שתף קטע נבחר

משפחות המתים: לשפוט את היס, לא רק להדיח

מנהל המכון הפתולוגי הודח בשל "פרשת הרקמות", וקרובי מתים שחלקים מגופותיהם הושארו במכון חושבים שלא די בכך. אמה של מיטל אהרונסון, שנהרגה בפגע וברח: "זו מתנה ליום השנה. הדורסים רצחו אותה והיס ריטש". אם הנרצחת מיטל פיטי: "תמיד יודעת שיש קופסה שנטמנה בנפרד מגופת בתי"

בני משפחות של כמה מאלפי המתים שחלקים מגופותיהם נשמרו במכון לרפואה משפטית באבו-כביר, הביעו אמש (יום ב') סיפוק מהחלטת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, להדיח את המנהל הרפואי של המכון יהודה היס מתפקידו. "אני מקווה שימצו איתו את הדין כדי שישלם על מה שעשו לנו, אבל חושש שזה לא יקרה", אמר מאיר אלחנדרו אזולאי, יו"ר ועד המשפחות שנפגעו מהמכון. אביו, שוטר היס"מ צבי אזולאי, הוא אחד המתים שהמכון נהג שלא כשורה בגופותיהם במסגרת "פרשת הרקמות".

 

עוד חדשות ב-ynet:

ישראל הסכימה: 18 משוחררי עסקת שליט - לגדה

פרס: שהבחירות יהיו סיעור מוחות, לא התנצחות

 

היס החל לנהל את המכון בשנת 1988, ולאורך השנים נמתחה בציבור ובתחקירים שונים ביקורת נוקבת על אופן ניהולו את המכון. סגן השר ליצמן החליט להדיח את פרופ' היס בעקבות בדיקת התנהלותם של היס ושל המכון שבראשו הוא עומד. עו"ד אורנה לין, המייצגת את פרופ' היס, מסרה בתגובה: "מדובר בשקר מוחלט, פרופ' היס לא מפוטר". 
 

הפרופ' לצד יעקב ליצמן. "היס מקוטלג יחד עם הרוצחים של הבת שלי" (צילום: מנדי הכטמן, זק"א) (צילום: מנדי הכטמן, זק
הפרופ' לצד יעקב ליצמן. "היס מקוטלג יחד עם הרוצחים של הבת שלי"(צילום: מנדי הכטמן, זק"א)

 

הבדיקה החלה במשרד הבריאות בעקבות "פרשת הרקמות" במכון, שנחשפה על-ידי מחלקת התחקירים של "ידיעות אחרונות". התחקיר העלה כי במכון לרפואה משפטית נותרו רקמות מגופותיהם של יותר מ-8,000 מתים, בהם של אישים מפורסמים כמו הבדרן דודו טופז ששם קץ לחייו בשנת 2009, השדרנית שוש עטרי והרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן, מבלי שהודעה על כך נמסרה למשפחותיהם בטרם הובאו לקבורה. על רקע זה החליט ליצמן לבצע ארגון-מחדש של ניהול המכון באבו-כביר.

 

"כל מה שיש לי להגיד הוא שעדיף מאוחר מאשר אף פעם", אמר הערב מאיר אלחנדרו אזולאי. "לפחות עכשיו הם למדו את הלקח ואני מקווה מאוד שדברים כאלה לא יקרו שוב כדי שמשפחות אחרות לא ייאלצו לעבור את הסבל שאנחנו עברנו". לדבריו, עצם ההדחה פירושה שאבן נגולה מלבו, אולם לא די לו בכך: "אני מקווה שימצו עם היס את הדין כדי שישלם על מה שעשה לנו, אבל אני חושש שזה לא יקרה".

 

ליאורה אהרונסון, אמה של מיטל אהרונסון ז"ל שנהרגה בתאונת "פגע וברח" מתוקשרת באוקטובר 2008 והובאה למכון באבו כביר, סיפרה כי עבורה זו מתנה לקראת יום השנה למותה של מיטל, שיחול בעוד יומיים. "ובכל זאת, אני לא יכולה להגיד שאני שמחה, אני חושבת שפיטוריו הם לטובת עם ישראל. אצלי הוא מקוטלג כיום יחד עם הרוצחים של הילדה שלי. הם רצחו, והוא ריטש. בלי שנתנו אישור או שיידעו אותנו, פשוט לקחו חלקים מהבת שלנו ועשו בהם ככל העולה על רוחם".

 

אהרונסון הוסיפה: "רק המחשבה שאיברים ממיטל נמצאים בידיים של בן אדם שאיני יודעת אם נגע באיבריה אחר כך והעובדה שיש בידיים שלו שליטה על חלקים מהילדה שלי זה משהו שהוא בלתי ניתן להבנה בכלל. ביום שבו זה נודע לי, כשטלפנו מהמכון והודיעו לי שיש צנצנות של הבת שלי, חשבתי שאני מתפרקת לגמרי. זה לא להחזיר אותנו לתאונה, זו טראומה נוספת, בערך באותה רמה. לדעת שאנשים בכלל מעלים על דעתם להשאיר, לפרק או לקחת חלקים מהבת שלי? וחוסר הוודאות, מה עבר על גופת הילדה שלי? ברגע שהתחילו לרטש אותה, מה הם לקחו לה ומה הם החזירו? והאם החזירו הכול?"

 

ליאורה אהרונסון עם תמונת בתה מיטל במשפט של דורסיה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ליאורה אהרונסון עם תמונת בתה מיטל במשפט של דורסיה(צילום: ירון ברנר)

 

גם לדעתה, את פרופסור היס צריך לא רק לפטר אלא להעמיד לדין אם עבר על החוק. "אם נעשו דברים ללא ידיעת המשפחות, אני מצפה מהמדינה וממשרד הבריאות לעמוד בהבטחותיהם למשפחות ולהעמיד אותו לדין. אין סיבה שיקום בעולם בן אדם ויתעמר בנשמותיהן של 8,000 משפחות שחלקי יקיריהן נמצאים אצלו במכון והוא רק יודח. קמה ועדת חקירה ומצאה התנהלות לא תקינה? שיעמידו אותו לדין".

 

"רבים צריכים ללכת איתו לכלא"

לבנה פיטי, אמה של מיטל פיטי שנרצחה ב-2005 על-ידי בן זוגה וגם מגופתה הושארו חלקים במכון, סיפרה: "ידענו שהיא הולכת למכון לנתיחה, אבל לא ידענו שלוקחים רקמות ומשאירים אותן שם. כשנותנים לך לחתום על טופס במצב כזה, אתה לא קורא את האותיות הקטנות, זהו ניצול ציני מצד המכון. לאחר שש שנים התקשרו ובישרו לי שיש במכון רקמות של בתי. אמרו שישלחו דרך חברה קדישא והביאו לי את זה. קברתי את זה. זה היה עצוב מאוד. בכל פעם שאני הולכת לבית העלמין אני יודעת שיש קופסה שם למעלה, בנפרד מגופת בתי. איזו מין הרגשה זו להורים?".

 

לדבריה, את היס צריכים היו לפטר מזמן. "עדיין, רוב הסיכויים שפרופסור היס יילך הביתה עם פנסיה טובה ויישב לו רגל על רגל. אני בספק אם הוא יוכנס לכלא, כי אם יכניסו אותו, יש עוד שורה ארוכה של אנשים שצריכים להיכנס איתו, כי כל ההתנהלות שם לא תקינה. איפה האחריות של המדינה להחזיר את האיברים? למה צריך לשמור צנצנות ולחלל את כבוד המת? לא מספיק שהיא נרצחה כשהיא בת 18?".

 

עו"ד יהורם מלכה, המייצג משפחות שנפגעו בפרשת הרקמות ובהן משפחתה של השדרנית שוש עטרי, אמר: "לאחר מספר פרשיות קשות שבהן היה מעורב המכון לרפואה משפטית בראשות יהודה היס, ובעקבות הפרשה האחרונה אשר חשפה אלפי

איברים של נפטרים זרוקים במחסנים, הגיעו במשרד הבריאות באיחור רב למסקנה שיש לשים קץ למעשים הקשים שם. משפחות רבות בישראל פעלו בשנים האחרונות להדיחו.

 

"אין ספק שבכל מדינה מתוקנת מעשים שכאלה לא היו סובלים דיחוי ואף היו פותחים בחקירות פליליות על מעשים חמורים כל כך. אלפי משפחות שסבלו מחרדה קשה עקב המעשים במכון קיבלו את הבשורה בשימחה מהולה בעצב על מה שנעשה ליקיריהם. תמה תקופה עגומה אשר ודאי לא תישכח שנים".


פורסם לראשונה 15/10/2012 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' היס. "לטובת עם ישראל"
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
צילום רפרודוקציה: גיל אליהו
מיטל פיטי ז"ל. "לא מספיק שהיא נרצחה בת 18?"
צילום רפרודוקציה: גיל אליהו
מומלצים