שתף קטע נבחר

השמנה והכפשה: אמריקה של המודיעין האיראני

על רקע הבידוד וניצני המחאה, השיקה הסוכנות האיראנית אתר חדש. לצד כתובות של משרדים אזוריים באיראן, נמצא מאמר ובו מפורטת בעיית ההשמנה בארה"ב, סטטיסטיקה על ירי בבתי ספר והמתות חסד: "רוצים להרוג את סבא וסבתא"

סוכנות המודיעין האיראנית הראשית היא מעכשיו במרחק הקלקת עכבר: משרד המודיעין בטהרן העלה אתר חדש, שבו מפורטות כתובות של משרדים אזוריים של הסוכנות, בקשות לטיפים וגם מאמרים אנטי-אמריקניים, שלועגים לבעיית ההשמנה בארצות הברית, לירי בבתי הספר ולמספר האסירים הגבוה. לגלישה באתר הקליקו כאן.

 

 

איראן בכותרות - כתבות נוספות

 

אמנם אין הודעה רשמית בראש האתר, אבל הדבר נראה כניסיון נוסף של המנהיגות האיראנית להגביר את האחדות הלאומית ולחזק את השפעתם של השלטונות, על רקע הבידוד הבינלאומי והסנקציות ההדוקות עקב תוכנית הגרעין. לאחר המחאה הנדירה שאירעה בטהרן בשבוע שעבר בעקבות צניחת המטבע, התמקדו השידורים בטלוויזיה האיראנית בצורך "להקריב בזמנים קשים", ואתמול הגדיר המנהיג העליון, האייתוללה עלי חמינאי, את הסנקציות "הברבריות" כמלחמה נגד האומה.

 

אמריקני טיפוסי, כפי שמוצג באתר ()
אמריקני טיפוסי, כפי שמוצג באתר

 

האתר החדש מתאים גם למאמץ האיראני של "מלחמה רכה" בתחום הסייבר נגד תרבות המערב. במשך יותר משנה שקלו מנהיגי איראן להוציא לפועל תוכניות לאינטרנט "נקי" שיחסום תכנים מהמערב, אולם מומחי מחשבים העלו ספק אם ניתן לעשות זאת מבחינה טכנית.

 

המתות חסד, האומנם?

בכתבה שכותרתה היא "אמריקה מנקודת מבט שונה" מוזכרים אחוז האסירים הגבוה מאוד בארה"ב, העלייה בהשמנה של האוכלוסייה, סטטיסטיקות על מקרי ירי בבתי ספר, השערה מדוע תומכים בהמתות חסד רוצים להרוג את סבא וסבתא שלהם והסבר כיצד רשתות ענק כמו וול-מארט מחסלות עסקים קטנים. מאמר אחר טוען כי המטרה העיקרית של הסנקציות האמריקניות היא לא לגרום לטהרן לוותר על תוכנית הגרעין שלה, אלא לגרום לסערה פנימית.

 

שער ה"טיים" על המתות החסד, בכתבה האיראנית ()
שער ה"טיים" על המתות החסד, בכתבה האיראנית

 

חאמיד רזה שוקוג', פרשן פוליטי איראני, הסביר כי האתר הוא חלק מקמפיין אינטרנטי לשינוי תדמית. "האיומים הכלכליים והצבאיים נגד איראן גברו. בנסיבות אלו, הכרחי לצמצם את הפער בין העם למערכת השלטון", אמר הפרשן. "האתר הוא מהלך בכיוון הזה. זה צעד טוב".

 

גם סוזן מלוני, מומחית לאיראן ממכון ברוקינגס שבוושינגטון, משוכנעת שמדובר בניסיון לאחד את העם ולהילחם בהשפעה מבחוץ. "להנהגה, חלקה ממשרד המודיעין, יש אובססיה עם הרעיון שוושינגטון פועלת למהפכה רכה", אמרה.

 

אם מחפשים טוב באתר אפשר למצוא גם נקודות של כנות, בין מלל התעמולה. כתבה אחת, לדוגמה, סותרת את הקו הרשמי של הממשל כי הסנקציות על ייצוא הנפט חסרות משמעות. מחברי הכתבה מודים כי איראן שילמה מחיר כבד במאבק עם המערב, אך למרות זאת "היא תמשיך בדרכה והמערב ייכשל", הם בטוחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמינאי וחומייני בראש דף הבית
מומלצים