שתף קטע נבחר

התמכרות לאינטרנט - הפרעה נפשית רשמית

כל היום בפייסבוק? ספר האבחונים הפסיכיאטרי DSM יגדיר במהדורתו החדשה התמכרות לאינטרנט ולטלפונים ניידים כהפרעה נפשית לכל דבר. בקריטריונים לאבחון: העדפת גלישה באינטרנט על פני קשרים חברתיים, שימוש ברשת לשיפור מצב הרוח וחוסר יכולת להיגמל

לא מסוגלים להפסיק לבדוק מה חדש דרך הסמארטפון או המחשב? מהשנה הבאה תוגדר התמכרות לאינטרנט כהפרעה נפשית לכל דבר: ההתמכרות תתווסף לספר האבחונים DSM, "התנ"ך של הפסיכיאטרים", במהדורתו החדשה שתצא לאור בעוד כמה חודשים, זאת לאחר דיונים שנערכו בוועדות פסיכיאטריות ברחבי העולם, ואשר בכולן הסכימו פה אחד כי מדובר בהפרעה.

 

ה-DSM, ספר האבחונים הפסיכיאטריים העולמיים, כולל את הקריטריונים לאבחון כלל המחלות הפסיכיאטריות וההפרעות הנפשיות הידועות. מהדורת הספר המשמשת כיום היא DSM4, ובשנת 2013 צפויה כאמור להתפרסם מהדורה חדשה, לאחר שנים רבות של דיונים ותוספות שנויות במחלוקת. 

 

בפרק ההתמכרויות תוסף כאמור "התמכרות לאינטרנט", ובהמשך היא צפויה להיות מוכרת גם כמחלה פסיכיאטרית. האבחון יכלול את אלה המכורים לסמארטפונים, למחשבי טאבלט, לפטופים ומחשבים נייחים. ההפרעה תכלול גם התמכרות למשחקי מחשב.

 

מבלים שעות מול המחשב? קראו:

  

הקריטריונים לאבחון ההתמכרות לאינטרנט יכללו בילוי זמן ממושך באינטרנט תוך ויתור על קשרים חברתיים או מטלות יומיומיות, צורך לבלות זמן ממושך כדי להגיע לדרגת סיפוק גבוהה ("היי"), אובדן עניין בעיסוקים אחרים, חוסר יכולת לחדול משימוש במחשבים ובסמארטפונים, והשימוש באינטרנט לשיפור מצב רוח ירוד או לבריחה מהמציאות.

 

הוספת האבחנה באה לאחר שנים שבהן טענו פסיכולוגים ופסיכיאטרים כי מדובר בהפרעה נפשית ההולכת וצוברת תאוצה בעולם המערבי, כיוון שהיא דומה להתמכרויות אחרות.

 

במסגרת ההפרעה מוגדרים ילדים ובני נוער כנמצאים בדרגת סיכון גבוהה להתמכרות.

 

עדויות רבות מסבירות כיצד התמכרות לאינטרנט פועלת מבחינה נוירולוגית וכיצד ניתן לטפל בה. אחד המחקרים שנערכו בתחום הראה כי הסובלים מהתמכרות לאינטרנט מדגימים שינויים בתמסורת בין תאי המוח השולטים על ריכוז, על בקרה ועל עיבוד רגשי. שינויים אלה דומים לשינויים מוחיים שנצפו אצל מכורים להירואין ולסמים אחרים.

 

מחקרים נוספים הראו כי אנשים הגולשים באינטרנט מדגימים שינויים בפעולת מערכת הדופמין במוח. מדובר במעביר עצבי (נוירוטרנסמיטור) המאפשר לחוות סיפוק ועונג.

 

מחקרים אחרים הראו כי הסובלים מהתמכרות לאינטרנט הם בעלי קולטנים מעטים יחסית באזורים שונים של המוח, או שהם סובלים מליקוי בתפקוד פעילות הדופמין.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אתם מכורים אם איבדתם עניין בעיסוקים אחרים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים