שתף קטע נבחר

ההוכחה המדעית: למה הסתיו הכי טוב לאהבה

גם אם אתם מאלה ששונאים את שעון החורף כי הוא לוקח לכם שעות אור יקרות, כדאי לכם להתנחם בעובדה שעכשיו החלה בעצם העונה הכי רומנטית. מחקר חדש מגלה כי הסתיו, בניגוד לדעה הרווחת הוא דווקא העונה הטובה ביותר לאהבה ולסקס

שעון החורף רק החל וכבר כולם מחכים לסופו ולחזרת האביב והקיץ. אבל מחקר חדש שפורסם בעיתון הגרמני די ולט, מנתץ את כל המיתוסים על אהבה, יחסים וסקס וקובע כי העונה הטובה ביותר לאהבה היא דווקא הסתיו.

 

עוד כתבות על חילופי עונות ב-ynet:

 

טיל רוננברג, פרופסור לפסיכולוגיה רפואית מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן במינכן, וכרונולוג בהתמחותו חקר את השפעת המחזוריות של הטבע על ההתנהגות שלנו ועל הסממנים הפיזיולוגיים. במהלך הקריירה שלו הוא אסף נתונים סטטיסטיים מ-166 מדינות על המחזוריות העונתית והשפעתה על האנשים.

 

 

הסתיו- העונה הכי רומנטית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הסתיו- העונה הכי רומנטית(צילום: shutterstock)

 

כל המערכות בגוף מסתנכרנות עם הטבע

הוא מצא כי הגוף האנושי עובד בסינכרון מלא עם עונות השנה: כל המערכות הפיזיולוגיות של הגוף, כולל מערך לחץ הדם, המערכת החיסונית וטמפרטורת הגוף משתנות עם העונות. כך למשל, בחורף אנחנו אוכלים יותר, עולים במשקל וישנים כ-20 דקות יותר משאר העונות, בממוצע.

 

אביב אולי נחשבת לעונה הכי רומנטית, אבל מסתבר על פי הממצאים שהיא גם העונה המובילה במספר ההתאבדויות. או הקיץ, למשל, שרבים מחכים לו, על פי הנתונים, יוצר לחץ ומתח על הגוף וגורם לאנשים להיות חסרי מנוחה, נוטים להרפתקנות ולהיות מעורבים יותר בתאונות.

 

ודווקא הסתיו, שעל פי הדעה הרווחת, נחשבת לעונה של ההצטננויות ומלנכוליה, מצטיירת על פי הנתונים כעונה הכי רומנטית ומתאימה לאהבה.

 

רוננברג מצא כי ככל שמדינה רחוקה מקו המשווה, כך חילופי העונות מורגשים בה יותר. "אנחנו חברה ששואפת לאושר כל הזמן ", הוא מסביר, "בגלל זה אנחנו כמעט ולא מבינים את כוח המחזוריות בחיים. אנשים הרי הם חלק מהטבע, וחשוב שהמחזוריות תהיה חלק מאיתנו".

 

 לדבריו, הפתרון הטוב ביותר לדיכאון בסתיו הוא אהבה. "כשקר בחוץ, אנחנו מחפשים חום. אהבה של סתיו היא ללא ספק הרבה יותר איכותית מאשר אהבה של קיץ", הוא מסביר.

 

רמות ההורמונים בשיא

על פי הממצאים, בסתיו פעילות האונה הימנית הקדמית במוח שמייצגת רגשות כמו עצב, פחד, קינון, יורדת. במקביל, האיזורים במוח שמייצרים רגשות כמו רוך, חמלה, וחמימות, עובדים יותר.

 

גם רמות הורמון הדופאמין - הורמון "השמחה", גבוהות מאוד בתקופת הסתיו. במיוחד כשבני זוג מחפשים חמימות ואהבה מבני הזוג שלהם.

 

בנוסף, מצא המחקר, כי רמות ההורמון הגברי טסטוסטרון, משתנה במהלך העונות, והן מגיעות לשיאן דווקא בסתיו. זאת לפי תוצאות  שני מחקרים נפרדים, אמריקני וגרמני.

 

בנוסף, מחקרים מצאו כי בלוטות ההורמונים הנשיות פעילות יותר בסתיו. רמות גבוהות של אסטרוגן גורמות לנשים לרצות יותר סקס. ולדברי החוקרים מדובר בתוכנית של הטבע, כי תינוקות שנהרים בסתיו, נולדים בעונה בה שעות האור הן מרובות, וכך הגוף שלהם מתחיל לייצר ויטמין די שמחזק את גופם, מייד עם הלידה.

 

פחות אור - יותר אהבה

ללא ספק, הדבר הכי מהותי בעטיו אנחנו פחות את אוהבים את הסתיו הוא אובדן שעות האור. "אבל גם לכך יש את הקסם שלו", מסביר החוקר. " אם יש לך מישהו לבלות איתו את שעות החושך, הדיכאון המזדחל בגלל החושך, ידלג עליך".

 

בנוסף, הסתיו נותן את האות לפתח דיכאון עונתי, ממנו סובלות יותר נשים מאשר גברים. במהלך הסתיו והחורף שבא אחריו, אנחנו נוטים לבלות שעות רבות בבית, ממבשלים ארוחות כבדות יותר ומדברים אחד עם השני יותר. על פי הממצאים, בעונות הקרות יותר אנחנו לא רק נעשים יותר עמוקים עם עצמנו, אלא גם בבן הזוג שלנו.

 

"שיחות נפש, תחושה של "ביחד" ואהבה הם אלה שגורמים לנו להתגבר על שעות החשכה הארוכות והדיכאון שהיא עלולה לגרום", מסבירים החוקרים, "אהבה מביאה איתה גם רגשות של  נוחות ותקווה. אולי זו הסיבה שבסתיו יש פחות מקרי התאבדות מאשר בעונות אחרות.

 

כך שלכל מי שכבר בתחילת הסתיו מחכה לבוא האביב, כדאי לדעת שהזמן הטוב ביותר לאהבה הוא דווקא מה-21 בספטמבר עד ל-21 בדצמבר, בו החורף מתחיל באופן רשמי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשקר בחוץ, זה בדיוק הזמן לאהבה
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים