שתף קטע נבחר

אושרה עסקת הטיעון: עבודות שירות לאורי בלאו

אחרי שהודה והורשע בהחזקת ידיעות סודיות שאותן קיבל מענת קם, נגזר על כתב "הארץ" עונש של ארבעה חודשי מאסר, שאותן ירצה כעבודות שירות במרכז רפואי. "מדובר ביום עצוב", אמר בלאו ואיחל לענת קם הצלחה בערעור על עונשה לעליון

סוף לפרשת ענת קם, לפחות מבחינתו של אורי בלאו: בית משפט השלום בתל אביב קיבל היום (ב') את עסקת הטיעון שנחתמה עם העיתונאי אורי בלאו וגזר עליו ארבעה חודשי מאסר, שיבוצעו במסגרת עבודות שירות. בכך קיבל בית המשפט את המלצת הממונה על עבודות השירות. לפני חודש הודה והורשע בלאו בקבלת אלפי מסמכים סודיים מענת קם, שאת חלקם פרסם בעיתון "הארץ". בלאו ירצה את עבודות השירות במרכז רפואי, 8 שעות ביום.

 

 

"למרות שלא מדובר כאן בריגול של ממש, עדיין ברור כי מדובר בעבירה חמורה, חמורה מאוד", ציין בגזר הדין השופט עידו דרויאן. "ביטחונה של מדינה תלוי במידה רבה ביכולתה להגן על סודותיה הצבאיים. חשיפת סודות כאלו חושפת את המדינה למזימותיהם של אויביה".

 

"הפרקליטות לא הייתה צריכה להגיש כתב אישום מלכתחילה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הפרקליטות לא הייתה צריכה להגיש כתב אישום מלכתחילה"(צילום: מוטי קמחי)

 

השופט ציין כי במסמכים שהחזיק בלאו טמון היה פוטנציאל נזק קשה ביותר, "מדובר אפוא באחזקה של חומר שאיכותו וכמותו מצדיקים את הכינוי בפי התובעת כ'פצצה מתקתקת'". לעובדה שפוטנציאל הנזק לא התממש, יש לתת לכך, לדברי השופט, משמעות מוגבלת בלבד.

 

השופט: "ביטחון המדינה גובר על חופש העיתונות"

"לא יכול להיות ספק בכך שאם משווה ביטחון המדינה אל מול חופש העיתונות וזכות הציבור לדעת כערכים מוחלטים, יגבר הערך של ביטחון המדינה ולו מהסיבה הפשוטה שללא קיום בטוח למדינה ולתושביה גם לא יתקיימו עיתונות וציבור. גם כאשר מדובר בערך חשוב ביותר ואפילו עליון, עדיין חובה לשקול ולאזן מולו ערכים מתנגשים", קבע השופט.

 

בלאו התייחס לדברים ואמר כי "מדובר ביום עצוב. הפרקליטות מלכתחילה לא הייתה צריכה להגיש כתב אישום". הוא שיבח את דברי השופט על חשיבותה של העיתונות ואמר שהוא מאחל לקם בהצלחה בערעור.

 

במסגרת הסדר הטיעון, הודה בלאו בעבירה של החזקת ידיעות סודיות בלא כוונה לפגוע בביטחון המדינה. על-פי כתב האישום, ב-2008 קיבל בלאו מענת קם, שהייתה חיילת בלשכתו של אלוף פיקוד המרכז, דיסק און-קי שעליו נשמרו כ-1,800 מסמכים, מהם רבים בסיווג "סודי ביותר" ו"סודי" והחזיק בהם.

 

תוכן המסמכים כלל תוכניות אופרטיביות שונות למבצעים צבאיים ולעת מלחמה, פריסת כוחות צה"ל כולל סדר כוחות הצבא, סיכומי תחקירים בצה"ל, הערכות מצב של צה"ל, יעדים שונים של צה"ל וכדומה. בלאו החזיק במסמכים במשך כשנתיים, עד שמסרם לבסוף לידי הרשויות המוסמכות בדצמבר 2010.

 

קם עצמה נשלחה באוקטובר שעבר למאסר של ארבע שנים וחצי לאחר שהורשעה אף היא בהסדר טיעון בהחזקת מידע סודי ומסירת מידע סודי ללא היתר. בעקבות הסדר הטיעון עם בלאו בחודש יולי, ערערה קם לבית המשפט העליון על עונשה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אורי בלאו. יעשה עבודות שירות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים