שתף קטע נבחר

נשות העולם מתאחדות במאבק למען לידות בית

ליום אחד מתאגדים פעילים למען חופש בחירה של נשים בלידה: בחמישי ה-20 בספטמבר ייערכו 1,000 הקרנות ברחבי העולם של הסרט הדוקומנטרי "החופש ללדת", וגם בישראל, במטרה להפוך נשים מודעות לזכויותיהן ולראות בלידה אירוע מעצים

ישראל למען חופש לידה: ביום חמישי ה-20 בספטמבר יוקרן סימולטנית ב-1,000 אתרים בארץ וברחבי העולם הסרט "החופש ללדת", הרואה בלידה חלק בלתי נפרד מקידום זכויות האדם.

 

הכל התחיל בחודש מרץ 2011, עת קבע בית המשפט שד"ר אגנס גרב, רופאה ומיילדת הונגרייה, תישלח לשנתיים מאסר בשל שתמכה בנשים בעת לידת בית ועל כן "סיכנה חיי אדם במהלך פעילותה המקצועית". גרב יילדה יותר מ-3,500 תינוקות עד כה.

 

רישיונה של גרב נשלל לשלוש שנים ב-2007, לאחר שהייתה מעורבת בלידה שבה מת היילוד. לפני כשנתיים היא הוכנסה למעצר בית, ולפני שנה וחצי כאמור נשלחה לכלא.

 

לידות בית בישראל - תמונת מצב:

 

לידות בית אסורות על פי חוק בהונגריה, וכל איש מקצוע שיסייע לדבר עלול להיות מואשם בפלילים. לנשים במדינה נותרות שתי ברירות: ללדת בבית החולים, או לעשות זאת לבדן בבית.

 

בשנה שעברה הודיעה הממשלה כי מיילדות יוכלו לנכוח בלידות בית, אם אלה יתבצעו סמוך לבית חולים ובתנאי שיינתן להן רישיון מיוחד. עד כה לא זכתה אף מיילדת ברישיון כזה.

 

בעולם פועלים לשחרורה

המשפט שנערך לגרב, ונטען כהליך שהתנהל באופן מושחת, עורר סערה בעולם ודחף להקמת קבוצות רבות ועצומות הקוראות לשחרורה.

 

אנה טרנובסקי, יולדת שנעזרה בשירותיה של גרב במרכז לידה שהקימה, החליטה לפעול בעניין ותבעה את המדינה בבית הדין האירופי לזכויות אדם בשל פגיעה בזכות לחיי פרט ומשפחה.

 

טרנובסקי זכתה בתיק, ובעקבותיו מתנהלים כרגע תיקים דומים ממדינות נוספות, כדי לאפשר זכויות מקבילות לנשים באירופה.

 

"החופש ללדת" הוא סרט דוקומנטרי בן 60 דקות של יוצרי הקולנוע הבריטים טוני הרמן ואלכס וייקפורד, המתעד מומחים בתחום הלידה ועורכי דין למען זכויות אדם הקוראים יחד לשינוי מהותי בחופש הניתן לנשים לבחור היכן וכיצד ילדו.

 

"עם צאתו של 'החופש ללדת'", אומרת הרמן, "אנו מקווים שמיליוני נשים יהפכו מודעות לזכויות החוקיות שלהן, ובכך יש לסרט שלנו פוטנציאל להצית מהפכה בתחום המיילדותי ברחבי העולם. אנחנו קוראים לזה מהפכת האימהות".

 

 

"נשים יופקרו ללידה מסוכנת"

נאורה אלתרמן, רכזת המידע והמחקר של התנועה לחופש בחירה בלידה, אומרת כי "באחרונה פרסם משרד הבריאות נהלים לטיפול בלידות בית אשר הנם מחמירים באופן חריג מהמקובל במדינות מערביות רבות אחרות, ואשר סותרים את הספרות המחקרית בנושא, וזאת על אף מחאות הציבור ואנשי המקצוע העוסקים בלידות בית בישראל.

 

"נהלים אלה פוגעים ללא עילה מספקת בזכותה של אישה לקבוע את תנאי הלידה שלה, דוחפים את הנשים ללידה בריאה פחות ועלולים אף להוביל להפקרת נשים ללידה מסוכנת ללא ליווי מקצועי נאות".

 

"הקרנת הסרט חשובה במיוחד בישראל כדי לקדם את השיח על חופש הלידה", אומרת אלה שלומקוביץ, פעילה בעמותה "נשים קוראות ללדת - למען חופש הבחירה בלידה". "שלא כמו בארצות הברית או באירופה, נשים בארץ פחות מודעות לאפשרויות הבחירה שלהן.

 

"המקום הממסדי מאוד שולט בלידות, וברור למרבית הנשים בישראל שלידה היא אירוע רפואי. הסרט מוציא הכל מההקשר הזה, ומסתכל על לידה כעל אירוע נשי, אישי, רגשי ומעצים. הגיע הזמן שנתקדם להיות חלק ממפת העולם, ובכלל זה זכויות אדם בכלל.

 

"בממסד הרפואי לא רוצים ברעתן של נשים, אבל דורות-דורות גדלו בו עם המסר שלידה היא אירוע מסוכן שצריך לפקח עליו, והמסר הזה עובר לנשים. לידה היא אירוע נורמלי וטבעי, ורק במקרים קיצוניים צריך התערבויות. לעתים קרובות התערבויות בלידה מעכבות את התהליך, ורוב הנשים - וגם רוב הרופאים - לא יודעים את זה. 

 

"מודדים את הנשים בסטטיסטיקות במקום להסתכל על הבן אדם, וזה חלק מהבעיה".

  

 

כאמור, ב-20 בספטמבר יוקרן הסרט ב-1,000 אתרים ברחבי העולם, כולל בריטניה, גרמניה, ספרד, מקסיקו, אוסטרליה, ארצות הברית ועוד.

 

כל הקרנה מאורגנת על ידי קבוצה מקומית העוסקת בתחום, ובארץ ייערכו 12 כאלה על ידי "נשים קוראות ללדת - למען חופש בחירה בלידה", המתחזקת גם עמוד בפייסבוק.

 

לפני ההקרנה או לאחריה ייערך שיח על חופש הבחירה וכבוד האדם, וכיצד הלידה משקפת את אלו.

 

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקווים שמיליוני נשים יהפכו מודעות לזכויות החוקיות שלהן
צילום: shutterstock
מומלצים