שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בשירות הוד מלכותו: שוטר עברי בימי המנדט

ב-1926 הציע דב הוז, מראשי ההגנה, לדב בן אפרים להתגייס למשטרת המנדט וע"י כך להתקרב למוסדות השלטון. כך החלה הקריירה המשטרתית שלו ושל אחרים, ובידינו הצילומים

דב וברוריה (לבית מלר) בן אפרים, חלוצים בארגון "החלוץ" עלו מווילנה ב-1924. אחותה של ברוריה, מאשה מלר, עלתה 1922 ונפטרה בשעת לידה. לברוריה נודע על כך רק כשהגיעה לארץ. מאשה נקברה בתל-חי.

 

בראשית דרכו בארץ, מצא דב את פרנסתו בעמק יזרעאל עם חברי גדוד העבודה. הם בנו את רפתות מושב בלפוריה.

ברוריה התקבלה לעבוד במטבח הפועלים של חנה מייזל בנחלת בנימין תל-אביב. חנה מייזל הכירה את האחות מאשה, ובימים ההם היכרות אישית היתה טובה מפרוטקציה.

 

עוד כתבות במדור טיול לעבר:

 

בשנת 1925 מצא דב עבודה במפעל מרצפות ורעפים בתל אביב, והמשפחה התאחדה. רק אז הם מצאו את הזמן לערוך חתונה עברית כהלכתה ברבנות העיר תל אביב.

 

בשנים אלו, זמן לא רב לאחר הקמת ארגון "ההגנה", חיפשו מפקדיה דרכים לשים את אנשיה בקרב מוסדות השלטון.

דב הוז, מראשי ההגנה, הציע לדב בן אפרים להתקשר למשטרת המנדט, שחיפשה להוסיף שוטרים ופתחה לשם כך קורס הדרכה.

 

דב בן אפרים, שידע קצת אנגלית, פנה והתקבל לקורס שנפתח בבית הספר לשוטרים בירושלים בשנת 1926. מכאן החלה הקריירה המשטרתית של דב.

 

את התצלומים והסיפור קיבלתי מנכדתם של דב וברוריה - שפרה שורץ. אביה של שפרה גם הוא היה נוטר ושוטר במשטרות המנדט ומדינת ישראל. גם קורות חייו שזורים בתולדות המדינה אבל על כך בפרקים מאוחרים יותר.1. צוות מטבח הפועלים של חנה מייזל ברח' נחלת בנימין, תל אביב. ברוריה יושבת בשורה השנייה, שנייה מימין

2. עם סיום הקורס בירושלים הוצב דב כשוטר תעבורה במשטרת חיפה. בתצלום: חבריו במשטרת חיפה, משמאל: בנדל וברוך.
3. שוטרים חברים במשטרת חיפה: בנדל וחשמן.
4. גלויה ששולח דב להוריו בווילנה חיה ודוד אפרימזון, ירושלים אדר ב' תרפ"ז 6 מרס, 1927: "למזכרת נצח להורי היקרים בגולה, זמן שהותי בבית הספר לשוטרים. בנכם דב בן אפרים" (אפרים שלישי מימין).
5. על התצלום נכתב: אסירי ההגנה 1929, מאורעות תרפ"ט. אליהו בן גרא וחבריו (מי שיודע פרטים נשמח אם יוסיף לנו).
6. השוטר דב עם ברוריה אשתו ובתם בתיה בחיפה העיר. בתיה נמצאת איתנו ויודעת לספר על התצלומים והאנשים הנראים בהם.
8-7. בשנת 1932 נשלח דב לקורס קורפורלים בבית הספר לשוטרים בירושלים. התצלומים מקורס זה.
8.
9. לאחר הקורס מוצב דב במשטרת נצרת. זמן לא רב לאחר מכן יוצא דב בשלישית לירושלים לקורס קצינים הפעם גם משפחתו עוברת אתו לירושלים.

10. בגמר קורס הקצינים התפנה תפקיד קצין משטרה במשטרת עפולה. הקצין שהיה שם עבר למפעל החשמל בנהריים ודב בא במקומו. כלי התחבורה העיקרי של השוטרים היה סוס. מספר דב: "היה לי סוס. קניתי אותו. ליתר דיוק המשטרה קנתה לי אותו והורידו לי במשכורת כל חודש לירה וחצי. כשיצאתי מהמשטרה החזירו לי את הכסף. סוס עלה 35 לירות".

11. ליד תחנת המשטרה בעפולה, 1934.
12. מרדכי מדליה, חבר של דב במשטרת עפולה, 1934.


13. 1934, דב בן אפרים (את התצלום עשה הצלם יוסף עירוני שחי בבלפוריה וסיפרתי עליו במדור זה. בין זכוכיות הצילום שלו היה גם תצלום זה אבל לא ידעתי מי השוטר. עכשיו נודע לי - נ.מ.).

14. תחנת המשטרה בעפולה עוד לא הייתה במבנה טיגרט (כפי שהיא נמצאת היום). בתצלום: הקצין דב (במכנסי רכיבה) עם השוטר משה לנגבורד.
15. ערבים מסביבות עפולה ליד משטרת עפולה, 1935.
18-16. דב בן אפרים ליד תחנת המשטרה בעפולה, 1934-5.
17.
18.
19. 1936, פורצים "המאורעות". בתצלום: הלוויה לשוטר עברי שנהרג בקרב עם פורעים ערבים.
21-20. 1937 פורעים הציתו את המתבן בקיבוץ שריד. דב עם שוטרים ליד שרידי המתבן העשנים.

21.


22. 1938, חילופי גברי במשטרת עפולה, דב עובר למשטרת טבריה והקצין ברנר בא לעפולה. תצלום עם בני המשפחות: שורה עליונה השוטר משה לנגבורד, לידו עומד הקצין ברנר,

ברוריה בן אפרים, דב בן אפרים, שושנה ברנר, חוה מלר, אמה של ברוריה, שוטר ערבי, שורה שנייה- עומדים - בנו הבכור של ברנר, לידו כורע הבלש חיים, מאחוריו מציץ יצחק בן אפרים, לידו בנו הצעיר של ברנר, ולידם כורע בלש נוסף.

 

ימים ספורים לפני יום הכיפורים של שנת 1938, יום ראשון 2 באוקטובר 1938, בסביבות השעה תשע בערב פרצה לטבריה כנופיה עם מאות פורעים, רצחו, שרפו ובזזו. הם חיפשו גם את קצין המשטרה דב בן אפרים שהיה באותה שעה בחיפה. 19 יהודים נרצחו באירוע.

 

דב מיהר לחזור לעיר, הזעיק את אנשי פלוגות הלילה של ווינגייט מעין חרוד לביצוע מרדף אחרי הפורעים. חלקם נתפסו שבעה חוסלו ביניהם ערבים מטבריה, מג'דל ושבט אל הע'וורנה ליד ראש פינה.

 

לכל הכתבות במדור טיול לעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים