שתף קטע נבחר

כמה שנות הכנסה נדרשות כדי לקנות דירה?

בתוך חמש שנים זינק מספר שנות העבודה הדרוש לרכישת דירה ב-33%. בנק ישראל מזהיר מבועת נדל"ן: מחירי הדירות כבר עתה ברמה גבוהה מבחינה היסטורית

מספר שנות העבודה הנדרש כדי לרכוש דירה בישראל קפץ תוך חמש שנים בכ-33%. מסקירה של ההתפתחויות הכלכליות בארץ, שפרסם היום (ב') בנק ישראל, מתברר כי היחס בין מחירה החציוני של דירה לבין הכנסה החציונית של משק בית עלה בשנים האחרונות, כך שאם ב-2007 נדרשו 6 שנות הכנסה כדי לרכוש דירה ב-2011 נדרשו כמעט 8.

 

 

בבנק ישראל מציינים, כי מחירי הדירות בישראל נמצאים כבר עתה ברמה גבוהה מבחינה היסטורית. בבנק המרכזי מוטרדים מהעלייה בביקוש לדירות המורגשת בחודשים האחרונים וטוענים כי "מחירי הדירות תואמים את רמת הביקוש, את ההיצע ואת הריבית במשק. עם זאת יש לציין כי נתונים על אודות היקף המשכנתאות הצביעו על חזרת הקונים לשוק הדיור".

 

כלכלני הבנק סבורים כי "נתון זה לכשעצמו עשוי לייצר ציפיות להמשך עליית מחירים. אם ציפיות אלה יתממשו, עלולה להתפתח בועת מחירים בשוק הדיור. חשוב לעקוב אחר ההתפתחויות בשוק זה ולטפל במידת הצורך בהתפתחויות חריגות".

 

באמירה זו ייתכן כי רומזים כלכלני בנק ישראל לאפשרות שהמפקח על הבנקים יתערב ויגביל את היקף המימון שבנקים יוכלו לספק לרוכשי דירות לאחוז מסוים מערך הדירה.

 

בסקירה מצוין כי לא ברור מהו הגורם לעלייה האחרונה בביקוש לדירות. יתכן כי מדובר בתיקון של הירידה בביקושים שנרשמה מאז קיץ המחאה החברתית וייתכן כי מדובר בתוצאה של העלאת המע"מ בתחילת אוקטובר, אשר גרמה לרוכשים רבים למהר ולקנות דירה מבעוד מועד.

 

במקרה כזה, סבורים בבנק המרכזי כי העלייה בביקושים לא תימשך זמן רב ולא תגרום לעליות מחירים. עם זאת, ייתכן גם שמדובר בעלייה הנובעת מרושם שמחירי הדיור הגיעו לנקודת שפל תקופתית ומכאן והלאה רק יעלו. במקרה כזה, טוענים בבנק ישראל, הגידול בביקוש יימשך זמן רב ויגרום לעליות מחירים.  

 

השוואה בין ישראל לעולם 2007-2011  


כמה שנות הכנסה נדרשו כדי לקנות דירה

כמה שנות הכנסה נדרשו כדי לקנות דירה
  ישראל ארה"ב קנדה בריטניה אירלנד ניו זילנד אוסטרליה
2007 6 3.5 3 5.5 4.7 6.2 6.2
2008 6 3.2 3.4 5.1 5.3 5.6 6
2009 7 2.9 3.6 5 3.8 5.6 6.9
2010 7.5 3 3.3 5.1 4 5.2 6.1
2011 7.8 3 3.4 5 3.1 5.1 5.7

 

"רמת המחירים הגבוהה יותר, כפי שבאה לידי ביטוי במדד זה, שררה בארץ עוד בטרם העלייה הדרמטית במחירי הדירות", מצוין בסקירה, "והיא נובעת כנראה מגורמים ארוכי טווח. מכיוון שכך, הטיפול בתופעה זו צריך להיות שונה, ועליו לכוון לגורמים ארוכי טווח, ולהסתייע במוסדות התכנון, הבנייה ושיווק הקרקעות".

 

בכך מפנים כלכלני בנק ישראל את האצבע אל עבר משרד השיכון ובעיית היצע הדירות לשיווק, שירד משמעותית בשנים שקדמו לעליות המחירים.

 

"באמצעות מוסדות התכנון והבנייה ניתן להפחית את עלויות המימון של משקיעים על ידי הפחתת משך הזמן החולף מרגע ההשקעה ועד לרגע מימושה. אם יתקצר משך הזמן החולף מהחלטה של המוסדות ועד כניסת הדירות לשוק, הדבר יספק גם לקובעי המדיניות כלים אפקטיביים יותר, ואלה יאפשרו לרסן את המחירים במידת הצורך".

 

יש לציין כי מחירי הדירות מושפעים גם ממדיניות בנק ישראל, שקובע את הריבית במשק שממנה נגזרת הריבית על המשכנתאות. כמו כן, רמה נמוכה של ריבית, כמו זו ששוררת בארץ מאז תחילת המשבר הפיננסי בארה"ב, הופכת את ההשקעה במכשירי החיסכון השונים לפחות כדאית ומעודדת את החוסכים לרכוש דירות להשקעה, כאמצעי לשמירה על ערך הכסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
אז למה עלה הביקוש? לא ברור
צילום: אלעד גרשגורן
דוד זקן: יתערב?
צילום: ששון טירם
מומלצים