שתף קטע נבחר

צילום: AP

אחמדינג'אד משנה כיוון: יכול להיות שנותקף

נשיא איראן סטה מהקו הרשמי המוכר עד כה. כשנשאל על תקיפה ישראלית הצהיר כי "אי אפשר להתעלם מהאפשרות הזו". ובכל זאת, הוא הבטיח: "זו תהיה התאבדות. תגובתה של איראן תהיה מוחצת". בינתיים, טהרן ספגה מכה נוספת כשחברת הספנות הגדולה בעולם הפסיקה את כל המשלוחים לאיראן

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר היום (ג') כי "אי אפשר להתעלם מהאפשרות של תקיפה באיראן", התבטאות שמהווה שינוי מהקו הרשמי של טהרן ולפיו איומיה של ישראל לתקוף את מתקני הגרעין הם חסרי בסיס. בינתיים, טהרן ספגה מכה נוספת כשחברת המשלוחים הגדולה בעולם הודיעה על הפסקת כל המשלוחים לרפובליקה האיסלאמית.

 

 

גרעין בכותרות - כתבות נוספות

 

בראיון ששודר בערוץ טלוויזיה בינלאומי בפרסית לתושבי יבשת אמריקה אמר הנשיא האיראני כי "כמובן שלא ניתן להתעלם מהאפשרות של תקיפה באיראן, אבל ניתן לומר שתגובתה של איראן לכל תקיפה תהיה מוחצת". הוא הדגיש כי האיראנים מעולם לא פתחו במלחמה ולא יעשו כן, "אך תמיד הגנו על אדמתם".

 

הדברים פורסמו בהודעה באתר האינטרנט של אחמדינג'אד. בהתייחסו לאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין באיראן ציין הנשיא האיראני, שאמור לסיים את הקדנציה האחרונה שלו ביוני 2013, כי "כל האנשים הרציונליים בעולם יודעים שזו תהיה התאבדות" מצדה של ישראל.

 

נאום הקו האדום של נתניהו. מה הבינו בטהרן? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נאום הקו האדום של נתניהו. מה הבינו בטהרן?(צילום: רויטרס)

 

נושאת מטוסים אמריקנית במצר הורמוז (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נושאת מטוסים אמריקנית במצר הורמוז(צילום: EPA)

 

אחמדינג'אד אמר שההתפתחויות מתרחשות ולא ניתן לומר היום באופן חד משמעי מה יקרה בעתיד. "מה שוודאי הוא שעלינו לעבור את התקופה הסוערת והקולנית הזו".

 

בתוך כך, סוכננות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי חברת הספנות הגדולה בעולם, "מארסק ליין" הדנית, הודיעה כי הפסיקה את כל המשלוחים שלה לאיראן כחלק מהסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית. "אנו מעדיפים לקיים כמה שפחות עסקים עם איראן כדי לא לפגוע באפשרויות העסקיות שלנו עם מדינות המערב ובייחוד ארצות הברית", נמסר בהודעת החברה.

 

איראן מציעה פשרה: נעשיר אורניום בחו"ל

סימנים אפשריים לשינוי גישה בממשל בטהרן ניתן למצוא גם בדברים שאמר שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, בראיון למגזין הגרמני "דר שפיגל", לפיהם אם תהיה הכרה בזכות של איראן להעשיר אורניום, אז היא תהיה מוכנה להתפשר ולהגביל את עצמה ברמת ההעשרה.

 

הממשל בוושינגטון רומז לאחרונה בצורה די ברורה כי הנשיא אובמה ועוזריו שוקלים תקיפה נקודתית של כמה מתקני גרעין איראניים עוד לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב שייערכו ב-6 בנובמבר. מאמר ברוח זו התפרסם אתמול (יום ב') בירחון Foreign Policy שנחשב מהימן ובעל מקורות טובים בממשל. במקביל, נשמעות התבטאויות דומות מפי מקורבים לממשל האמריקני ולפנטגון המסיירים במזרח התיכון.

 

לפי המסרים שמעבירים אותם מקורבים, לארה"ב יש תוכנית פעולה להפצצה מהאוויר של כמה מתקני גרעין איראניים, וכבר הושלמו ההכנות להפעלתה של אותה תוכנית בתוך זמן קצר בלבד.

 

"למעשה", נשמע אחד האישים האמריקנים אומר, "זה יכול לקרות בכל רגע". אפשר להעריך כי העלאת מסרים מסוג זה לתודעת הציבור האמריקני, הישראלי והאיראני, נועדה להשיג כמה מטרות. אחת מהן היא להבהיר לאיראנים כי משיכת זמן מצדם היא טעות ועלולה לעלות להם ביוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן אחמדינג'אד. תקופה סוערת וקולנית
צילום: EPA
מומלצים