שתף קטע נבחר

בגלל בירוקרטיה: זכאים לא קיבלו הנחה בחשמל

עשרות אלפי נכים, קשישים סיעודיים קשים, משפחות חד הוריות וחיילים בודדים, שהוגדרו לפני חצי שנה כזכאים ל"חשמל סוציאלי" (מכסת צריכה חודשית בתעריף מוזל) על פי התיקון לחוק משק החשמל, טרם זכו להנות מההטבה. הסיבה: חברת החשמל לא קיבלה את הנתונים שלהם מהביטוח הלאומי ומצה"ל

עשרות אלפי זכאים ל"חשמל סוציאלי" (מכסת צריכה חודשית בתעריף מוזל) על פי חוק חדש שהתקבל בכנסת לפני חצי שנה, טרם זכו ליהנות מההטבה בגלל שחברת החשמל לא קיבלה את הנתונים האישיים שלהם מהמוסד לביטוח לאומי ומצה"ל.

 

ההטבה היתה אמורה להינתן החל מחודש מאי. סיבת העיכוב התגלתה היום (ה') בוועדת הכלכלה בדיון מעקב אחרי יישום החוק שהתקבל ביוזמת היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד).

 

המיזוג ניפח את חשבון החשמל? תתייעלו אנרגטית

ערבות מדינה לחברת חשמל: תמנע ייקור תעריפים

בעלי מוגבלויות צורכים חשמל ב-2,500 שקל

תשכחו מהנחה: צריכת החשמל זינקה כבר ב-11%

 

ההטבה הוסדרה בתיקון חוק משק החשמל שהרחיבה את מעגל הזכאים ב-65 אלף מקבלי קצבאות של הביטוח הלאומי. התיקון המקורי שקבע לראשונה את ההטבה התקבל ביוזמת יו"ר הוועדה ב-2007, היום שר הרווחה והתקשורת משה כחלון. הוא חל בשעתו בעיקר על קשישים מקבלי הבטחת הכנסה. התיקון החדש הוסיף לרשימה נכים מקבלי שירותים מיוחדים, קשישים סיעודיים קשים, ילדים עם נכות קשה, משפחות חד הוריות עם 3 ילדים ויותר המקבלות הבטחת הכנסה, וחיילים בודדים.

 

ישיבת המעקב נקבעה לאחר שהוועדה קיבלה תלונות של זכאים שונים על כך שהם לא מקבלים את ההטבה עליה שמעו מהתקשורת. הם טענו כי חשבונות החשמל מהחודשים האחרונים מחושבים לפני התעריף הרגיל ללא ההנחה המובטחת של כ-50 שקל לחודש (100 שקל לחשבון דו-חודשי).

 

ראש אגף צרכנות ופניות הציבור ברשות החשמל, מירב יוסף, אישרה כי אכן נגרם עיכוב ביישום החוק במועדו בגלל שחברת החשמל לא קיבלה בזמן את קבצי הזכאים מהמוסד לביטוח לאומי ומצה"ל. נציגת הביטוח הלאומי, דבורה בן ישעיהו, הסבירה כי העיכוב במשלוח הקבצים נגרם בגלל שרשרת נסיבות. הדוברים הבהירו כי בכל מקרה ההטבה תשולם לזכאים רטרואקטיבית מה-1 במאי כנדרש בחוק.

 

לדברי בן ישעיהו, התקנות ליישום החוק הושלמו והתקבלו במוסד רק ביוני. לאחר מכן החל איסוף נתוני הזכאים אך לפני הגיבוש הסופי של הקובץ נשלחו הודעות אישיות לזכאים ונדרשה המתנה של 30 יום לקבלת הסכמתם להיכלל ברשימת מקבלי ההטבות שתעבור לחברת החשמל. זאת על פי הוראות החוק להגנת הפרטיות. בימים אלה עומד התהליך להסתיים והרשימות יעברו בהקדם לחברת החשמל.

 

באשר לרשימת החיילים הבודדים הזכאים להטבה מסרה ראש מדור תנאי שירות בצה"ל, רס"ן ענת קוצ'ינסקי, כי איסוף הנתונים לגביהם מורכב ואישי כי לא כולם גרים בדירות שכורות ומקבלים על שמם את חשבונות החשמל. בנוסף, חל עיכוב באיסוף בגלל תקלת מחשב. היא מקווה שהבעיה תיפתר מיד לאחר החגים.

 

על הרחבת מעגל הזכאים לחשמל הסוציאלי הוחלט בוועדה במקרה אגב תיקון חוק משק החשמל והארכת הרישיונות של חברת החשמל. היו"ר שאמה-הכהן ניצל את ההזדמנות לבדיקת יישום ההטבה המקורית שהחלה ב-2007. התברר כי מהתקציב שהעמידה הממשלה לסבסוד ההטבה בסך 250 מיליון שקל, נוצלו רק 100 מיליון שקל, כי מספר הזכאים בפועל היה נמוך מהאומדן. במקום לוותר על 150 מיליון שקל הוחלט להגדיל את מספר הזכאים בכ-65 אלף מקבלי קצבאות מהשכבות החלשות ביותר.

 

היו"ר שאמה-הכהן קבל את ההסברים אבל ביקש מהאחראים ליישום החוק בביטוח הלאומי, בצה"ל ובחברת החשמל שלא יהיו דחיות נוספות בהעברת הנתונים, "גם אם הדבר מצריך לעבוד שעות נוספות". הוא קבע ישיבת מעקב נוספת אחרי החגים והביע תקווה כי בישיבה זו תקבל הוועדה בשורות טובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ההטבה עדיין לא נרשמה
צילום: shutterstock
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים