שתף קטע נבחר

באן באיראן: "לשחרר בכירי האופוזיציה הכלואים"

מזכ"ל האו"ם המבקר בטהרן ממשיך למתוח ביקורת על הרפובליקה האיסלאמית. לאחר שהצהיר כי הוא דוחה כל קריאה של מדינה להשמיד מדינה אחרת, קרא באן לשחרר את מיר חוסיין מוסווי ומהדי כרובי שכלואים כבר יותר משנה וחצי "חשוב מאוד שקולות העם באיראן יישמעו בבחירות הבאות"

הוא אמנם נשאר באולם בזמן נאום השטנה של האייתוללה עלי חמינאי, אבל מזכ"ל האו"ם מראה שאינו משלים עם המתרחש באיראן. לאחר שענה על הבמה למנהיג העליון של איראן ואמר כי הוא "דוחה בתוקף כל קריאה של מדינה להשמדת מדינה אחרת", נפגש אמש מזכ"ל האו"ם באן קי-מון עם סטודנטים ליחסים בינלאומיים בטהרן והפציר במנהיגי הרפובליקה האיסלאמית לשחרר את מנהיגי האופוזיציה, פעילי זכויות אדם ועיתונאים הכלואים במדינה. כך נמסר היום (ו') בהודעה מטעמו.

 

איראן בכותרות - כתבות נוספות

 

"חשוב ליצור אווירה של חופש ביטוי ודיון ציבורי, וחשוב מאוד שקולות העם באיראן יישמעו בבחירות הבאות לנשיאות", אמר באן לסטודנטים. במפגש הזכיר מזכ"ל האו"ם כי רבים תהו מדוע החליט להגיע לוועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהרן. אחד התוהים היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהפציר בו שלא לנסוע לאיראן וכך לתת לגיטימציה למשטר שם המאיים בהשמדת ישראל. "שאלו אותי 'למה אתה נוסע לשם? יש למדינה הזאת הרבה בעיות. למה שלא פשוט תעצור?'", אמר באן, "הסברתי שהחלטתי להגיע כי יש לי אחריות לבקר מדינה שהיא חברה באו"ם".

 

באן אמר לסטודנטים ולמרצים שפגש שזהו ביקורו השלישי באיראן כדיפלומט, אך ביקורו הראשון כמזכ"ל האו"ם, וזה "ביקור משמעותי". הוא החל את דבריו בהבעת תנחומים לבני משפחות קורבנות רעידת האדמה, שהייתה לאחרונה בצפון מערב איראן.

 

באן לצד אחמדינג'אד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
באן לצד אחמדינג'אד(צילום: AFP)

 

במהלך הביקור נפגש גם עם הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ועם המנהיג העליון חמינאי. "זה מאוד חשוב שהקולות של העם באיראן יישמעו במהלך הבחירות הבאות לנשיאות", אמר באן לקהל. "בגלל זה גם הפצרתי בשלטונות במהלך הביקור לשחרר את מנהיגי האופוזיציה, מגיני זכויות האדם, עיתונאים ופעילים חברתיים כדי ליצור תנאים לחופש ביטוי ודיון פתוח".

 

באן התייחס בדבריו למיר חוסיין מוסווי ומהדי כרובי, שני מנהיגי אופוזיציה מרכזיים שכלואים באיראן כבר למעלה משנה וחצי במקום לא ידוע. באשר לסוגיית הגרעין, אמר באן במפגש: "זהו אינטרס של איראן לנקוט צעדים בוני אמון מול הקהילה הבינלאומית כדי להוכיח שתוכנית הגרעין שלה היא לצורכי שלום". באן התייחס גם להכחשת השואה ואמר: "אין מקום לאנטישמיות במאה ה-21, בדומה לכך גם איסלאמופוביה, מילה חדשה לתופעה ישנה, היא מגונה באותה מידה". אתמול בנאומו בוועידה בטהרן גינה באן את הכחשת השואה מצד נשיא איראן.

 

חמינאי: ישראל וארה"ב אשמות במשבר בסוריה

בתוך כך, מנהיגה העליון של איראן חמינאי האשים היום את ישראל ואת ארצות הברית במשבר בסוריה וטען כי הן "הגורם המרכזי מאחורי הקלעים". בפגישה שקיים בשולי ועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהרן עם ראש ממשלת סוריה, ואיל אל-חלקי, טען חמינאי כי ישראל וארה"ב מחמשות ארגונים "חסרי אחריות" שגורמים לשפיכות הדמים בסוריה.

 

במקביל, סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה כי שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר כי הטיעונים שהועלו בדו"ח סבא"א על הסתרת ראיות לפעילות גרעינית בפרצ'ין הם "תירוצים שחוקים" שהועלו כבר בעבר. חבר הפרלמנט קאזם ג'לאלי טען כי מניעים פוליטיים הם שעומדים בבסיסו של דו"ח סבא"א שהאשים את איראן בהכפלת מספר הצנטריפוגות: "פרסום הדו"ח בזמן שאיראן מארחת את ועידת המדינות הבלתי מזדהות מוכיח כי מדובר בצעד פוליטי שנועד להאפיל על הוועידה".

 

שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, אמר בעקבות פרסום הדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן "לא הציגה התקדמות" בסוגיית הגרעין וכי יש "להגביר את העיצומים עליה". לדבריו, "יהיה הרבה יותר טוב אם איראן תחליט לשנות את עמדותיה, אך בינתיים לא ראינו זאת בשטח. למדנו להיות דרוכים". לפי הדו"ח, איראן הכפילה כמעט את מספר הצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי בפורדו וממשיכה לפעול להסתרת ראיות לפעילות גרעינית בבסיס הצבאי פרצ'ין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באן קי מון במפגש עם הסטודנטים באיראן
צילום מסך
עלי חמינאי באנומו אתמול, בין היתר מול מזכ"ל האו"ם
מומלצים