שתף קטע נבחר

גליל ים: אושרה תוכנית לבניית 1,075 דירות

אחרי לא מעט מאבקים אישרה הוועדה לדיור לאומי את תוכנית המגורים הגרנדיוזית בתחומי קיבוץ גליל לים ליד העיר הרצליה. 20% מהדירות ייבנו עבור זוגות צעירים זכאי משרד השיכון

הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) במחוז תל-אביב אישרה הבוקר (ה') סופית את התוכנית המפורטת הראשונה בתחומי תוכנית המתאר "גליל ים" , בקיבוץ הסמוך לעיר הרצליה. זאת לאחר שבית המשפט אסר על משרד הפנים לקדם את התוכנית בשל בקשה לצו ביניים, ואולם השבוע הסיר את הצו - והתוכנית תפורסם להתנגדויות הציבור. במסגרת התוכנית ייבנו במתחם 1,075 יחידות דיור.

 

כתבות נוספות על תוכנית הבנייה בגליל ים:

 

התוכנית משתרעת על פני שטח של 470 דונם בחלקה המזרחי של תוכנית המתאר ששטחה כ-830 דונם. 80% מקרקעות התוכנית בבעלות מינהל מקרקעי ישראל והשאר פרטיים. גבולות התוכנית הם דרך שבעת הכוכבים בצפון, הגבול בין הרצליה והמועצה האזורית חוף השרון בדרום ובמזרח ונתיבי איילון במערב. התוכנית המפורטת מצויה לאורך רחוב הרב קוק בהרצליה, בשטחים שמצפון לקיבוץ גליל ים.

 

במשרד הפנים מסבירים כי "התוכנית יוצרת רובע מגורים איכותי חדש בשטח הדרומי לשורת המגורים הקיימת לאורך רחוב הרב הקוק". במסגרת התוכנית ייבנו 1,075 יחידות דיור, מתוכן 20% לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון. הרובע ייבנה בבנייה מרקמית רוויה של תשע קומות, ויכלול גם שימושים של מסחר, מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים.

 

התוכנית אף כוללת את השלב הראשון של פיתוח פארק עירוני בהיקף כ-114 דונם, בהמשך לפארק הבאסה הממוקם צפונית למתחם. כמו כן, הורתה הוועדה להוסיף מעבר להולכי רגל ולאופניים מתחת לדרך שבעת הכוכבים וכן בניית בי עלמין שיאפשר בעתיד עד 20 אלף מקומות קבורה ומתקן התפלה. "חשיבות תוכנית זו לעיר היא בהגדלה משמעותית של מלאי המגורים לאוכלוסייה צעירה", נמסר ממשרד הפנים.

 

התוכנית נתקעה לאורך השנים

תחילת הפרשה בהשתלשלות אירועים שהחלה בשנת 1993, כאשר קיבוץ גליל ים יזם תוכנית בנייה לפארק תעשייה, מרכז תחבורתי, שטחי מסחר ומגורים על קרקעות הקיבוץ. במקביל ליוזמה זו של הקיבוץ, הפקיעה ממנו המדינה שטחי קרקע לטובת מכון טיהור שפכים של עיריית הרצליה ומחלף שבעת הכוכבים ונתיבי איילון.

 

בגלל הפקעת השטחים קודמה תוכנית הקיבוץ - אך נתקעה בשלבים מאוחרים יותר, דבר שהוביל למחלוקות משפטיות בין המינהל לקיבוץ. ב-2008 נחתם הסכם בין מינהל מקרקעי ישראל לבין הקיבוץ, שבמסגרתו התחייב הקיבוץ להעביר למינהל קרקעות חקלאיות, ובתמורה יקבל קרקעות לבנייה מתוך התוכנית.

 

התוכנית בשלמותה תכלול בנייה של 4,016 יחידות דיור, אך החלק שנכנס לתוכנית הוד"לים כולל, כאמור, 1,075 יחידות דיור. מתנגדי התוכנית טענו כי היא אינה עומדת בקריטריונים כדי להיות נידונה באישור מזורז בוד"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
קיבוץ גליל ים. בקרוב תוספת משמעותית של דירות
צילום: עמית שעל
מומלצים