שתף קטע נבחר

נהרג מפקד כוח המשימה של חיזבאללה בסוריה

הישג למורדים באסד: אבו עבאס, מפקד המבצעים של ארגון הטרור השיעי בסוריה, נהרג עם כמה פעילי חיזבאללה נוספים אחרי שנקלע למארב שטמנו לו. חיזבאללה ניסה להסתיר את נסיבות מותו של בכיר הארגון, שבעבר לחם נגד ישראל

באיראן הסיוע לבשאר אסד מוביל לקרע בצמרת, אצל הגרורה שלה חיזבאללה התמיכה ברודן הסורי מובילה למוות של אחד מבכירי ארגון הטרור. בתקשורת הלבנונית דווח הבוקר (יום ג') כי מפקד כוח המשימה של חיזבאללה בסוריה, עלי חוסיין נאסיף המכונה אבו עבאס - נהרג. מחיזבאללה נמסר רק כי הוא נהרג "במהלך פעילות מבצעית".

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

הקו האדום של איראן לסוריה: שימוש בנשק כימי

שיטפון של תמונות: "עוצמה ופתאומיות מיוחדים"

 

אבו עבאס היה למעשה האחראי על כל הפעילות של חיזבאללה בסוריה, ובין תפקידיו תיאם את הקשר עם מנגנוני הביטחון והצבא של אסד. הלווייתו נערכה ככל הנראה אתמול בעיירה בעל בק שבלבנון, בהשתתפות בכירים בארגון ובהם מחמד יזבק, אחד ממנהיגיו.

 

חיזבאללה לא מסרה פרטים על נסיבות המוות. הלוויית אבו עבאס ()
חיזבאללה לא מסרה פרטים על נסיבות המוות. הלוויית אבו עבאס

   

בפצועים: איש דת בכיר

גופתו של אבו עבאס הועברה ללבנון ביום שני והוא נקבר בהלוויה צנועה בעקבות החשש של חיזבאללה כי נסיבות מותו יתגלו ויפורסמו. בארגון הטרור השיעי הסתפקו בהוצאת הודעה לקונית על מותו, ולא מסרו פרטים על האופן שבו נהרג. בלבנון נטען גם כי בפצועים איש דת בכיר, ששמו לא צוין. הוא הובהל לבית חולים בביירות.

 

נהרג מפיצוץ מטען ()
נהרג מפיצוץ מטען

 

העיתון הלבנוני "א-דיאר" דיווח כי המורדים הסורים חטפו אוטובוס של עולי רגל לבנונים לאחר שהגיע אליהם מידע לפיו בנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נמצא בתוכו בזהות מזויפת. לפי הדיווח, המסתמך על מקורות באופוזיציה הסורית וטרם אושר, רצו המורדים לחטוף את הבן כדי לדרוש מאביו התנצלות על הצהרותיו נגד האופוזיציה בסוריה. אולם, התברר כי בנו של נסראללה אינו נמצא שם.

 

במקביל דיווח העיתון כי נשיא סוריה עזב את ארמונו ועבר אל העיר חלב כדי לפקח על פעולות הצבא. לפי הדיווח הוא שהה 48 שעות בחלב. בעיתון א-שרק אל-אווסט דווח הבוקר כי המתיחות בסוריה הגיעה לעיר מוצאה של משפחת אסד, קרדאחה שבאזור לאטקיה. לפי העיתון, המתיחות נובעת מדיווחים על מותו של ראש "השביחה", מוחמד אסד, בעימות שפרץ בינו לבין משפחות עלוויות אחרות סביב נושא הישארות בשאר אסד בשלטון.

 

בנוסף דיווחו ב"א-דיאר" כי כבר שלושה ימים שלא נראה מפקד הצבא הסורי החופשי בסוריה, ריאד אל-אסעד. דברים מפיו לא צוטטו בתקשורת וגורמי מודיעין בינלאומיים מנסים לאתר את מקום הימצאו. המודיעין הרוסי שלח יחידה מיוחדת לחיפוש אחריו בתיאום עם הצבא הסורי. מקור עיראקי מסר לעיתון כי קיימות שתי אפשרויות לגבי גורלו של אל-אסעד: ייתכן כי הוא נפצע ונשבה או שנהרג בקרבות. לא נמסר אישור רשמי לדיווח, אך בעבר הבטיחה דמשק לחסל אותו בתגובה לפיצוץ שאירע במטה הביטחון הלאומי.

 

"נסראללה מגביר תמיכה באסד"

בשבוע שעבר מסרו גורמים בארצות הברית ובלבנון כי חיזבאללה שלח לסוריה יועצים צבאיים ולוחמים כדי לסייע במאבק השלטון נגד המורדים. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח כי מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, הגביר את תמיכתו באסד, לאחר הפיגוע הקטלני במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק לפני כחודשיים, שבו נהרגו ארבעה מבכירי המשטר הסורי, בהם גיסו של אסד ושר ההגנה.

 

"חיזבאללה הפך פעיל יותר בתמיכתו באסד, ואף משתתף מעשית בלחימה נגד האופוזיציה", מסר גורם בביירות, שסיפר גם כי הארגון גייס צעירים מדרום לבנון להילחם על אדמת סוריה. על פי המקור, בלבנון נערכו בתקופה האחרונה טקסי קבורה המוניים של אנשי חיזבאללה שנהרגו בקרבות ברחבי סוריה. ב"וושינגטון פוסט" נכתב עוד כי אנשי הארגון הזהירו את משפחות ההרוגים מלדבר על נסיבות מות יקיריהן.

   

הנשיא הסורי זוכה כמובן גם לתמיכה מבת בריתו החזקה ביותר, איראן. אתמול דווח ב"טיימס" הבריטי כי אותה תמיכה - בתשלום משכורות כוחות הביטחון, בנשק ובסיוע לוגיסטי - מסתכמת בלא פחות מ-10 מיליארד דולר, והובילה לקרע בצמרת האיראנית. ראש כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, הבטיח בסוף השנה שעברה למנהיג העליון, עלי חמינאי, כי יצליח "להפוך את הקערה על פיה ולמחוץ את המורדים" - אך כשל. ההסתבכות וההוצאה העצומה הובילו למתיחות בין חמינאי לסולימאן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים