שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

אחרי הקדמת הבחירות: אולמרט שוקל להתמודד

מקורבי אולמרט אמרו ל-ynet כי אין כל מניעה משפטית שהוא יתמודד בבחירות לכנסת והוא יחליט על צעדיו בימים הקרובים. במערכת הפוליטית אמרו כי הוא האלטרנטיבה היחידה לנתניהו. באפשרויות: לשוב לקדימה, להקים מפלגת מרכז עם לבני או לעמוד בראש רשימת מרכז מאוחדת

האם אחרי הזיכוי ראש הממשלה לשעבר מתכנן קאמבק? מקורביו של אהוד אולמרט אמרו כי הוא בוחן ברצינות יתרה את האפשרות להתמודד בראש מפלגת מרכז בבחירות הבאות שיתקיימו בתחילת השנה הבאה, והוא יקבל החלטה בעניין תוך כמה ימים. מקורביו ציינו הלילה (יום ד') בשיחה עם ynet אחרי הכרזתו של בנימין נתניהו על הקדמת הבחירות, כי אין מניעה משפטית שתמנע ממנו להתמודד בבחירות הבאות, ואולמרט עצמו חש כי ביכולתו להתמודד שוב ואף להרכיב ממשלה לאחר הבחירות.

 

ישראל הולכת לקלפי - כתבות אחרונות:

 

אולמרט קיים בימים ובשבועות האחרונים עשרות שיחות ופגישות עם גורמים שונים, בהם גורמים פוליטיים ואזרחיים, שביקשו ממנו לחזור לחיים הפוליטיים ולהתמודד מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולמרט עדיין לא קיבל החלטה סופית, והדעות בסביבתו הקרובה חלוקות מאוד - בני משפחתו הקרובים מתנגדים, אולם יועציו הקרובים דוחקים בו להתמודד. עם זאת, הלחצים עליו להתמודד גדולים, ובמערכת הפוליטית יש המעריכים

כי בשל ההזדמנות שנוצרה לנוכח הקדמת הבחירות ובשל הצורך במנהיג בעל ניסיון שנתפס כמי שיכול לכהן כראש ממשלה - הוא ייבחר לשוב לזירה הפוליטית.

 

בפני אולמרט עומדות כמה אפשרויות: לשוב לקדימה ולעמוד בראשה, ושאול מופז צפוי להסכים להיות תחת הנהגתו. גם ציפי לבני לא פוסלת את האפשרות לחבור לאולמרט במסגרת של מפלגת מרכז חדשה. לבני אמנם מתלבטת אם לשוב, אולם אמש פרסמה סטטוס בפייסבוק שממנו משתמע כי היא מתכוונת לשוב אל החיים הפוליטיים. אופציה נוספת שעומדת בפני אולמרט היא להקים מערך מפלגות ותנועות מרכז, שקדימה חלק ממנו, והוא יעמוד בראשה.

 

בגלל ניסיונו הרב ובשל העובדה כי הוא היחיד שכבר ישב בממשלה עם ש"ס ועם ישראל ביתנו, עשוי אולמרט להיות זה שיכול לסכן את יכולתו של נתניהו להרכיב ממשלה. שרים בכירים בליכוד כבר הביעו בעבר חשש מן האפשרות כי אולמרט יתמודד, ואמרו כי הוא היחיד שיכול להציב אלטרנטיבה מן הצד המרכז-שמאלי. "כרגע אין אף אחד שם שיכול להיות ראש ממשלה", אמרו שרים בממשלה, "ולכן קל לנתניהו להרכיב ממשלה, אולם אם אולמרט יתמודד, בסוף הבחירה תהיה בינו ובין נתניהו, ואז הקרב יהיה קשה".

 

בפני אולמרט עומד עדיין תיק הולילנד, אולם גורמים משפטיים בסביבתו מעריכים

כי העדות של ש"ד היא חלשה הרבה יותר מעדותו של מוריס טלנסקי, בפרשייה שבה זוכה ראש הממשלה לשעבר לפני כמה חודשים. אותם גורמים ציינו כי "אולמרט לא היה אפילו שוקל לחזור לחיים הפוליטיים לוּ היה חושב לשנייה אחת שיש לו איזשהו קשר לפרשת הולילנד".

 

באשר לאפשרות כי הפרקליטות תערער על תיק טלנסקי, אמרו מקורביו של אולמרט כי "הסיכוי לערעור קלוש ואין בכך מניעה לאפשר לו לשוב לחיים הפוליטיים לאחר שזוכה פה אחד על ידי שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים".

 

אמש הודיע נתניהו על הקדמת הבחירות לכנסת ה-19 וההערכה היא שהן יתקיימו בסוף ינואר או בתחילת פברואר. נתניהו אמר כי בשל התקציב הוא נאלץ להקדים את הבחירות והזהיר כי ללא תקציב אחראי, ישראל תגיע למצב כמו של כמה מדינות באירופה. הוא גם הזכיר את הגרעין האיראני.

 

מאז ההכרזה הוא שוחח עם נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין וראשי המפלגות. נתניהו אמר בשיחות: "עשרות שנים לא הייתה פה ממשלה יציבה כזאת ואחראית כזאת, שכיהנה ארבע שנים. עדיף ארבע שנים יציבות ואחראיות על 4 וחצי שנים לא יציבות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט
צילום: יהונתן צור
מומלצים