שתף קטע נבחר

לדתל"שים בלבד: הצעת עבודה ליוצאים בשאלה

עזבתם את העולם החרדי ואתם מנסים להשתלב בעולם החילוני? מיזם של תנועת "יוצאים לשינוי" מציע ליוצאים בשאלה עבודה במלונות ומגורים (נפרדים לבנים ובנות) בשכר-דירה סביר

בסדרת הדרמה "סימני שאלה" מוצאים אלו שעוזבים את העולם החרדי מפלט בדירה המיועדת לאנשים שכמותם, המנסים להסתגל לעולם החילוני ולחברה שבה הם מרגישים זרים לגמרי. אבל רוב האנשים שעוברים את התהליך הלא-פשוט הזה אין פתרון כה נוח, או לפחות לא היה עד לאחרונה.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מיזם חדש של תנועת "יוצאים לשינוי מדיניות" מציע באופן מיוחד ליוצאים בשאלה מגורים בשכר-דירה סביר ועבודה מסודרת במלונות במרכז הארץ.

 

רות גיאת, האחראית על יוזמות רווחה בתנועת "יוצאים לשינוי מדיניות", מסבירה על היתרונות בתכנית ההשמה: "כמי שגדלה במגזר החרדי ועשתה את הדרך החוצה, הקושי של מציאת דירה ועבודה מוכר לי היטב. החבר'ה שיוצאים לא יכולים לגור בבית, כי בדרך כלל ההורים מעדיפים שהם יגורו במקום אחר, וקשה להם למצוא מדור ועבודה.

 

מתוך עמוד הפייסבוק ()
מתוך עמוד הפייסבוק

 

 

"היוזמה של תחום המלונאות עונה על שני הצרכים. בהתאם להסכם עם בעלי המלונות השונים, היוצאים בשאלה יזכו לדירה בעבור 1,000שקל בחודש, כולל ריהוט מלא. התשלום עבור שעת עבודה יהיה 23-25 שקל, כאשר נדרשות מן העובד חמש משמרות בשבוע, והתחייבות לעבוד לפחות ארבעה חודשים. תחילת ההעסקה היא מיידית, ללא תהליכי קבלה ארוכים ומסורבלים, והכול נעשה במסגרת שיתוף פעולה עם משרד התמ"ת".

 

לגיאת חשוב להדגיש כי מדובר ב"מלונות איכותיים" וכן שתנאי ההעסקה הוגנים. לדבריה, למרות שמדובר בענף שהעבודה בו קשה, בעלי המלונות משתפים פעולה בשל אינטרסים כלכליים ומתוך מחשבה שציבור היוצאים בשאלה הם אנשים בעלי מוסר עבודה גבוה.

 

בכל מקרה, יוצאים בשאלה או לא, בניגוד ל"סימני שאלה" – המגורים במסגרת המיזם הם נפרדים לגברים ולנשים. "בכל מקרה אנשים באים לעבוד קשה ולא לחגוג", מבהירה גיאת.

 

מגוון התפקידים בתחום המלונאות רחב - וכולל אפשרות עבודה כפקידי שירות, עובדי מטבח, קב"טים (לבוגרי צבא) ועוד. מי ששולט בשפה האנגלית, עשוי להשתלב בתפקיד פקיד קבלה וכן הלאה.

 

לא מתערבים ב"חזרה בשאלה"

בדף הפייסבוק של "יוצאים לשינוי מדיניות" נכתב כי התנועה קמה לאחרונה "ושמה לעצמה מטרה לשפר את מעמדם של היוצאים בשאלה - זאת באמצעות פעולה מול קובעי המדיניות במדינת ישראל". פרט להעסקה בתחום המלונאות, בדף הפייסבוק של התנועה ניתן למצוא שורה של מיזמים נוספים, כמו דאגה לחיילים בודדים שיצאו בשאלה וכן עידוד השכלה גבוהה.

 

גיאת מדיגשה: "אנחנו לא מעורבים בתהליך 'החזרה בשאלה' בשום צורה, אנו מסייעים למי שכבר בחר לצאת מן החברה הדתית ומבקש סיוע במציאת עבודה ומגורים. זו גם הסיבה שאין התמרמרות במגזר החרדי על כך, שכן ברור לכולם שאין מדובר בפרויקט שמטרתו להשפיע על חייו הדתיים של אדם.

 

"התפקיד שלי בארגון הוא להעניק ליווי צמוד, הכולל הסבר והדרכה בכל שלב של ההעסקה כדי לתת את המענה לקושי של היציאה לעולם החילוני. כל עניינו הוא ההצלחה של הפונה אלינו להשתלב בשוק העבודה... מאז הפרסום בדף הפייסבוק כבר קיבלנו פניות רבות ואנו דואגים להעסקתם של הפונים בימים הקרובים".

 

האם עיקר הפונים הם חוזרים בשאלה מן המגזר החרדי או מן המגזר הדתי לאומי?

 

"איני יודעת לענות על כך, מהסיבה הפשוטה שאני מתעניינת רק באפשרות העסקתם. כל מי שמגדיר עצמו כ'חוזר בשאלה' וצריך עזרה במציאת מקום עבודה ומגורים זוכה לסיוע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים בשאלה ומחפשים עבודה
צילום: גבי מנשה
מומלצים