שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   בעלי אזרחות אמריקנית? זה עלול לפגוע בכיס

   האזרחות האמריקנית שהעניקה עד כה קיצבת ילדים נדיבה וסטטוס יוקרתי, הופכת למעמסה כבדה עבור אזרח ישראלי בעל כפל אזרחות. הסיבה: שינויי חקיקת המיסוי בארה"ב. ממשל אובמה רוצה להגיע לחשבון הבנק שלכם - גם אם הוא הרחק מעבר לים

   עבור ישראלים רבים קבלת אזרחות אמריקנית, או לפחות גרין קארד, היא בגדר חלום בלתי מושג, אולם בעקבות שינויי חקיקה והחמרת אכיפה בנושאי מיסוי בארה"ב מתברר כי לאחרונה הפכה האזרחות האמריקנית של ישראלים רבים ממקור גאווה ומושא לקנאה לנטל של ממש.

    

    

   אם בעבר, משפחות שלמות, שאחד ההורים היה ממוצא אמריקני, נסעו לארה"ב להסדיר את אזרחות הילדים, כדי שיוכלו לקבל קצבאות ילדים, הרי שלאחרונה נרשמת תופעה הפוכה. מתברר, כי בשנה החולפת הגישו כמה ישראלים בקשה לוותר על אזרחותם האמריקנית כדי להימנע מ"כאב הראש", הכרוך בדיווח לרשויות המס האמריקניות.

    

   קצבאות באמריקה זה עסק יקר

   אחד הגורמים שמשך ישראלים רבים לבקש אזרחות אמריקנית היא העובדה שכל אמריקני (גם אם הוא מתגורר בישראל), שיש לו ילדים מתחת לגיל 17, יכול לקבל קצבת ילדים של עד אלף דולר לילד לשנה בכפוף לרמת ההכנסה. 

    

   אולם, בשנתיים האחרונות, החליטו הרשויות בארה"ב לשנות גישה והביאו להקשחה של ממש בתהליך, שהתנהל לפני כן בצורה כמעט אוטומטית.

    

   מעבר להקשחה הכללית במדיניות, מתברר כי גישה מחמירה ביותר אומצה כלפי אמריקנים המתגוררים בישראל, בשל ריבוי הבקשות ובעקבות כמה ניסיונות רמאות.

    

   קחו לדוגמא את משפחת לוי (השם שמור במערכת), שהוריה של אם המשפחה, הם ילידי ארה"ב. המשפחה נסעה לארה"ב במטרה להסדיר את נושא האזרחות ולקבל מספר ביטוח לאומי הנדרש לצורך קבלת קצבה.

    

   לאחר שהסדירה את הניירת וניצלה את ההזדמנות לטיול מחוף אל חוף, הגישה המשפחה בקשה לקבל קצבת ילדים עבור שלוש השנים האחרונות. מאחר ומדובר במשפחה ברוכת ילדים, שמחו בני הזוג לוי לקבל 24 אלף דולר עבור שמונת ילדיהם, שכיסו את מחירה של חופשת החלומות בצפון אמריקה והותירו עוד קצת כסף פנוי למטרות אחרות.

    

   לאחר שמשפחת לוי שכבר קיבלה את הסכום לידיה חזרה לישראל, התקבלה לפתע דרישה מרשויות המיסוי האמריקניות לקבלת הוכחות שהם אכן מטפלים בילדים, כולל אישורים על לימודים בבית ספר לכל אחד מהילדים, אישורים רפואיים ועוד, והכל, כמובן, צריך להיות מתורגם לאנגלית.

    

   כשהתברר לרשויות כי משפחת לוי קיבלה מספר ביטוח לאומי רק בשנת 2011, נדרשה המשפחה להחזיר את כל הקצבאות שקיבלו על התקופה שקדמה לכך. וכך ביום בהיר אחד, נתבקשה המשפחה להחזיר אלפי דולרים בתוספת קנס וריבית, כשהכספים שקיבלו מהאמריקנים כבר נבלעו מזמן בשלל ההוצאות. האמריקנים הקשוחים הבהירו לבני הזוג המבולבלים כי במידה והכסף לא יוחזר בזמן תוגש נגדם תביעה.

