שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבולוציה של הגיבורים, פרק 6: השופט דראד

  השופט ג'וזף דראד הוא אולי גיבור על מתוצרת בריטניה, אבל פועל באמריקה העתידנית והטוטליטרית. סיפורו של איש החוק הנחוש ששירת את הממסד על הנייר וגם על המסך, בגילומם של סילבסטר סטאלון ולאחרונה קארל אורבן

  כשאנחנו מדברים על גיבורי על, חוברות הקומיקס ששורבטו בדמותם והסרטים שנוצרו בהשראתם, עולים בראשינו באופן טבעי נציגיה של ארצות הברית בתרבות הפופולרית: ספיידרמן מהעיר הגדולה ניו יורק, סופרמן מעיירת השדה בקנזס וכמובן קפטן אמריקה עם הפסים והכוכבים של כוווולם. אבל ז'אנר גיבורי העל אינו שמור באופן בלעדי לאמריקנים, ולאכסניות של מארוול ו-DC קומיקס. ולראייה, קבלו את השופט דראד - גיבור על בריטי, שצץ מחדש בגילומו הקולנועי של קארל אורבן.

   

  סופר-מארקט של סופר-הירוז: האבולוציה של הגיבורים ב-ynet

    

  היסטוריה על הנייר

  בעצם להצהיר על השופט ג'וזף דראד כגיבור על בריטי, זה מהלך בעייתי. העולם העתידני הדמיוני בו הוא פועל, הוא יבשת אמריקה הגוועת שאחרי האפוקליפסה הגרעינית - שנת 2130. עם זאת, הכוחות היצירתיים שהביאו לעיצובו ולגיבושו של הדמות הם ג'ון ואגנר האנגלי והמאייר הספרדי קרלוס אסקוארה, שעבדו תחת הוצאת IPC Media הלונדונית והעורך פאט מילס. למרות סכסוכים פנימיים בין היוצרים וצירופם של הכותב פיטר האריס והמאייר מייק מקמאהון, נולד גיבור בלידה כואבת אך מוצלחת.

   

  גיליון 2 של סדרת "2000AD". שופט חדש מונה ()
  גיליון 2 של סדרת "2000AD". שופט חדש מונה

   

  הוועדה למינוי שופטים של IPC Media עשתה לציבור הכרות עם דראד ב-5 במרס 1977 מעל דפי החוברת השניה בסדרת הקומיקס "2000AD". הם הרחיקו במבטם 153 שנים קדימה, אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי, אל החוף המזרחי של ארצות הברית הנגוע ברדיואקטיביות, שחיתות ופשע. מה יש לבריטים לחפש שם? אולי היתה זו דרכם להזהיר את האחות הצעירה והעצומה מהעתיד הצפוי לה תחת שלטון טוטליטרי, בו החוק והסדר נכפים ביד קשה. אמריקה החופשית? אין דבר כזה.

   

   

  השופט דראד על רקע מגה סיטי 1. מתוך הקומיקס ()
  השופט דראד על רקע מגה סיטי 1. מתוך הקומיקס

   

  ויתכן שהממלכה המאוחדת פשוט לא גדולה מספיק כדי להוות זירת התרחשות עתידית לעולם בו חי דראד. בכל זאת, מגה סיטי 1 - עיר הענק העתידנית שמונה לא פחות מ-800 מיליון איש - נראית גדולה על האי הבריטי. איכשהו, גם התרבות העבריינית השלטת במטרופולין העצום והרקוב הזה, איכשהו לא משתלב עם הנימוס האנגלו-סקסי. נימוס ועידון אינן תכונות שאפשר לייחס גם לדראד עצמו.

   

  בפרק הראשון "Judge Whitney", נפרש בפנינו עולמם של השופטים - בעקבות התגברות מפלס הפשע והאלימות לרמות בלתי נסבלות בערי הענק של אמריקה, מוקמת רשות משודרגת של שמירת החוק. היא מאפשרת קיצור הליכים במלחמה בפשיעה עם מתן סמכויות של נרחבות לשליחיה: לכידת העבריינים, שיפוט מהיר על המקום וביצוע גזר דין מיד אחריו. דראד מובא בפנינו כמוצג מספר 1: שיבוט של השופט הראשון ג'וליוס פארגו. מוצג מספר 2 הוא התאום הגנטי שלו, ריקו.

   

  השופט דראד מככב על שער חוברת "2000AD" מפברואר, 1980 ()
  השופט דראד מככב על שער חוברת "2000AD" מפברואר, 1980

   

  ריקו יסטה בהמשך מדרך הישר ויהפוך לאויבו של דראד, אולם בפרק הראשון גיבורנו הצעיר עורך מצוד אחרי וויטני לוגן - רוצח שופטים סדרתי. הוא מצליח ללכוד אותו, ולהביאו לעונש מאסר ב"אי השטן" - מתקן הכליאה השמור ביותר במגה סיטי 1. זו כמובן טעות בשיקול הדעת, שכן וויטני יצליח כצפוי לברוח ולעשות לדראד הרבה צרות לאורך הקריירה. בדיעבד היה עדיף לו היה גוזר עליו עונש מוות - כיאה למשטר הפשיסטי חסר הסובלנות אותו הוא משרת מתוך אמונה אדוקה.

   

  אז מיהו השופט דראד?

  דראד עוצב בהשראת גיבור סרטי "הארי המזוהם" - איש חוק שחורג ממגבלות החוק הליברלי המתיפייף, ויוצא למלחמת חורמה בפושעי עירו. בכך דראד לא שונה בהרבה מהטיפוס המוכר של גיבורי העל מהזן של באטמן וספיידרמן, אשר צופים מהצד בעוולות הנוראיות שמתאפשרות בחברה דמוקרטיה מודרנית ובאוזלת היד של זרועות החוק, ומחליטים לפעול בעצמם. כבודדים הם יכולים להרשות לעצמם מה שהרשויות המסורסות לא יכולות: לפעול באופן נחוש נגד העבריינים. סוג של אקטיביזם שיפוטי.

   

  מתוך המגזין

   

   

  בניגוד למקביליו האמריקנים, דראד אינו מתנגש עם רשויות החוק, אלא פועל תחת חסותם: דמוקרטיה אינה דרה בסביבה הטבעית שלו, זכויות האזרח נמחקו מהזיכרון הקולקטיבי, ומושג החופש הוא בסך הכל משאלת לב של אלו שמצויים מאחורי סורג ובריח. תפקידם של השופטים הוא לכפות את החוק הנוקשה על האוכלוסיה - כאקט של אין ברירה לכאורה. אין פה עניין של ניגוד עניינים או התנגשות מצפונית בין דראד ושאר השופטים לחוק. הרי הם החוק.

   

  נוהל מעצר חשוד - דראד סטייל. מתוך הקומיקס ()
  נוהל מעצר חשוד - דראד סטייל. מתוך הקומיקס

   

  כך המשפט "אני הוא החוק" ("I am the law") הפך לשורת המחץ של דראד - וזה די מצמרר כשחושבים על כך שאותו גיבור נערץ הוא בעצם כלב שמירה פשיסטי. אבל היי, לפחות הוא נובח לפני שהוא נושך. זה לא מעט, שכן שמו נישא לפניו, והנביחות שלו הן גורם הרתעתי בפני עצמן: הוא ידוע בכל העיר כתקיף, נחוש ומקצועי יותר מכל יתר שופטי העיר.

   

  איך הוא עושה זאת? כמו כל השופטים, גם דראד מצויד ב"Lawgiver" - אקדח מיוחד שמותאם לטביעת הדי.אן.איי של בעליו ונשמע לקולו. כלי הנשק הקטלני הרב תכליתי הזה יורה קליעים, פגזים, מסמרים וכל תחמושת אחרת שתעלו בראשם. בנוסף הוא מתנייע באמצעות אופנוע מדגם "“Lawmaster" שנשמע גם הוא לקול בעליו ומלבד היותו מגניב למראה, יעיל גם במרדפים ופיזור הפגנות. עליונותו של דראד נובעת מהתעוזה, הנחישות והמיומנות שלו. אין לו כוחות על מלבד אלה.

   

  שופט עם אקדח גדול. מתוך הסרט "השופט דראד" ()
  שופט עם אקדח גדול. מתוך הסרט "השופט דראד"

   

  בעצם, אולי כן יש ברשותו מעלה אחת גדולה: לאחר שעיניו נעקרו, הושתלו במקומן חיישנים משוכללים שמגבירים משמעותית את חוש הראייה שלו. אי לכך, הוא יכול לפשוט את מדיו, אפוד המגן, ותג השופט שלו, אך לעולם אינו מסיר את הקסדה שמכסה את פניו. בלעדיה הוא אינו יכול לראות.

   

  מי נגד מי?

  כשופט המעוטר ביותר במגה סיטי 1, הוא כמובן צובר לעצמו הרבה מאוד אויבים - עבריינים קטנים או גם מאפיונרים גדולים, ולעיתים גם שופטים מושחתים. כנראה שהנמסיס המורכב ביותר שלו הוא אחיו ריקו דראד, שיצא מכלל שליטה או שפיטה. חבר "השופטים האפלים" נאבקים בו בצוותא, וכך גם משפחת אנג'ל - משפחת פשע בלתי נלאית. בסדרת "Robot Wars" הוא נאבק ברובוטים סוררים ובראשם Call-Me-Kenneth. עוד ועוד, הוא גם ירוויח לעצמו אויבים חיזרים מכוכבים אחרים.

   

  אויבת הציבור, אמריקה ג'ארה. אקטיביסטים הביתה! ()
  אויבת הציבור, אמריקה ג'ארה. אקטיביסטים הביתה!

   

  לדראד יש נטיה לשתף פעולות עם נשים במדים, כמו השופטות הרשי (לימים המפכ"לית) ואנדרסון, אבל יש לו גם אויבות מהמין היפה כמו הזונה האכזרית מא-מא שהקימה לעצמה קרטל סמים, ורוצחת השופטים ארמון גיל. יריבה מעניינת יותר היא אמריקה ג'ורה - פעילת זכויות אדם שמורדת במשטר. לוחמת חופש? דראד נלחם בה מלחמת חורמה. אקטיביסטים? כמו בישראל, גם במגה סיטי 1 לא אוהבים אותם.

   

  מהדף אל המסך

  זוכרים שאמרנו לכם שדראד לעולם לא מסיר את הקסדה? ובכן, "לעולם" הפך למושג יחסי בסרט "השופט" מ-1995 - ייצוג ראשון של הגיבור הבריטי על המסך. מדובר בחריגה משמעותית מהדמות המוכרת, אבל לבמאי דני קנון היה תירוץ: הרי אי אפשר לעשות את הסרט בלי להראות את פני סילבסטר סטאלון שגילם את דראד, עם ובלי הקסדה, כשהוא לבוש חליפה בעיצובו של ג'יאני ורסאצ'ה.  

   

  סילבסטר סטאלון כשופט דראד. ורסאצ'ה תפר חליפה ()
  סילבסטר סטאלון כשופט דראד. ורסאצ'ה תפר חליפה

   

  עלילת הסרט מלווה את דראד שהופלל על ידי ריקו (ארמנד אסנטה) ששוחרר מהכלא כחלק מניסיון הפיכה שמתכנן השופט גריפין (יורגן פרושנאו) נגד יו"ר חבר השופטים פארגו (מקס פון סידוב). דראד מוצא עצמו מואשם ברצח ונלחם על חפותו ונגד אויבי הדמוקרטיה - כלומר אויבי הדיקטטור הנאור פארגו. השופטת הרשי הצעירה והמצודדת (דיאן ליין) והעבריין הקטן פרגי (רובי שניידר) עוזרים לו לנחול הצלחה כמובן, אבל לא עזרו לסרט להתרומם.

   

  סטאלון עם ובלי המסיכה. הטריילר של "השופט דראד" מ-1995

   

  "השופט דראד", שהופק בעלות של כ-90 מיליון דולר, היה אכזבה גדולה למעריצי הדמות ויוצריה (ואגנר טען שאין לזה שום קשר לסיפור המקורי), ולא הצליח במיוחד בקופות עם הכנסות של 113.5 מיליון דולר. סטאלון אף זכה בפרס הראזי על משחקו הגרוע. אם היה תכנון לסרט המשך הוא נגנז, אך דראד קם לתחייה השנה עם "השופט דראד" בכיכובם של אורבן בתפקיד הראשי, אוליביה ת'ירלבי כעזר כנגדו, ולנה הידי כמא-מא.

