שתף קטע נבחר

גיבוי ללוחמת שהסתתרה: "חכמים אחרי מעשה"

חבריה של לוחמת קרקל, שהסתתרה מאחורי שיח בזמן הפיגוע בדרום, ניצבים מאחוריה. "מהירות הדיווח שלה על האירוע השפיעה על התוצאות הסופיות", אמרו חבריה לגדוד, "בלעדיה היינו במקום אחר לגמרי". בפיקוד דרום ממשיכים בתחקיר האירוע

לוחמת קרקל שהסתתרה מאחורי שיח במהלך הפיגוע בגבול הדרום בסוף השבוע קיבלה היום (ב') גיבוי מחבריה לגדוד. "אף אחד לא יכול לשפוט אותה עד שהיה מגיע למקומה או למצבה", אמר ל-ynet לוחם שמשרת לצדה. בפיקוד דרום ממשיכים לחקור את נסיבות האירוע.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

היום דווח ב"קול ישראל" כי בזמן שלוחמת אחרת, רב"ט ש', חיסלה את אחד המחבלים שהגיעו מכיוון סיני והרגו את רב-טוראי נתנאל יהלומי, הלוחמת שהייתה בג'יפ הסיור הסתתרה מאחורי גלגל ונמנעה מלהשיב אש או להסתער. לאחר מכן היא רצה לעבר שיח גדול והסתתרה מאחוריו במשך כשעה וחצי. במשך כל הזמן הזה העריכו בצבא כי היא נחטפה, ומפקדיה נזפו בה.

 

אזור הפיגוע בדרום בסוף השבוע (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אזור הפיגוע בדרום בסוף השבוע(צילום: רועי עידן)
 

לפי גרסתה של הלוחמת, היא חששה שתיחטף על-ידי המחבלים או תירה בשוגג בלוחמי התותחנים שהיו בקו האש ולכן העדיפה לתפוס מחסה. חברה לגדוד אמר ל-ynet: "כולם בוודאי חכמים אחרי מעשה. ללא העובדה שהיא הייתה אמורה להיות בג'יפ הסיור שבו שימשה כנהגת-לוחמת, ומיד לאחר הצרור הראשון דיווחה בקשר לחמ"ל הגזרתי על יריות המחבלים, היינו היום במקום אחר לגמרי".

 

מהתחקיר הראשוני עולה כי החיילת אכן הכריזה בקשר על נוהל "פטיש חם" ואף דיווחה על כך בטלפון הנייד לחפ"ק הפלוגתי. עם זאת, עולה כי היא הסתתרה מאחורי שיח בצד כביש המערכת, ונמצאה רק בהמשך כשהיא מותשת ונמצאת בסערת רגשות.

 

רב"ט ש'. ירתה לעבר המחבלים ()
רב"ט ש'. ירתה לעבר המחבלים

 

"גם אם היא חששה לחייה והעדיפה בנקודת זמן מסויימת למצוא מחסה במקום להסתער לבדה ללא חיפוי על המחבלים, זה לא מעיד דבר על תפקודה", אמרה לוחמת בגדוד, "היו מקרים דומים וחמורים יותר עם לוחמים מיחידות מובחרות ומסיירות במהלך ההיסטוריה של צה"ל שקפאו לחלוטין תחת אש וקיבלו פיק ברכיים. במקרה הזה, מהירות הדיווח שלה על האירוע השפיעה על התוצאות הסופיות, וכדאי לחכות עד שיוחלט מה שיוחלט בתחקיר הסופי".

 

ב"קול ישראל" הציגו את גרסת החיילת, שלפיה היריות החלו בזמן ששוחחה בטלפון עם אמה - ששמעה את כל האירוע. "אני אומרת לאמא 'יריות! יריות!' ומיד מדווחת בקשר על ירי. סרקתי את השטח בעיניים וחשבתי שהירי בא מכיוון התותחנים. אולי זיהו משהו. לכן לא פתחתי ישר באש. לאחר כמה שניות אני מזהה בשיא הגובה עם רעש מטורף של ירי מחבל מכוון אליי נשק כשאני 70 מטר חשופה ממנו, בנס לא נפגעת".

 

"ש', חיילת, והחמ"ל הגדודי, טוענים ששמעו צרחה שלי", אמרה הלוחמת, "כנראה שראיתי את המחבל, דפקתי צרחה, ומיד פרקתי מההאמר, תפסתי מחסה מאחורי הגלגל האחורי. טענתי את הנשק וניסיתי להעלות שוב לקשר לדווח. בעודי מנסה להגיע לקשר שנמצא בצד השני, שוב ירי מכוון לעברי. אני חוזרת למחסה מאחורי הגלגל וקולטת שאני לבד. אין לי חיפויים, אין לי עם מי להסתער, אני מסתכלת ומביטה לכל התותחנים שלא ידעו על מיקומי, ומבינה שברגע שאני פותחת באש יכול להיווצר דו-צדדי והריגה מכוח של אש צה"ל".

 

פרס מנחם את משפחת יהלומי (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
פרס מנחם את משפחת יהלומי(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר בצהריים כי "מדובר בחיילת

מצוינת שתפעלה את האירוע ונתנה דיווח ראשוני, פרקה מהרכב ומצאה נקודה והמתינה. לא נדרש ממנה להסתער כי לא הייתה בקו המגע". בתגובה הרשמית נמסר מדובר צה"ל: "לאור העובדה שהאירוע נמצא בתחקיר על-ידי המפקדים, לא נתייחס לחלקי דיווח מהאירוע שהגיעו בצורה זו או אחרת. חלקים אלו, אינם משקפים את האירוע במלואו ועושים עוול לחיילים שהשתתפו בו. לכשיסתיים התחקיר, יוסקו המסקנות הנדרשות".

 

במהלך היום, ביקר נשיא המדינה שמעון פרס בבית משפחת יהלומי וניסה לנחם את משפחת החייל ההרוג. "הכאב על האובדן שלכם הוא עצום", אמר הנשיא. "באתי אליכם, ערב יום כיפור, כדי לומר לכם בשם כל העם עד כמה אנו גאים בבניכם וכואבים את כאבכם. בנכם היה הראשון להשיב אש אל עבר המחבלים, אשר פעלו בשיטה שטנית וניצלו את האנושיות של חיילינו שהגישו מים לפליטים, כדי לרצוח ולפגוע בנו. הוא הרג את המחבל הראשון באומץ לב ובמו ידיו סיכל פיגוע גדול והציל נפשות רבות בעם ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתתרה מאחורי הגלגל וברחה לשיח
צילום: יואב זיתון
רב"ט ש'. זכתה לשבחים
מומלצים