שתף קטע נבחר

הורים דתיים: תנו לבנות ללמוד גמרא

קבוצת הורים דתיים שיגרה מכתב לשר החינוך בדרישה לשנות את תכנית הלימודים בבתי הספר הדתיים, כך שגם הבנות ילמדו גמרא - ולא יסתפקו במשנה, כנהוג. יוזמת המכתב: הבנות מקבלות מסר שאינן יכולות ללמוד תלמוד

המאבק הדתי-פמיניסטי על זכותן של הנשים ללמוד תורה עולה שלב: עשרות הורים לתלמידות החינוך הממלכתי-דתי (חמ"ד) פנו לשר החינוך, גדעון סער, בדרישה לבטל אפליה מגדרית הקיימת - לטענתם - בתוכן הלימודים בתורה שבעל-פה. במכתב לשר טענו ההורים כי המצב שבו בנים לומדים החל מכיתה ה' מסלול מעמיק בתלמוד, בעוד שבנות לומדות משנה בלבד, פוגע בזכות לשוויון.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"שיקולי תוכן הלימוד צריכים להיעשות משיקולים פדגוגיים בלבד", טענה במכתב נציגת הפונים, עו"ד נעמה ספראי-כהן, ורמזה כי החלוקה המגדרית נובעת מתפיסה שמרנית האוסרת על נשים ללמוד גמרא, ולא מטעמים חינוכיים-מקצועיים. לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן.

 

על המכתב, שנשלח גם לראש מינהל החינוך הדתי במשרד החינוך, הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, חתמו עשרות, בהם אנשי רוח, אקדמיה, חינוך ומשפט המוכרים בציבור הדתי. הם אף ציטטו מלשון החוק, לפיו "לכל אישה ואיש זכות שווה לקיום בכבוד אנושי, ובכלל

זה לשוויון בתחומי העבודה, החינוך, ההשכלה, הבריאות, הדיור, איכות הסביבה והרווחה החברתית".

 

לטענת החותמים, להבדל בתוכן הלימוד עלולה להיות השלכה מרחיקת לכת ביצירת פערי השכלה עתידיים, שכן "לימודי התורה-שבעל-פה הינם בסיס ויסוד ללימודים בחטיבת הביניים ובתיכון".

 

בשיחה עם ynet הסבירה ספראי-כהן כי רק עתה, עם תחילת לימודי בתה בכיתה ה', נחשפה לאפליה, וסיפרה כי כאשר היא עצמה למדה בחינוך הדתי, תוכניות הלימוד כולן היו שוויוניות. "ישנן כיתות רבות, שפרט לשיעור הזה ולשיעור ספורט, הלימודים הם שווים לחלוטין", אמרה, "זו אפליה שחייבת להיפסק, ואין לה מקום בתכנית הלימודים".

 

נחיתות לימודית

האם מדגישה כי אין היא "תומכת עיוורת" בלימוד גמרא לבנים ובנות בגיל זה, ואם אנשי המקצוע יכריעו כי הדבר אינו מתאים להם מבחינה

פדגוגית היא תקבל זאת. עם זאת, היא סבורה כי לאור התהליך שעברה הציונות הדתית בתחום לימוד הנשים בשנים האחרונות יש לפתוח את נושא לדיון מחודש – ובכל מקרה לא להפלות בין המינים.

 

"המשמעות היא מסר כי בנות לא מסוגלות ללמוד לימודי גמרא, וגם התקבעות הנחיתות הלימודית העתידית".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המינהל לחינוך דתי במשרד לא ערך כל שינוי במתווה לימודי תושב"ע. מנהל המינהל אברהם ליפשיץ מסר כי כל בית ספר אשר מעוניין לשלב לימודי משנה וגמרא - הרי שאין כל מניעה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכה דומאן. באדיבות מרכז חב"ד ת"א
גם לבנות מגיע
צילום: מיכה דומאן. באדיבות מרכז חב"ד ת"א
מומלצים