויד בקהאם(צילום: AFP)

 

היו ששיבחו אותה על קידום תזונה נכונה ופעילות גופנית, אך מבקריה, בעיקר בתקשורת הימנית, ראו בכך דוגמה לנטייתה להיות "בוסית" ו"להגיד לאנשים אחרים מה לעשות". ראש לימבו, איש התקשורת הימני הידוע בפיו הגדול, אף העיר כי לא נראה שאובמה פועלת על פי העצות התזונתיות שלה עצמה. גם נטייתה לבחור לרוב בגדים שחושפים את כתפיה הייתה נושא לביקורת שמרנית. 

 

היו שתיארו אותה כמעורבת יתר על המידה בעבודתו של בעלה. ספר של כתבת ה"ניו יורק טיימס" שפורסם השנה טען כי רם עמנואל, ראש סגל הבית הלבן לשעבר, התפטר מתפקידו בשל סכסוך שנתגלע בינו לבין אשתו של הבוס. אובמה הכחישה זאת, טענה שאינה מתערבת בענייני המדיניות של בעלה, אך הבהירה: "זה לא אומר שבעלי לא מכיר את תחושותיי. אני מביעה את דעותיי בכנות בפני בעלי, זה סוג הקשר שיש בינינו".

 

הזוג הנשיאותי במסע בחירות באייווה. מתערבת? (צילום: AP) (צילום: AP)
הזוג הנשיאותי במסע בחירות באייווה. מתערבת?(צילום: AP)

 

משפחת אובמה בדרך לכנסייה. "המפקדת העליונה של בנותיי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחת אובמה בדרך לכנסייה. "המפקדת העליונה של בנותיי(צילום: רויטרס)

 

אך מעבר להתנגחויות הצפויות מימין, נראה שהאישה הרהוטה והדעתנית הזו הצליחה להרשים את אמריקה ואת העולם כולו.

היא כוכבת קבועה ברשימות "הנשים החזקות בעולם" של מגזין "פורבס" ומופיעה על שערי מגזינים ובתוכניות אירוח. יש לה אפילו נקודה יהודית - בן דוד מרוחק שלה התגייר והיה לרב

 

הזוג הנשיאותי מדגמן זוגיות למופת מאז הגיע לבית הלבן. לאחרונה, במסגרת קמפיין הבחירות, חשפו השניים את פרטי הדייט הראשון שלהם, שכלל ביקור במוזיאון, ארוחת צהריים וסרט של ספייק לי. בחודש שעבר נעתרו השניים ל"דרישת הקהל" והתנשקו במהלך משחק כדורסל, כש"מצלמת ההתנשקות" התמקדה בהם. בשבוע הבא, בוועידת המפלגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה, יזכו האמריקנים לשמוע את הגברת הראשונה מבקשת מהם להשאיר אותה בבית הלבן לכהונה נוספת כאשתו של נשיא ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזוג אובמה ברגע אינטימי מול המצלמות
צילום: AP
הזוג רומני ברגע אינטימי מול המצלמות
צילום: MCT
אובמה צופה בטניס באולימפיאדת לונדון
צילום: רויטרס
רומני צופה בסוס שלה באולימפיאדת לונדון
צילום: AP
מומלצים