שתף קטע נבחר

יזהר אשדות: "המום מדברי ההסתה של ירון דקל"

שעות ספורות לאחר הודעתו של מפקד גלי צה"ל על פסילת השיר "עניין של הרגל", מגיב יזהר אשדות בחריפות: "נוסח ההודעה המשתלח אינו עומד בשום כלל של אתיקה עיתונאית"

"מדאיג אותי כי במדינה דמוקרטית גוף שידור פוסל שיר להשמעה, אך יותר מכך ,אני המום שהמנהל של אותו גוף בוחר לקעקע את השיר ובכך מסית כנגד יוצרי השיר ומבצעו" - כך מגיב הערב (א') הזמר יזהר אשדות להחלטתו של מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, לפסול להשמעה את שירו "עניין של הרגל".

 

תחילתה של הסערה התקשורתית היום בצהריים, כשיזהר אשדות התבקש שלא לבצע את השיר "עניין של הרגל" בתוכנית "מוזיקה היום עם יואב קוטנר" בה התארח. אשדות נענה לבקשה ולא ביצע את השיר בתוכנית. במהלך השידור, יצאה הודעה מטעם דובר גלי צה"ל על כך שמפקד התחנה ירון דקל החליט לפסול את השיר שלדבריו "בז לחיילי צה"ל" ו"מציג אותם באור דמוני".

 

"לפני כחודש נסגר אירוח של יזהר אשדות בתוכניתו של יואב קוטנר בגלי צה"ל לרגל צאת האלבום החדש", נמסר מטעם אשדות. "היום בשעה 13:00, בזמן שהלהקה כבר באולפן, הגיעה אלינו פנייה מהתחנה ובה התבקש אשדות שלא לבצע בתוכנית את השיר 'עניין של הרגל', שיר הנושא של האלבום, למרות שהשיר כבר הושמע ובוצע בתוכניות אחרות בתחנה. לאחר שיחה שהתקיימה בין אשדות למנהל התחנה ירון דקל, הסכימו השניים שהשיר יושמע בתוכניות אקטואליה, בהן ניתן יהיה לקיים דיון מעמיק על הנושא בו עוסק השיר - ויזהר נאות לבקשה החד פעמית.

 

"אולם לתדהמתנו, בזמן השידור החי של התוכנית, כשיזהר מנגן ושר באולפן גלי צה"ל הנמצא קומה מתחת למשרדו של מפקד התחנה, התברר כי הנ"ל שחרר הודעה לעיתונות בה הוא מודיע על החרמת השיר וזאת כאמור לאחר שיזהר נאות מרצונו הטוב שלא שלבצע אותו בתוכנית. בעת הפרסום יזהר היה 'שבוי' בשידור חי באולפן התחנה, ללא יכולת תגובה. חמור אף יותר נוסח

ההודעה המשתלח והמסית, שאינו עומד בשום כלל של אתיקה עיתונאית, במיוחד כזו המצופה ממנהל גוף שידור מרכזי. יתרה מכך, פרסום ההודעה וההצהרה כי היא מייצגת את עמדת גלי צה"ל מעמידים בספק את האפשרות לקיים דיון מאוזן והוגן על השיר ותוכנו".

 

במסגרת תגובתו לאירוע, אשדות התייחס גם לתוכן השיר עצמו: "השיר, שאת מילותיו כתבה אלונה קימחי, נכתב בעקבות מפגשים שערכה עם חיילי מילואים ששירתו בשטחים במהלך האינתיפאדה הראשונה והשנייה והקימו את קבוצת 'שוברים שתיקה'. בהמשך למפגשים יצאה אלונה לסיורים בחברון יחד עם החיילים, ואחריהם כתבה את מילות השיר. השיר מתאר את המצבים הבלתי אפשריים אליהם נקלעים לעיתים חיילי צה"ל, והצורך שלהם להתמודד עם סיטואציות לא פשוטות שאליהן לא חונכו ולעיתים עומדות בסתירה לערכיהם. השיר מציג דילמות ומתאר אותן גם מנקודת המבט של ההורים, שילדיהם הופכים לגברים ומתגייסים. בחלקו השני, השיר מציג מסר של אהבה וערכי אנוש, שהם הבסיס המוסרי שלנו כבני אדם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל ואן סטרטן
יזהר אשדות. "בעודו שבוי באולפן"
צילום: אריאל ואן סטרטן
גלי צה"ל. בשביל החיילים?
לאתר ההטבות
מומלצים