שתף קטע נבחר

דיור בר השגה? זינוק‬ בבניית דירות 6 חדרים

במחצית הראשונה של 2012 חלה צניחה של כ-‭50%‬ בהיקף התחלות הבנייה של דירות קטנות. לעומת זאת, עלייה של לא פחות מ-20% נרשמה בבניית דירות בנות 6 חדרים ומעלה

רק שנה עברה מאז המחאה החברתית , ושוב בונים דירות גדולות בישראל: במחצית הראשונה של 2012 חלה צניחה של ‭50%‬ בהיקף התחלות הבנייה של דירות קטנות - לצד עלייה של ‭20%‬ בבניית דירות בנות שישה חדרים ומעלה.

 

כתבות נוספות על התחלות בנייה בערוץ הנדל"ן :

 

על פי ניתוח שערכה חברת אלדר שיווק לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור התחלות הבנייה של דירות קטנות בנות ‭3-2‬ חדרים ירד בחודשים ינואר-יוני ל‭4.5%-‬ מכלל התחלות הבנייה, לעומת רמה של ‭8.6%‬ ב‭25% .2011-‬ מהדירות היו בנות שישה חדרים, לעומת ‭21%‬ בשנת ‭.2011‬ דירות גדולות בנות חמישה‬ חדרים ומעלה היוו ‭57.6%‬ מהשוק, לעומת ‭.54.2%‬

 

"מלכת" השוק היא עדיין דירת ארבעה חדרים. ‭36%‬ מהדירות שבנייתן החלה בחודשים ינואר-יוני היו בגודל זה, לעומת ‭32%‬ לדירות בנות חמישה חדרים.

 

ועדת טרכטנברג, שהוקמה בעקבות המחאה, קבעה כי "לכל אדם יש צורך בסיסי בדיור נאות בהישג יד‭,"‬ ומשרד השיכון הנחה את מינהל מקרקעי ישראל להקצות בכל מכרז ‭20%‬ לטובת דירות שגודלן עד 85 מ"ר, שיימכרו במחירי שוק ללא כל סבסוד.

 

ואולם, גם מדינת ישראל לא מאיצה את ההליכים להקמת דירות קטנות. כך, בינואר 2011 זכתה חברת ב. יאיר במכרז ל‭103-‬ דירות קטנות במודיעין בשיטת "מחיר למשתכן", אך עד היום - כמעט שנתיים אחרי - טרם קיבלה היתר בנייה.

 

"ענף הנדל"ן זז לאט"

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, אומר כי "ענף הנדל"ן זז לאט, ולוקח זמן לענות למגמה שמתפתחת בשוק. לתכנן פרויקט מגורים לוקח כיום שנה לפחות, וזה מבלי לקחת בחשבון בעיות ביורוקרטיות או בעיות מימון".

 

לדבריו, "בסוף 2011 אכן היה גידול בהקמת דירות קטנות. יזמים הקפיאו פרויקטים כדי לשנות את התכנון ולהוסיף דירות כאלו, שנחטפו תוך זמן קצר. אבל זו הייתה תגובה נקודתית. להערכתי, בעתיד נראה יותר דירות קטנות, אך התחלות הבנייה שרואים כיום בשטח הן תוצר של תכנון טרום-המחאה‭."‬

 

סיבה נוספת לזינוק בהקמת דירות גדולות ניתן למצוא ברשויות המקומיות ובתוכניות שהן מאשרות. רן בן אברהם, סמנכ"ל ייזום ושיווק בחברת הנדל"ן צמח המרמן, אומר ‭":‬שטחי הדירות בפרויקטים למגורים מוכתבים בתב"ע (תוכנית בניין עיר - ע.פ‭.(‬ אם רכשנו קרקע יקרה שמגדירה שטח של 120 מ"ר ליחידת דיור, היזם לא יכול לבנות דירות בנות 60 מ"ר ולהכפיל את מספר היחידות. בנוסף, אף אחד לא רוצה לאבד את זכויות הבנייה שקיבל ושילם עבורן הרבה מאוד כסף‭."‬

 

לדברי אייל צבס, סמנכ"ל שיווק של פרויקט ME בשכונת נווה שרת בתל-אביב, "במרכז הארץ יהיו תמיד ביקושים לדירות קטנות, המגיעים בעיקר מצד המשקיעים ומצמצמי הדיור. למרות זאת, אחרי תקופה שהתאפיינה בעיקר בביקושים כאלה, יש תזוזה של השוק גם באזור המרכז, ובפרט בתל-אביב, לכיוון הדירות הגדולות יותר. הוצאנו לאחרונה לשיווק דירות גדולות במיוחד המתאימות לקהל זה, לאור הביקושים החדשים בשוק".

 


התחלות בנייה לפי גודל הדירה

התחלות בנייה לפי גודל הדירה
מספר חדרים 2011 2012 (ינואר-יוני)
2-3 8.6% 4.5%
4 36.6% 36.3%
5 32.8% 32.2%
6 ומעלה 21.4% 25.4%

  

הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צניחה של 50% בהיקף התחלות הבנייה של דירות קטנות
מומלצים