שתף קטע נבחר

מכין את התשובה לאובמה: נתניהו חוזר לאו"ם

רה"מ הבטיח כי נאומו הערב בניו-יורק יציג את התשובה לנאום אחמדינג'אד, אך הוא ייאלץ להתמודד עם חוסר רצונו של אובמה להציב קו אדום לאיראן. ביום כיפור הוא התפלל "כל נדרי" בי-ם. "ישראל חזקה ויכולה לעמוד מול כל איום", אמר בבית הכנסת

ב-2009 הוא הניף שם את תוכניות מחנה ההשמדה אושוויץ, בשנה שעברה הוא קרא מעל הבימה המרכזית בתבל "לדבר דוגרי" והערב (יום ה') שוב ינאם ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם, בפעם השלישית בקדנציה הנוכחית שלו. נאומו, שיתרכז במרוץ האיראני לפצצה, יגיע לאחר שהנשיא האמריקני ברק אובמה לא התייחס לדרישתו להציב קווים אדומים לאיראן, ואחרי שמנהיגה של אותה מדינה - מחמוד אחמדינג'אד - השמיע את הרטוריקה המוכרת ואמר כי "ציונים לא-מתורבתים מאיימים עלינו".

 

לפני נסיעתו של נתניהו:

 

ראש הממשלה ינאם הערב באו"ם, כשמעט לפניו (ביניהם רק נציג סלובניה) יישא גם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן את נאומו השנתי בעצרת. אשתקד הנושא הפלסטיני עמד במרכז, אבל השנה מלחמת האזרחים בסוריה ובעיקר הגרעין האיראני מאפילים עליו. בערב יום כיפור התפלל נתניהו בבית כנסת חובבי ציון בירושלים, לשם גם הגיע הנשיא שמעון פרס. שליח הציבור בירך אותו, ונתניהו התייחס גם שם לאיום האיראני. "ישראל חזקה, היא יכולה לעמוד מול כל איום", אמר ראש הממשלה לפני תפילת "כל נדרי".

 

 

נתניהו במטוס, אמש ()
נתניהו במטוס, אמש
 

 

לפני המראתו לניו-יורק הלילה, פרסם נתניהו איגרת מיוחדת והתייחס לדבריו של אחמדינג'אד בנאומו בעצרת האו"ם ובראיונותיו לתקשורת האמריקנית לפני כן. "ביום כיפור קרא הצורר האיראני מול כל העולם להיעלמותנו. זהו יום שחור לאלה שבחרו להישאר באולם", ציין נתניהו.

 

"מי שרצה למחוק אותנו מהמפה - נכשל"

ראש הממשלה אמר כי נאומו יציג את התשובה לאחמדינג'אד, שאמר לפני שנאם בעצרת כי "לישראל אין שורשים בהיסטוריה, והיא תימחק". אבל למעשה, ייאלץ נתניהו בעיקר להתמודד עם נאום אובמה. הנשיא האמריקני אמנם אמר כי אין להשלים עם איראן גרעינית, אבל שוב סירב לדרישה הישראלית להציב לאייתוללות קו אדום ברור, דרישה שצפויה להופיע בפירוט בנאום נתניהו הערב.

 

ארה"ב בוחרת 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

באיגרת שפרסם ראש הממשלה הוא כתב כי "בדברים שאשא בפני נציגי האומות בעצרת הכללית של האו"ם הם ישמעו את תשובתנו. כראש ממשלת ישראל, מדינתו של העם היהודי, אני פועל בכל דרך כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. ההיסטוריה מוכיחה שמי שרצה למחוק אותנו מהמפה - נכשל במשימתו, בזמן שהעם היהודי גבר על כל המכשולים".

 

בדרך לניו-יורק: בני הזוג נתניהו עולים למטוס (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
בדרך לניו-יורק: בני הזוג נתניהו עולים למטוס(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

 
אובמה מול אחמדינג'אד. הגרעין האיראני שוב במוקד (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה מול אחמדינג'אד. הגרעין האיראני שוב במוקד(צילום: AP)
 

לדברי נתניהו, "בשאלת איראן כולנו מאוחדים במטרה למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. ביום בו אנו מתפללים להיכתב בספר החיים, ניתנה במה למשטר הרודנות באיראן שחותר בכל הזדמנות לדון אותנו למוות. בערב יום הכיפורים, הקדוש לעם היהודי, בחר הצורר האיראני לקרוא בפומבי מול פני כל העולם להיעלמותנו. זהו יום שחור לאלה שבחרו להישאר באולם ולשמוע את דברי השטנה הללו".

 

הפלסטינים שומרים על השקט

עוד קודם לנאומו של ראש הממשלה, יישא כאמור אבו מאזן את נאומו שלו. האווירה סביב נאומו של הנשיא הפלסטיני הפוכה לחלוטין מזו שהייתה ערב הנאום בשנה שעברה, אז העביר אש"ף בקשה להכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967 למועצת הביטחון של האו"ם וצירופה כחברה מלאה בארגון - בקשה שהוכתרה ככישלון. השנה שומרים הפלסטינים על איפוק ושקט תקשורתי, הן מכיוון שהם אינם מעוניינים להרים את רף הציפיות בגדה, והן בשל ההבנה כי הסוגיה שלהם אינה "מככבת" בסדר היום של הכינוס השנתי, כבשנה שעברה.

 

אבו מאזן, שעומד בראש המשלחת הפלסטינית, קיים בניו יורק פגישות עם 20 ראשי מדינות ושרי חוץ - מרביתם מאירופה וממדינות ערב. במהלך נאומו הוא צפוי להודיע רשמית על הפקדת הבקשה מהעצרת הכללית להכיר בפלסטין כמדינה שאינה חברה מן המניין באו"ם, אולם הבקשה לא תועלה להצבעה, לפחות עד לבחירות בארה"ב בחודש נובמבר. אם הפלסטינים יחליטו להעלות את הבקשה להצבעה, הם צפויים לזכות ברוב מוחלט של המדינות החברות בעצרת הכללית.

 

נביל אבו רודיינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני, אמר אתמול כי העדיפות הראשונה של הפלסטינים היא להשיג הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים. הוא הוסיף כי אבו מאזן יתייחס בנאומו בעצרת הכללית למכשולים שניצבים בפני תהליך השלום.

 

אבו מאזן מצדו התייחס בדף הפייסבוק שלו לעניין וכתב: "אנחנו נחצה את מערכת ההכרה הזאת, אנחנו מכירים את האתגרים. קיימים איומים שמושמעים כל יום נגד אש"ף, הרשות הפלסטינית ונגדי באופן אישי, שמסיתים על כך שבבקשה להכרה במדינה שלנו, אני מנהל טרור דיפלומטי ומשפטי נגד ישראל, ושאני פועל לבודד אותה בעולם. אנחנו נחושים למרות כל הלחצים להשיג הכרה במדינתנו. אני הולך בטוח בתמיכתכם המלאה בבקשה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו עם התוכניות של אושוויץ, ב-2011
צילום: AFP
שקט תקשורתי. אבו מאזן חוזר לאו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים