שתף קטע נבחר

גברתי הגבאית: ממצאים נדירים מלפני השואה

פעמונים, כתר לספר תורה, גביעים ועוד עשרות תשמישי קדושה יקרי ערך ששרדו את השואה, מלמדים על מעמדן הייחודי ויוצא הדופן של נשות קהילת אלספלד שבגרמניה. "הנשים דאגו לתשמישי הקדושה, ואף גייסו את עיקר התרומות לבית הכנסת"

מי אמר שהפמיניזם הדתי נולד רק בשנים האחרונות? אוסף תשמישי קדושה יהודיים מבית כנסת בגרמניה של תקופת השואה, שנשתמרו והגיעו לאחרונה לישראל - חושף מעורבות יוצאת דופן של נשים ונערות בחיי הקהילה, עד כדי הנצחת שמן על גבי כלי קודש – דבר יוצא דופן בבתי הכנסת האורתודוכסים של הימים ההם.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בחודשים האחרונים התקבלו במכון "שם עולם" שבכפר הרא"ה עשרות פריטים חדשים, שמקורם בבית הכנסת הקטן בעיירה אלספלד בגרמניה. הערך המוסף - מלבד התרומה להנצחת השואה - הוא בעדותם על מעמדן של הנשים בקהילה היהודית המקומית.

 

צילום: מכון

 

 

במכון "שם עולם" - ארכיון ענק, המנציח את החיים היהודיים בימי מלחמת העולם השנייה - גילו כי הנשים היו בדמויות דומיננטיות ביותר בבית הכנסת. על רוב תשמישי הקדושה - וכן על פרוכת ארון הקודש - מופיעה החותמת "נשות ונערות הקהילה". הרב אברהם קריגר, מנהל המכון, אומר כי "מדובר במאפיין ייחודי המצביע על כך שהמין הנשי בקהילה, לקחו לעצמן את הנושא, ואף גייסו את עיקר התרומות לבית הכנסת".

 

"הנשים גייסו את עיקר התרומות לבית הכנסת"  (צילום: מכון "שם עולם") (צילום: מכון
"הנשים גייסו את עיקר התרומות לבית הכנסת" (צילום: מכון "שם עולם")

 

הפריטים ההיסטוריים - פעמונים, כתר לספר תורה, גביעים לקידוש, טס לספר תורה, פרוכת ועוד - נמצאו לאחר המלחמה על ידי שניים מחברי הקהילה, שחזרו לבית הכנסת ומצאו אותו בשלמותו. אחד מהם אסף את תשמישי הקדושה לביתו, ולאחרונה – עשרות שנים אחרי – העביר אותם, יחד עם סיפורה של הקהילה, למכון השואה שבכפר הרא"ה. הרב קריגר מסביר כי אלה שרדו, ככל הנראה, בגלל נטיית הגרמנים להתנכל למוסדות יהודיים גדולים יותר, ו"לזנוח" את הקטנים.

 

שניים מחברי הקהילה חזרו לבית הכנסת, ומצאו אותו בשלמותו  (צילום: מכון "שם עולם") (צילום: מכון
שניים מחברי הקהילה חזרו לבית הכנסת, ומצאו אותו בשלמותו (צילום: מכון "שם עולם")

 

"שם עולם" הוקם בשנת 1996 במטרה לחשוף ולנתח סוגיות רוח, אמונה והתמודדות של היחיד והקהילה בשואה,

נוכח המבחנים וההתנסויות הגורליות שבהם עמדו - ה"מאבק" בין שמירת צלם האנוש למאמצי ההישרדות. ב-16 שנות קיומו אגר כ-800 אלף מוצגים ומסמכים, והוגדר על ידי ועידת הארכיונים בניו-יורק כמכון הגדול בעולם בנושא זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מכון "שם עולם"
"יד" לספר תורה
צילום: מכון "שם עולם"
צילום: מכון "שם עולם"
הפריטים הועברו עם סיפורה של הקהילה
צילום: מכון "שם עולם"
מומלצים