שתף קטע נבחר

הנתיב של רומני: אסור להפריד בין ישראל לארה"ב

במאמר מקיף ב"וול סטריט ג'ורנל", קורא המועמד הרפובליקני לשינוי המדיניות האמריקנית במזרח התיכון. "אובמה דרדר את הקשר עם ישראל והעצים את הסיכוי לקונפליקט. עלינו לשנות אסטרטגיה - ובכך נגרום לאייתוללות מאיראן להאמין לנו"

בזמן שהוא נאלץ להתמודד עם פליטות הפה שלו, בעת שהסקרים מפנים לו עורף וכאשר אפילו במחנהו מניפים דגל לבן לפני העימותים - מיט רומני מוצא את הזמן לכתוב מאמר מקיף על המדיניות האמריקנית במזרח התיכון. בטור, שכתב לעיתון "וול סטריט ג'ורנל", תוקף המועמד הרפובליקני כצפוי את הנשיא המכהן ברק אובמה, טוען כי הוא ממעיט בחשיבות האיום האיראני קורא לשינוי מערכת היחסים עם ישראל.

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות

בכיר איראני: כולם בעולם צוחקים על נאום נתניהו

בגלל פיצוץ ביפן: חשש ממחסור עולמי בחיתולים

 

בתחילת מאמרו סוקר רומני את ההתפתחויות "המטרידות", כלשונו, במזרח התיכון: "בסוריה עשרות אלפי אזרחים חפים מפשע נטבחו. במצרים התנועה האיסלאמיסטית הגיעה לשלטון והסכם השלום עם ישראל מצוי על כף המאזניים. בלוב השגריר שלנו נרצח במתקפת טרור. המונים פשטו על שגרירויות ארצות-הברית בכל האזור במחאות אלימות. באיראן משטר האייתוללות ממשיך לפעול למען יכולת גרעינית צבאית תוך הבטחה למחוק את ישראל".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

לטענת רומני, "התפתחויות אלו אינן כפי שאובמה מתאר אותן 'מהמורות בדרך'. אלו נושאים כבדי משקל שמסכנים את ביטחוננו". המועמד הרפובליקני כותב כי במהלך כל התהפוכות הללו, "ארצות-הברית נדמית כנתונה לחסדי האירועים המתנהלים במקום כמעצבת שלהם. אם המזרח התיכון ידרדר לתוהו ובוהו, אם איראן תתקדם לעבר פריצת דרך גרעינית, או אם ביטחונה של ישראל יעמוד בסכנה, אמריקה עשויה להימשך אל תוך המערבולת".

 

"אובמה כינה את דאגות ישראל בנוגע לאיראן - רעש" (צילום: AP) (צילום: AP)
"אובמה כינה את דאגות ישראל בנוגע לאיראן - רעש"(צילום: AP)

 

במאמר ב"וול סטריט ג'ורנל", קובע רומני כי יש צורך באסטרטגיה אמריקנית חדשה במזרח התיכון. "נכשלנו בתחזוקת יסודות השפעתנו ובכך שהתרחקנו מבני בריתנו. הנשיא אובמה העצים את הסיכוי לקונפליקט ולחוסר יציבות. הוא אינו מבין שמדיניות אמריקנית חסרת נחישות יכולה לעורר תוקפנות ולעודד אי סדר. הוא מנסה להמעיט בערכם של האסונות שאירעו בשבועות האחרונים".

 

המועמד לנשיאות, שמפגר במעט בסקרים אחרי אובמה, טוען כי הנשיא המכהן "דרדר את ישראל מ'בת הברית הקרובה ביותר שלנו' במזרח התיכון, ל'אחת מבנות הברית הקרובות שלנו'. זהו מסר דיפלומטי שיתקבל באופן ברור בישראל וביריבותיה גם יחד. הוא פטר את דאגותיה של ישראל בעניין איראן כ'רעש' שהוא מעדיף 'לא להקשיב לו'. ובשעה שישראל זקוקה לאמריקה שתעמוד לצידה, הוא סירב לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

רומני מנה את הצעדים שיש לדעתו לנקוט, כדי לשקם את יכולת ההרתעה האמריקנית במזרח התיכון בכלל, ומול איראן בפרט: "כשאנחנו אומרים שיכולת גרעינית איראנית - וחוסר היציבות האזורית שהיא תוביל אליה - אינן מקובלות עלינו, חובה שנגרום לאייתוללות להאמין לנו. משמעות הדבר היא לא להפריד בין ישראל לארצות הברית. האזור יעמוד בסכנה, אלא אם נחדש את שלושת מוקדי ההשפעה שלנו: חוסננו הכלכלי, עוצמתנו הצבאית וכוחם של הערכים שלנו. זה דורש מערך מדיני שונה לחלוטין מזה שמוביל הנשיא אובמה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מיט רומני. "אובמה מסכן את ביטחוננו"
צילום: AP
הנשיא אובמה. "ממעיט בערכם של האסונות שאירעו במזה"ת"
צילום: AP
מומלצים