שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ותודה לביבי: מצב האומה חוזרת - ישר לבחירות

  עם ההודעה על הקדמת הבחירות כפרומו המושלם ואחרי הזינוק המרשים ברייטינג בשנה שעברה, "מצב האומה" חוזרת לעונה חמישית ומבטיחה להיות חדה מתמיד. "רק אל תגלו למנהלים בערוץ 2 שאנחנו מנסים לכתוב גם אינטליגנטי", אומר ליאור שליין

  כבר חודש שלם שהאנשים שעושים את "מצב האומה" עמלים על השקת העונה החמישית שתיערך מחר (שבת). לפני כשבועיים עלו לאוויר הפרומואים המבשרים על חזרתה ונשלחה לעיתונאים הודעת יחסי הציבור - בה נכתב כי בתוכנית "יתארח שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, בראיון מסקרן לקראת הקרב על תקציב המדינה והקדמתה האפשרית של מערכת הבחירות".

   

  מה עוד המצב בערוץ הטלוויזיה של ynet:

  ירון ברובינסקי: "אולי אמצא כלה בעזרת המצלמה"

  ג'ואן ריברס: "אני מודאגת מהמצב במזרח התיכון"

  ספין או מלחמה? מריה קארי נגד ניקי מינאז'

   

  יומיים לפני צילומי התוכנית נטרפו הקלפים: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי ישראל הולכת לבחירות. אנשי התוכנית הבינו כי מוטב להם להצטייד בקפה ובגפרורים אם הם רוצים להחזיק את העיניים פקוחות, ונכנסו לסשן עבודה סביב השעון במטרה להתאים את התוכנית למצב החדש. לא עוד שאלות ליובל שטייניץ בנושא הקדמת הבחירות, אלא על מערכת הבחירות - או לחילופין, השאלה על גורל תקציב המדינה תוחלף בשאלת עתידו הפוליטי של שר האוצר.

   

  חוזרים לעונה חמישית. קאסט מצב האומה ביום צילום (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  חוזרים לעונה חמישית. קאסט מצב האומה ביום צילום(צילום: בני דויטש)

   

  "מצב האומה" נוסדה בפועל ב-2004. אז עוד קראו לה "משחק מכור", והרעיון היה פשוט: סאטירה במסווה של שעשועון. את התוכנית יצרו ליאור שליין ואבי כהן, שהניחו כבר אז את היסודות לעבודה משותפת רבת שנים. המשתתפים כללו את עינב גלילי, גורי אלפי, גיל ריבה, רשף לוי ופאנליסטים מתחלפים. ארבע עונות רצה התוכנית, עד שאלפי החליט שהוא מעונין לצאת לדרך עצמאית ולפנות זמן לפרויקטים נוספים.

   

  הפרישה של אלפי אמנם סימנה את סופה של "משחק מכור" אבל ההצעה שקיבל שליין מערוץ 10 להגיש תוכנית "לייט נייט"

  וההריון של עינב גלילי קברו את התוכנית סופית. בערך. באוקטובר 2008 נודע כי ישראל הולכת לבחירות. חודש לאחר מכן, ליאור שליין ואבי כהן החזירו לחיים את "משחק מכור", רק הפעם בגרסה קצת אחרת שנקראה "עד הבחירות זה יעבור" - וזו כללה את שליין, אלפי ואורנה בנאי, אז עוד כוכבת "ארץ נהדרת" וטאלנט של הזכיינית "קשת".

   

  שמונה חודשים לאחר סיומה של "עד הבחירות זה יעבור", עזב שליין את ערוץ 10 וחתם קבע ב"רשת", ערוץ 2 - שם, פורסם אז, יגיש תוכנית סאטירה. הדרך לחזרתה של "משחק מכור" נסללה. עכשיו קוראים לה "מצב האומה". "הגרסה החדשה היתה בוגרת יותר", מספר מקורב להפקה, "לא היה צורך להתחפש לשעשועון. הפעם מספיק היה להושיב את הקאסט שיגיד מה שהוא חושב במשך שעתיים, על זה יאלתרו האחרים ויוסיפו טקסטים משלהם ובסופו של דבר, כל החומר ייערך לחצי שעה הכי מצחיקה".

   

  כוח נשי. אורנה בנאי ועינב גלילי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  כוח נשי. אורנה בנאי ועינב גלילי(צילום: בני דויטש)

   

  העונה הראשונה של "מצב האומה", שכללה מלבד שליין גם את אלפי ובנאי שעזבה את "קשת" וחתמה חוזה טאלנט ב"רשת", התפרשה על פני 16 תוכניות ועמדה על ממוצע של 16 אחוזי צפיה. גם העונה השניה, שכללה כמות זהה של תוכניות, עמדה על אותו הממוצע. העונה השלישית היתה קצרה יותר וכללה 8 תוכניות בלבד - אך יחד עם זאת, השיגה את אותו הנתון. "גם ל'משחק מכור' לקח זמן עד שהיא תפסה. מהתוכנית הראשונה שלה ועד שהיא כבשה את טבלאות הרייטינג ושיחות הברזיה לקח יותר מעונה אחת. היה ברור שזה מה שיקרה גם למצב האומה", מסביר גורם בזכיינית.

   

  האמונה ב"מצב האומה" לא פסחה גם על קברניטי רשת. מלבד העובדה שהיא תוכנית זולה יחסית (לעומת "ארץ נהדרת" שיושבת על אותה הנישה אבל עולה הרבה יותר), היא גם תוכנית שחשובה לפרסטיז' של הזכיינית. "אנחנו רוצים שתהיה לנו תוכנית סאטירה טובה שמכוונת לקהל בוגר יותר ואינטליגנטי, גם אם המחיר הוא שהיא לא תכבוש את טבלאות הרייטינג", אמר לפני כשנתיים גורם בכיר מאוד בזכיינית בשיחות סגורות.

   

  צפו באורנה בנאי באחד הקטעים הזכורים של "מצב האומה"

   

  כאמור, העונה השלישית היתה הקצרה ביותר, אבל כבר אז אפשר היה לשים לב שמשהו קורה בה. פינות חדשות מלאות אג'נדה, אורחים מכל קצוות הקשת הפוליטית שעומדים בתור כדי לקחת בה חלק ואינסוף אמנים, שמלבד לקדם את המופע או הדיסק החדש שלהם, הביעו גם עמדה ביחס למצב האומה. "אנחנו עושים ביקורת על כל מה ומי שזז. אנחנו משתדלים שזה יהיה אינטליגנטי עם ערך מוסף", אמר אז שליין בראיון ל-ynet, ערב עליית העונה השלישית.

   

  המצב של כל האומה

  האמונה השתלמה. העונה הרביעית שעלתה בינואר האחרון זכתה לנתוני צפיה מטורפים והשתלטה על שיחות הסלון בכל בית ממוצע.  לזכותו של שליין ייאמר שהוא די חזה את העלייה בנתוני הצפיה של התוכנית. בראיונות שהעניק לפני כל עונה תמיד חזר על המנטרה כי "משחק מכור' התחילה ב־11 אחוזי צפייה והגיעה ל־26 בלי לשנות כלום בתוכנית - "לא לרדת נמוך ולא לכוון רחב, ולא להזיז את שעת השידור ולא כל הדברים האלה. חכו לעונה הרביעית של 'מצב האומה'".

   

  אז נכון, חלק מהסיבות הן המקפצה שייצרה עבורה "The Voice", ששלב האודישנים שלה הגיע למספרים מטורפים, המעבר לפעמיים בשבוע (מתוכנית שבועית של 40 דקות לשתי תוכניות בנות שעה סך הכל) והצטרפותה של עינב גלילי לקאסט, מה שהפך אותו למושלם. אבל היו עוד כמה סיבות אפשריות להצלחה.

   

  המצב השתנה ביומיים. ליאור שליין (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  המצב השתנה ביומיים. ליאור שליין(צילום: בני דויטש)

   

  תאוריה אחת עוסקת ביציאה מהארון של אורנה בנאי. "פתאום במצב האומה לא היה יותר טאבו. בשום דבר. אפשר לדבר על המחאה החברתית, לסביות ואורנה בנאי כלסבית במחאה החברתית. אין גבולות, במיוחד כשהתוכנית משובצת בשעת שידור מאוחרת", מספר בכיר בתעשיה. בהפקת התוכנית לעומת זאת ממש לא קושרים בין הדברים.

   

  לבנאי עצמה יש הסבר פשוט יותר להצלחה של התוכנית: "אנחנו באים, אומרים את מה שבא לנו בלי עכבות, בלי צנזורים, בלי לחץ מהרייטינג. לקהל בבית לקח זמן לעכל אותנו ואת השטויות שלנו. מסתבר שזו לא היתה אהבה ממבט ראשון, אבל זו היתה אהבה אמיתית, כזו שנשארת. גם הכניסה של עינב עשתה טוב לפאנל - תוספת נשית אינטליגנטית".

   

  הסבר נוסף הוא האג'נדה שפיתחה התוכנית. זה לא שקודם היא לא היתה שם, רק שבעונה הרביעית, אולי בעקבות המחאה החברתית, היה קל יותר לשים לב אליה. "כל הקטע של החרדים, עם המשפט 'שיהיה לנו בהצלחה', זה משהו שפגע בצופי התוכנית", אומר גורם ב"רשת". "זה משפט שאתה שומע עד היום בשיחות סלון שעוסקות בנושא. פתאום אין לשליין בעיה לשבת ולהגיד כזה משפט בטלוויזיה. זה לא היה בעונות הראשונות".

   

  איך ממשיכים מכאן

  אז לאן הולכת "מצב האומה"? יש לנו כבר פאנל מגובש עם כימיה מטורפת, קהל צופים מכובד ומנת סאטירה שמראש אנחנו יודעים מה טעמה - קצת כמו האוכל של אמא. יחד עם זאת, החשש שמא זה ייגמר כמו "משחק מכור", בגלל מיצוי של המשתתפים או לחילופין נתוני צפיה נמוכים - תמיד מנקר ברקע.

   

  שותף לדרך. גורי אלפי (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
  שותף לדרך. גורי אלפי(צילום: בני דויטש)

   

  "שלא תהיה שום אשליה. הרייטינג לא יהיה כמו בעונה הרביעית. אבל עדיין יהיו לתוכנית הצופים שלה, שייהנו מסאטירה ואג'נדה", מספר גורם המקורב להפקה. "היא תהיה פוליטית יותר כמובן. היא מתחילה בשבוע של הכרזת בחירות, תלווה את כל מערכת הבחירות ותסתיים אחריה. היא תהיה חייבת להיות חדה כתער", מוסיף גורם בזכיינית. אורנה בנאי מסכימה עם הדברים, ואומרת כי "העונה החמישית תלווה מקרוב את מערכת הבחירות, ואני מאמינה שהיא תהיה סוערת ותביא לנו אורחים מעניינים לפאנל, הודות לביבי נתניהו".

   

  הניסיון להבין את דרכה של "מצב האומה" בגילגוליה השונים הביא אותנו גם אל ליאור שליין, שסיכם את המובא בכתבה בדברים הבאים: "זה נכון שיש התפתחות בתוכניות שיצרתי לאורך השנים - 'משחק מכור', 'הלילה', 'עד הבחירות זה יעבור' ו'מצב האומה' - אבל תרשה לי להתמקד דווקא במשותף לכולן. ראשית, השותפים לדרך: גורי, עינב, אורנה, המפיקה רוני מנור, העורך אבי כהן ומשפחת הכותבים, שהולכים איתי יחד מתוכנית לתוכנית. שנית, הבקשה שאני חוזר עליה כל תוכנית, כל עונה, כל שבוע: תכתבו לא רק מצחיק, אלא יותר חשוב - אינטליגנטי. אבל את זה אל תגלה למנהלים בערוץ 2, שלא יכעסו".

   

  סוכנו של שליין, בועז בן ציון, ביקש להוסיף כי "ליאור ציני כהרגלו, אך גם הטובים ביותר שוכחים לספר את סוף הבדיחה. בלי הגב של 'רשת' שמשקיעה משאבים רבים כבר חמש עונות, 'מצב האומה' לא הייתה ממקומת כתוכנית הסאטירה הטובה ביותר בטלוויזיה כיום".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דויטש
  ליאור שליין. תודה לביבי
  צילום: בני דויטש
  לאתר ההטבות
  מומלצים