שתף קטע נבחר

החלום: לגור ליד הים. המחיר: יקר בהרבה

עונת הרחצה מסתיימת, אך הרצון להיות קרובים לים אינו פוסק. זו הסיבה שמחיר דירה מול הים גבוה משמעותית ממחיר של דירה במרכז העיר. כמה זה עולה לנו והיכן עדיף לקנות? בדקנו

רצועת חוף הים התיכון אינה גדולה במיוחד: אורך כל החופים בישראל משתרע על פני שטח של כ-190 ק"מ, כאשר כ-50 ק"מ מתוכם סגורים לציבור לטובת נמלים, תחנות כוח, תשתיות ומתקני ביטחון. כ-90 ק"מ מהם מהווים שמורות או אזורים שבהם לא מתוכננת בנייה ו-50 הק"מ הנותרים משמשים את חופי הרחצה וכן שטחים שניתן לבנות עליהם.

 

כתבות נוספות על קניית דירה בערוץ הנדל"ן :

 

במרבית המקרים רצועות החוף המתאימות לבנייה כבר מאוכלסות בפרויקטים יקרים למגורים. אך ישנן מספר ערים שעיקר הבנייה החדשה בהן מתבצעת בסמוך לחוף, כמו בחלק הדרום המערבי של בת ים, שכונת עיר הימים ומתחם נת/600 בנתניה, שכונת עין הים בחדרה ושכונות חדשות באשקלון.

 

בתל-אביב כבר אושרו תוכנית לבנייה באזור שדה התעופה שדה דב שאמור להתפנות בשנים הקרובות, לפי החלטת הממשלה. עם זאת, למרות אישור התוכניות, שעליהן דנים זה שנים לא מעטות, באחרונה הוגשו התנגדויות רבות לתוכניות הבנייה על קו החוף - שעלולות לעכב את הוצאתן לפועל.

 

דירה עם נוף לים. כדאי לנו? (צילום: אבישי זיגמן) (צילום: אבישי זיגמן)
דירה עם נוף לים. כדאי לנו?(צילום: אבישי זיגמן)

 

כמה זה עולה לנו?

אם אתם מעוניינים בדירה עם נוף לים בתל-אביב, תצטרכו לגייס הון עצמי לא מבוטל כלל. דירת ארבעה חדרים עם מרחק הליכה של עד 10 דקות לים תעלה לכם לא פחות מ-4.8 מיליון שקל. גם בבת ים ובנתניה מחירי דירות דומות כבר חוצות את רף שני מיליון השקלים.

 

"הרוכש רואה בנוף הכחלחל שווה ערך לעוד חדר", מסביר דביר גרנות, סמנכ"ל חברת בוני התיכון. לדבריו, בפרויקט SEA PARK בבת ים שבונה החברה, הרוכשים מוכנים לשלם תוספת של כ-20% לדירה כדי לקבל נוף מלא או חלקי של הים. מדובר ב-2.3-2.7 מיליון שקל לדירה. "אלה אותן דירות עם אותו מטראז' - שנמכרות במחיר שונה", הוא אומר.

 

גם נדב ליסובסקי, סמנכ"ל חברת הבנייה ב. יאיר, מספר על זינוק במחירי הדירות עם נוף לים בפרויקטים שמקדמת החברה בנתניה. בפרויקט מגדלי SKY בשכונת עיר ימים בעיר עלו המחירים ב-500 אלף שקל בממוצע - כך שדירת חמישה חדרים עולה 2.3 מיליון שקל.

 

ליסובסקי מוסיף כי דירות הצופות היישר לים יעלו 50 אלף שקל יותר בהשוואה לדירות הנמצאות במרחק הליכה ממנו. לעומת זאת, בפרויקטים של החברה במזרח נתניה עולות דירות דומות כ-1.3 מיליון שקל.

 

בערים אחרות, לעומת זאת, החלום לדירה מול הים אפשרי יותר. אשקלון מציעה דירות ארבעה חדרים קרובות לים במיליון שקל. מדובר בתוספת של יותר מ-200 אלף שקל לעומת דירה ללא קרבה לים. דירה סמוכה לים בחדרה תעלה מעט יותר ומחירה יעמוד על 1.2 מיליון שקל.

 

לדברי ראש עיריית חדרה, חיים אביטן, לעירייה יש תוכניות לפיתוח אזור צפון-מערב העיר, ובעיקר שכונת גבעת אולגה, ובאזור החוף מתוכננות להיבנות שכונות מגורים חדשות עם אלפי יחידות דיור.

 

"מי שמעוניין כיום בדירת 4-5 חדרים עם מרפסת במרחק דקות הליכה ספורות מהים ועם נוף פתוח אל הגלים, יכול לרכוש אותה בטווח מחירים של 1.2-1.4 מיליון שקל", אומר אביטן. "עם הגישה הנוחה לכביש החוף ולרכבת, מדובר בהזדמנות שככל הנראה לא תחזור על עצמה בעתיד".

 


השוואת מחירי דירות ליד הים ובתוך העיר

השוואת מחירי דירות ליד הים ובתוך העיר
עיר מחיר דירה סמוך לים* מחיר דירה בתוך העיר*
תל-אביב 4.8 3
נתניה 2.2 1.25
חיפה 1.7 1.2
בת ים 2 1.4
חדרה 1.2 0.87
אשדוד 1.7 1.2
אשקלון 1 0.77

*המחיר במיליוני שקלים

*נתונים: חברת אלפסי קונטקט

 

אז כמה זה שווה לנו?

"עליית המחירים הכללית והתפתחות שוק דירות היוקרה הפכו את חוף הים לסמל סטטוס נחשק", אומר צחי אלפסי, מנכ"ל חברת אלפסי קונטקט המתמחה במיתוג ערים. לדבריו, "נוף לים עשוי להכפיל את שווי הנכס, ודירה הממוקמת במרחק 10 דקות הליכה מהים יכולה ליהנות מפרמיה של 10%-30%".

 

לפי סקר שערך אלפסי, הפער בין דירת ארבעה חדרים בפרויקט מגורים ליד הים בתל-אביב לבין דירה בגודל דומה במרכז העיר - עומד על 1.8 מיליון שקל בממוצע. בחדרה, לעומת זאת, הפער עומד על 330 אלף שקל בממוצע בלבד.

 

אין זה מפתיע שבאזורי הביקוש בתל-אביב ובגוש דן, דירות על הים יעלו הרבה יותר מדירות על הים בפריפריה. לא בכדי התרחקו רוכשי הדירות לערים דוגמת אשקלון, חדרה, עכו ונהריה - כדי למצוא את הנוף היוקרתי במחיר סביר.

 

לדברי אלפסי, גם חברות נדל"ן רבות קיבלו החלטה אסטרטגית לרכוש קרקע בערים רחוקות מתל-אביב, ומצביע בעיקר על אשקלון כעיר שבה קיימת כיום בנייה מסיבית על קו החוף. לדבריו, עליות המחירים בשכנתה אשדוד, וכן הגישה לרכבת ישראל, הפכו אותה לעיר פופולרית מאוד בקרב רוכשי הדירות בכלל ובקרב אלה המעוניינים בנוף לים בפרט.

 

גם בלשכת שמאי המקרקעין סבורים שערכה של דירה עולה בזכות נוף לים - אף יותר ממספר החדרים שבה. "נוף פתוח לים, אפילו חלקי, מעלה ברוב הגדול של המקרים את ערך הדירה בעשרות רבות של אחוזים", אומר אוהד דנוס, יו"ר הלשכה.


פורסם לראשונה 30/10/2012 22:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוף לים מקפיץ את המחיר
צילום: איולב מדיה
מומלצים