שתף קטע נבחר

קרע בצמרת: איראן העבירה 10 מיליארד ד' לסוריה

הכישלון בדמשק מוביל לעימות בין המנהיג העליון חמינאי לראש כוח קודס. "סולימאני הבטיח לחמינאי כי ימחץ את המורדים, אך נכשל", אמר גורם ביטחוני מערבי לטיימס. ההוצאה העצומה של איראן בסוריה נחשפת בזמן שהמטבע האיראני הגיע לשפל

הכלכלה האיראנית מתקשה להתמודד עם הסנקציות, אבל הסיוע הכספי העצום לבשאר אסד לא נפסק - ומוביל גם לעימותים בצמרת האיראנית. בכתבה שפורסמה היום (ב') ב"טיימס" הלונדוני נחשף כי טהרן העבירה לא פחות מ-10 מיליארד דולר למלחמה במורדים באסד. גורמי מודיעין מערביים ציינו כי הכישלון להכריע את אותה מלחמת אזרחים בסוריה הביא למתיחות בין המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי, לבין קאסם סולימאני, ראש כוח קודס האיראני ב-14 השנה האחרונות.

 

איראן במוקד, כותרות אחרונות

ארדואן לרוסיה ואיראן: הפסיקו לתמוך בסוריה 

בכיר איראני: כולם בעולם צוחקים על נאום נתניהו

אחמדינג'אד: הציונים המחבלים לא ישפיעו עלינו

איראן: הורשעה עיתונאית ש"השמיצה" נינג'ות

 

עריקים ממשטרו של אסד סיפרו כי טהרן משלמת את משכורותיהם של אנשי כוחות הביטחון הסורים כבר כמה חודשים, וכן מספקת כלי נשק וסיוע לוגיסטי. ההוצאה העצומה - 10 מיליארד דולר - מתרחשת בזמן שהכלכלה האיראנית נאבקת תחת עול הסנקציות הבינלאומיות המוטלות עליה עקב תוכנית הגרעין.

  

סולימאני, ראש כוח קודס והאחראי למעשה לפעילות משמרות המהפכה מחוץ לאיראן, הוא גם האחראי על הקשר עם גרורותיה של הרפובליקה האיסלאמית במזרח התיכון - חמאס וחיזבאללה. "סולימאני הבטיח לחמינאי בסוף השנה שעברה שהוא יכול להפוך את הקערה על פיה בסוריה ולמחוץ את המורדים, אך הוא נכשל", אמר גורם ביטחוני במערב ל"טיימס".

 

למרות שאיראן ממשיכה לספק נשק, כוחות וכסף לאסד, הסטטוס קוו במלחמת האזרחים נותר בעינו - הרבה בגלל הסיוע שמקבלים מתנגדי המשטר מערב הסעודית, מטורקיה ומקטאר, בגיבוי אמריקני. במשטר האיראני יש גם מי שתוהה על המדיניות בסוריה מעוד סיבה - החשש בטהרן הוא שגם האיראנים יתמרדו נגד המשטר, בעת שהמידע על בזבוז הכספים הענק יהפוך לפומבי. 

 

תחליף לאסד: איראן בוחנת אופציות נוספות

כלפי חוץ, איראן ממשיכה להעניק תמיכה לאסד. עלי אכבר ולייאטי, יועצו של חמינאי למדיניות חוץ, טען בסוף השבוע כי הניצחון של אסד "מובטח", ומשמעו גם ניצחון לאיראן. אבל מאחורי הקלעים, טהרן כבר בוחרת אופציות נוספות. האייתוללות החלו בדיונים עם גורמי אופוזיציה, ובהם האחים המוסלמים הסורים, במטרה להשאיר לעצמם שליטה במדינה, גם אם משטר אסד ייפול. "הם צריכים זמן כדי לבנות את הבריתות הנחוצות, וכדי להבטיח שאיראן לא תסולק מסוריה לחלוטין", אמר גורם ביטחוני במפרץ הפרסי לעיתון הלונדוני.

 

הכישלון בסוריה עשוי להשפיע גם על עתידו של סולימאני. ראש כוח קודס נהנה עד כה ממוניטין של ווינר - הוא הוביל את ההתנגדות השיעית לאמריקנים בעיראק, טיפח את חיזבאללה וחמאס והפך ליקיר האליטה האולטרה-שמרנית בטהרן. הוא היה כה קרוב לחמינאי עד שיש מי שסבר שהוא עשוי לנסות ולהתמודד על תפקיד יורשו של מחמוד אחמדינג'אד כנשיא איראן בבחירות בשנה הבאה, אבל ההערכה הכללית הייתה שלא ירוץ כבר עתה לנשיאות. ההסתבכות בדמשק טרפה את הקלפים.

 

הדיווח על כך שהאיראנים העבירו לסורים לא פחות מ-10 מיליארד דולר, ועל המתיחות בין חמינאי לסולימאני, מגיע בזמן שהמטבע האיראני הגיע לשפל חדש. בפתיחת המסחר הבוקר צנח הריאל ב-9% מול הדולר והגיע לרמתו הנמוכה ביותר. דולר אחד נסחר תמורת 32,300 ריאל, לעומת 29,600 אתמול.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנהיג העליון, עלי חמינאי
צילום: MCT
ראש כוח קודס, קאסם סולימאני
מומלצים