    

   "בשנים האחרונות, גילו הרשויות בארה"ב שנושא קצבאות הילדים פרוץ ולכן הוחמרה במידה רבה האכיפה והענישה," מספר עו"ד דייב וולף, ממשרד עו"ד הכהן וולף בירושלים, המתמחה במיסוי אמריקני. "היום כבר לא מספיק להביא תעודת זהות עם רישום הילדים כדי לקבל את הקצבה, אלא צריך להגיש שלל אישורים, כולל פירוט הוצאות שמוציאים על הילדים.

    

   "לצערי נתקלתי לאחרונה בכמה מקרים שבהם בסופו של דבר המשפחה שציפתה להכנסה צדדית נוספת מקצבת ילדים אמריקנית, מצאה עצמה מוציאה סכומים גבוהים בהרבה על הוצאות משפטיות וקנסות."

    

   מתעניינים בחשבון הבנק שלך בישראל

   החמרת האכיפה בנושא הקצבאות הינה רק נדבך אחד בתהליך שינוי מקיף, שישפיע על ישראלים רבים המחזיקים באזרחות אמריקנית. במסגרת הליכי החקיקה והקשחת חוקי המס של ממשל אובמה, יורחב בתחילת שנת 2013 דרמטית החוק האמריקני לאכיפת מסים בחשבונות זרים.

    

   לפי החוק האמריקני, כל אזרח ארה"ב ובכלל זה מי שיש לו דרכון אמריקני ומי שנולד בארה"ב, או מי שמחזיק בגרין קארד (כולל תושבי ישראל שאינם מתגוררים בארה"ב), חייב במס ובדיווח לרשויות המס בארה"ב, לרבות דיווח על חשבונות הבנק מחוץ לארה"ב, (טופס FBAR) כולל: חסכונות, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, קופת גמל ועוד.

    

   מי שחייב בדיווח לרשויות המס בארצות הברית ולא עושה זאת, מסתכן בהעמדה לדין פלילי ובתשלום המס לרבות קנסות דרקונים, אשר עשויים להגיע ליותר מ-50% מהסכום המופקד בחשבון הבנק כל שנה ולפתיחת הליכים פליליים.

    

   בעקבות הרחבת החוק (FATCA) כל גורם מחוץ לארצות הברית צריך לדווח על לקוחותיו האמריקנים החל משנת 2014 ומי שלא עושה כן צפוי לסנקציות. כך לדוגמא, בנק ישראלי, שלא ידווח לשלטונות האמריקנים על הלקוחות האמריקנים, יחויב במס במקור בגובה 30% על תשלומים שיקבלו לקוחותיו מארצות הברית, גם אלו המדווחים כחוק.

    

   כדי ליישם את הדרישות, יצטרכו המוסדות הפיננסיים, שאינם אמריקנים לחתום על הסכם עם רשות המיסים האמריקאית שבמסגרתו יתחייבו לזהות את מחזיקי החשבונות ולדווח מידי שנה אודות בעלי חשבונות אזרחי ארה"ב. מתברר, כי למרות שהחוק טרם הוחל, מספר בנקים ישראלים כבר החלו לחייב את לקוחותיהם לחתום על טפסים.

    

   "לאחרונה נפגשתי עם לקוח ישראלי, המתגורר בארצות הברית שנים רבות," מספר עו"ד וולף. "הלקוח, המחזיק בנכסים בשווי 20 מיליון דולר בבנק ישראלי, קיבל הודעה שהוא נדרש למלא טופס מידע אישי (W9) עבור הרשויות האמריקניות או שחשבונו יוקפא. הוא הגיע לסניף בארץ והפקידה אמרה לו שהמנהל לא יוכל לדבר אתו לפני שיחתום על הטופס. הלקוח לא ידע מה לעשות. מצד אחד, אם הוא חותם, הכל מדווח לארה"ב והוא יידרש לספק הסברים על מקור הכסף ומדוע לא דיווח עליו עד היום. מצד שני, אם הוא לא חותם החשבון שלו מוקפא מיידית."

    

   החקיקה האמריקנית נוגעת לא רק לבעלי החשבון, אלא לכל בעלי זכות החתימה בחשבון. כך למשל, אם הורה יליד ארה"ב מחזיק בזכות חתימה בחשבון של ילדיו, הוא יהיה חייב מעכשיו לדווח גם עליהם כל שנה.

    

   "בפסח שעבר הבנקים הישראלים התחילו לטפל בבעלי חשבונות של כמיליון דולר ובשנה זו בחשבונות בשווי של עשרות אלפי דולרים," מספר עו"ד וולף. "עד סוף 2012 או שהבנק ידווח, או שתחדל להיות לקוח שלו. הדבר יוצר בעיה רצינית עבור ישראלים שבתעודת הזהות שלהם מצוין שהם ילידי ארה"ב, או ישראלים החיים באמריקה, עובדים שם ומחזיקים בחשבונות בנק בארץ".

    

   סדקים בחלום. לוותר על האזרחות?

   למרות ההקשחה במדיניות האמריקנית, ישראלים המחזיקים באזרחות אמריקנית או חייבים בדיווח בארה"ב, לא צריכים להיבהל, אם הם לא מעורבים בפעילות בלתי חוקית. הרשויות האמריקניות עצמן הבינו כי אזרחים רבים לא דיווחו עד היום בגלל חוסר מודעות ויצאו לאחרונה ביוזמה חדשה המיועדת לאזרחים אמריקנים המתגוררים מחוץ לגבולות ארה"ב.

    

   היוזמה מאפשרת לאזרחים, שחבות המס שלהם אינה גבוהה מאד, להתחיל לדווח בלי לשלם קנסות על היעדר הדיווח בעבר. פעילות הדיווח מתבצעת לרוב באמצעות רואי חשבון.

    

   במקרים של חבות מס גבוהה, ישראלים המתגוררים בארה"ב או כאלו שמילאו בעבר דוחות לא מדויקים, נכון יהיה לקבל יעוץ משפטי בכדי להסדיר את הנושא על הצד הטוב ביותר.

    

   האם כדאי לוותר על האזרחות האמריקנית? "המציאות היא שכנראה מבחינת מסים לא כדאי להיות אמריקני", אומר וולף, לדבריו, למרות שאצל שכירים יש פחות בעיה, עדיין אפשר "להיתקל" ברשויות המס בארה"ב בנושא מיסוי של חסכונות פנסיוניים או מס ירושה.

    

   בשנה שעברה ויתרו כ-1,800 איש בכל רחבי העולם על אזרחותם האמריקנית והערכה היא שהמספרים הללו יעלו. ואולם ההחלטה לוותר אינה פשוטה. מה לעשות, בעיני ישראלים רבים לאזרחות זרה יש יתרון, חלק מאותם אנשים ששוקלים לוותר על האזרחות האמריקנית, עושים כעת מאמצים להתחקות אחר "שורשיהם האירופים" כדי לא להישאר ב"ידיים ריקות" ולזכות בדרכון אלטרנטיבי. לשיטתם, אי אפשר לוותר על "ניחוח זר".

   פורסם לראשונה 06/10/2012 17:15

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   דרכון אמריקני? כבר לא אטרקציה
   צילום: shutterstock
   צילום: משרד עו"ד הכהן-וולף
   עו"ד דייב וולף
   צילום: משרד עו"ד הכהן-וולף
   מומלצים