   

  לפרויקט החדש, שהופק כקו-פרודוקציה בריטית-דרום אפריקנית הפעם, גוייס התסריטאי אלכס גארלנד שהקפיד לשמור על קשר עם סיפור הרקע - כך שהוא אלים יותר, ומחניף פחות לקהל. הבמאי פיט טרוויס הצטרף להפקה ובהכוונתו עוצב העולם המדכא של מגה סיטי 1 על גורדי השחקים המאיימים והמלוכלכים שלה, וגם על צילומו מזוויות שונות ומשונות.

   

  מתוך "השופט דראד". אקשן בתלת ממד ()
  מתוך "השופט דראד". אקשן בתלת ממד

   

  הסיפור מלווה את דראד ואנדרסון שנלכדים בבניין שבשליטת מא-מא ונאבקים על חייהם. בסרט זה, ת'ירלבי נחשפת במערומיה לפרקים. ואורבן? הוא אפילו את פניו לא מגלה. לא, לא הפעם. עכשיו צריך להמתין ולראות אם הוא יחזור למסך הגדול, שכן למרות הציפיות הגדולות והביקורות המפרגנות הסרט כשל בקופות בארצות הברית עם הכנסות של כ-30 מיליון דולר עד כה (ביחס להשקעה של 45 מיליון דולר).

   

  קארל אורבן ואוליביה ת'ירלבי. כבוד השופטים ()
  קארל אורבן ואוליביה ת'ירלבי. כבוד השופטים

   

  גארלנד תכנן סיקוול בהשתתפות "השופטים האפלים", אבל ספק אם זה יקרה. אחרי שני כישלונות קופתיים, ספק אם מישהו ייקח על עצמו להמשיך את המסורת. בטח לא כשבשנה הבאה חוזר לאקרנים רובוקופ. תודו שהדמיון בין שני השוטרים העתידיים והמשודרגים במסכה מחשיד. אבל לטובת שמם הטוב של אנשי החוק, נמנע מלחרוץ את דינם.

   

  דבר המומחה: יניב שמעוני

  השופט דראד עשה לאמריקה... אמריקה! הוא פשוט הגדיל הכל, ולא בשקל. היוצרים של דראד הפכו את החלום האמריקני לסיוט, וסמלי האמריקנה נמתחו לגדלים גרוטסקיים. הערים ענקיות ומונות מאות מיליונים, מגדלי הדירות מתנוססים לגבהים ומאוכלסים בעשרות אלפים, התנועה זוחלת, והפשע חוגג בענק - מה שהופך את העיר מגה סיטי 1 לגיבורה בזכות עצמה. כדי להחזיק את כל העסק נמסר השלטון לכת של שופטים השולטים בערים.

   

  השופט דראד. יניב שמעוני בשירות "2000AD" (איור: יניב שמעוני) (איור: יניב שמעוני)
  השופט דראד. יניב שמעוני בשירות "2000AD"(איור: יניב שמעוני)

   

  השופטים לבושים בגדי עור שחורים, נשר ענק על כתפם ותג גדול מתנוסס על החזה כמו כוכב של שריף מהמערב הפרוע. השופטים רכובים על אופנועי ענק המזכירים עוד סמל אמריקני - הארלי דיווידסון. הם מהווים כח שיטור, שופטים, חבר מושבעים, ומוציאים לפועל. גזרי הדין קשים, וגזר דין מוות מוטל לא אחת ומבוצע במהירות. יעילות אמריקנית במיטבה - אמריקה היא עכשיו, כלומר בעתיד, דיקטטורה פשיסטית.

   

  השופט דראד אינו גיבור על, אלא איש חוק המשליט אותו באלימות. שליח כת שלטת האוכפת אדיאולוגיה. כל סטיה נמדדת, כל פשע נרשם. דראד הוא החוק שנמצא ברחובות כמו סרגל מתכת עם שוליים חדים. הוא פועל בצורה קרה וללא משוא פנים. לכן דראד מצוייר תמיד כשקסדתו על ראשו, מגלה רק סנטר מרובע. זאת מכיוון שלחוק אין פנים ודראד, כמו שהוא אומר, הוא החוק.

   

  • יניב שמעוני הוא יוצר ישראלי שנמנה על צוות מאיירי הקומיקס של השופט דראד בסדרת "2000AD"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קארל אורבן. השופט דראד גרסת 2012
  סילבסטר סטאלון. השופט דראד גרסת 1995
  לאתר ההטבות
  מומלצים